“GELECEK KADINLARIN” PROJESİ BİN KADINA UMUT OLDU

Kategori : STK
Oluşturma Tarihi : 04 Nisan 2022 Pazartesi

Trendyol ve KAGİDER’in (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) Türkiye genelindeki kadınları dijital ekonomiye kazandırmak amacıyla hayata geçirdikleri ‘Gelecek Kadınların’ programı tüm hızıyla devam ediyor. 2021 yılından bu yana devam eden program çerçevesinde bugüne dek, binden fazla kadın girişimcilik ve e-ticaret eğitimleri aldı. Programın bir sonraki hedefi, 3 yılda 3 bin kadına ulaşmak…

Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformlarından Trendyol ve kadın girişimcilerin buluşma noktası KAGİDER’in, ülke genelinde yaşayan kadınların dijital ekonomide etkin bir şekilde var olmalarını desteklemek amacıyla başlattıkları ‘Gelecek Kadınların’ programının ilk yıl sonuçları açıklandı. Gelecek Kadınların programı kapsamında dijital girişim, dünyada ve Türkiye’de e-ticaret, e-ticaret hukuku, influencer pazarlama, etkili fiyatlandırmanın ipuçları, stok yönetimi ve müşteri memnuniyeti başta olmak üzere girişimcilik ve e-ticaret eğitimlerine bir yılda binden fazla kadın katıldı.

Eğitime katılanlarla bir anket gerçekleştirildi. Anket sonucuna göre girişimci kadınlar eğitimlerin kendilerini motive ettiğini, oldukça verimli ve yeterli bulduklarını belirttiler. Eğitimlerin, girişimlerini ve işlerini geliştirmeleri için yol gösterdiğini de ifade eden girişimci kadınların, bu alanda en çok izlediği eğitimler “İş Hayatında Başarı İçin Pozitif Psikoloji”, “İş Hayatında Duygu Yönetimi”, “İş Hayatında Duygular ve Duygusal Zeka” oldu. Bu eğitimlerin yanı sıra “Dijital Platformda Marka Bütünlemesi”, “Dünyada ve Türkiye’de E-ticaret”, “Kısa, Orta ve Uzun Vadede Hedef Planlaması”, “Zaman Yönetimi” ve “Trendyol’da Başvuru ve Mağaza Açılış Süreçleri” de en çok izlenen eğitimler oldu. Eğitimlerden sonra kadınların yüzde 40’ı işini büyüttüğünü ifade ederken, yaklaşık 10’u ise kendi işini kurduğunu kaydetti. Eğitimlere katılan kadınların yüzde 68’i ise işlerini e-ticarette sürdürüyor.

Kadın üreticiler, proje için özel koleksiyon hazırladı

Kadınların ekonomideki yerinin güçlenmesi amacıyla farkındalık projelerine özel önem veren Trendyol, Gelecek Kadınların programına dikkat çekmek için bu yıl da özel bir koleksiyon hazırladı. Trendyol, kadın üreticiler tarafından üretilen parçalardan oluşan koleksiyondan elde edilen gelirlerin katkısı ile binlerce kadının girişimcilik yolculuğuna destek olacak. Böylece hem üretici kadınlara hem de Gelecek Kadınların programına dahil olan girişimci kadınlara destek sağlanmış olacak. Bu özel koleksiyona Trendyol’un Gelecek Kadınların Butiği’nden ulaşılabiliyor.

“GELECEK KADINLARIN” PROJESİ BİN KADINA UMUT OLDU

“Dilerim önümüzdeki yıllarda binlerce kadına erişiriz”

Kadın girişimcilerin önünde başta erkek egemen kültürden kaynaklanan önyargılar olmak üzere pek çok engelin varlığından söz eden KAGİDER Başkanı Emine Erdem, eğitime, bilgiye, yeni pazarlara erişim engellerinin de bunların başlıcaları arasında yer aldığa dikkat çekti. ‘Gelecek Kadınların’ projesiyle amaçlanın, kadın üreticilere işlerini kurmaları ve büyütmeleri için gerekli eğitim desteğinin sağlanması olduğunu vurgulayan Erdem, üreticilerin eğitim sürecinin yanı sıra yeni pazarlara erişimleri, tüketiciyle buluşmaları için onlara fırsat yaratmak olduğunu ifade etti. Bu projeyle ilk bir yılda 1000 kadına ulaştıkları bilgisini de veren Erdem, “Dilerim önümüzdeki yıllarda binlerce kadına erişir ve ülkemizde henüz %13 seviyesinde olan kadın girişimci oranının artmasına önemli bir katkı sağlamayı başarırız. Trendyol’a bu anlamlı projedeki yol arkadaşlığı için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“Kendi üretim ürünlerimizi Trendyol ile geniş kitlelere ulaştırıyoruz”

“GELECEK KADINLARIN” PROJESİ BİN KADINA UMUT OLDU

Kimya Yüksek Mühendisi Tülay Attaroğlu, arkadaşı Ekonomist Şerife Derin ile uzun yıllar profesyonel hayatta çalıştıktan sonra Polyetta markasını hayata geçirerek 2017’de Burdur’a bağlı Harmanlı köyünde 250 dönümlük yağlık gül ve lavanta çiftliğini kurduklarını anlattı. 2021yılında mahsulleri kendileri işlemek için üretim tesisi kurduklarını aktaran Attaroğlu, çevre köylülerle de sıkı bir işbirliği geliştirdiklerini ve kendi çiftliklerindeki uygulamaları anlatarak ekim için onları teşvik ettiklerini ifade etti. Ürünlerini almaya ve kendi üretim tesislerinde işlemeye devam ettiklerini kaydeden Attaroğlu, “Bölgede istihdama da katkı sağladık. Sezonda, öncelikli olarak çevre köylerden kadınlar olmak üzere 250’ye yakın kişiye istihdam sağlıyoruz” dedi.

Polyetta markasını perakendeye taşıyan Pınar Attaroğlu ise “Gelecek Kadınların” projesi kapsamında “Pazaryerinde İşinizi Büyütmek” başlığı altında yer alan videoları tamamladıktan sonra markalarını perakendeye taşımaya karar verdiğini dile getirdi. Hedeflerinin daha geniş kitlelere Polyetta markasını duyurmak olduğunu belirten Attaroğlu, 2021 Ekim ayında öncelikle kendi web siteleri üzerinden ve daha sonra güçlü e-ticaret platformu olan Trendyol üzerinden Polyetta ürünlerinin satışına başladıklarını ifade etti. Attaroğlu, “Platform üzerinden soru cevap imkanı, değerlendirmeler ve yorumlar müşterilerle bağımızı oldukça kuvvetlendirdi. Müşterilerimizden aldığımız yorumlar bizi daha da motive ediyor” şeklinde konuştu.

“Gelecek Kadınların videoları ile işimi büyüttüm”

“GELECEK KADINLARIN” PROJESİ BİN KADINA UMUT OLDU

Mug ve termosları kişiselleştirerek herkesin hayatına girmeyi ve yanında taşımak isteyeceği bir marka olmayı hayal ettiğini kaydeden Selen Erdeniz Kahraman ise ALL MUG markasını 2015 yılında kurduğunu dile getirdi. Erdeniz Kahraman,Bu hayalimi gerçekleştirme yolculuğunda, pazaryeri olarak Trendyol’un bana desteği çok fazla oldu. Gelecek Kadınların projesi kapsamında “Pazaryerinde İşinizi Büyütmek” başlıklı kadın girişimcilere özel videoları gördüm.  Müşteri memnuniyeti, etkin maliyet, fiyat analizi, stok kontrol gibi birçok konuda pusula videolarından destek aldım. Videolar sayesinde pazaryerinde satışlarımı daha da arttırdım ve işimi büyüttüm. İşlerimi büyütürken başka kadın girişimcilere de destekliyorum. Tedarik ettiğimiz ürünlerde kadın girişimcilerin ürünlerine öncelik veriyoruz. Böylece kadın ekosistemine katkı sağlıyoruz” dedi.

Hedef 3 yılda 3 bin kadın

3 yılda 3 bin kadına girişimcilik ve e-ticaret eğitimleri verilmesi hedeflenen Trendyol Gelecek Kadınların Programı’na katılan kadın girişimciler e-ticaret operasyonları, satış arttırma yolları ve müşteri memnuniyetini yükseltme gibi birçok farklı konuda gelişim olanağı buluyor. Kadın girişimciler işini dijitale taşımak istedikleri takdirde Trendyol’da avantajlı komisyon ve vade olanakları ile satışa başlayacak ve Trendyol’un pazarlama desteğinden faydalanacak. Trendyol böylece kadın girişimcileri Türkiye’nin dört bir yanındaki milyonlarca müşterisiyle buluşturarak işlerini büyütmelerine, güçlü pazarlama iletişimi ile de bilinirliklerinin artmasına katkı sağlayacak.


0/(0)
04 Nisan 2022 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler