TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ: HEMEN ŞİMDİ!

Kategori : STK
Oluşturma Tarihi : 17 Mart 2022 Perşembe

Global Compact Türkiye, TÜSİAD, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye), TÜRKONFED, KAGİDER, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği ve %30 Kulübü işbirliği ile “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Hemen Şimdi!” etkinliği gerçekleşti. İş dünyasının önde gelen temsilcileri, düzenlenen etkinlikte toplumsal cinsiyet eşitliği için bugünden atabileceği somut adımları tartıştı ve iyi örneklerini paylaştı.

Toplumsal cinsiyet eşitliği hem ülkemizde hem de dünyada ilerlemenin en yavaş olduğu alanların başında geliyor. Mevcut hızla devam edersek küresel düzeyde toplumsal cinsiyet eşitliği için 136, ekonomik eşitlik için 267 yıla ihtiyacımız var. İş dünyası ise kadın istihdamındaki payı, geniş coğrafyalara yayılan değer zincirleri ve geniş kitlelere ulaşabilme kapasitesiyle toplumu dönüştürme gücüne sahip. Bu gücün farkında olarak toplumsal cinsiyet eşitliği için iş dünyasını harekete geçirmeyi hedefleyen 7 sivil toplum kuruluşu, iş dünyasına düşen rolü ve bugünden atılması gereken somut adımları tartışmak için 3 Mart tarihinde çevrimiçi gerçekleştirilen etkinlikte bir araya geldi.

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Hemen Şimdi!” temasıyla gerçekleştirilen etkinliğin ilk oturumunda; Global Compact Türkiye, TÜSİAD, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye), TÜRKONFED, KAGİDER, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği ve %30 Kulübü’nün başkanları yer aldı.  Yönetim kurulu başkanlarının konuyla alakalı mesajlarını verdikleri oturumun moderatörlüğünü gazeteci Şelale Kadak üstlendi.

Öncelikle toplumsal cinsiyet eşitliğinin, en başta bir insan hakları meselesi olduğunun içselleştirilmesi gerektiğine vurgu yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamadan, demokrasiyi, kalkınmayı başardık denilemeyeceğini ifade etti.Geleceği yeni bir anlayışla inşa etmeye ihtiyaç olduğunun altını çizenKaslowski, bu anlayışın temelinde de kadın ve erkeğin hak, özgürlük, fırsat ve temsilde eşitliğini sağlamak olduğunu dile getirdi.

Toplumsal cinsiyet eşitliği için çabaların ivmelendirilmesi gerekliliğini belirten Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, “Seneye hala eşitliğin öneminden, kaybettiğimiz fırsatlardan, adil ve eşit bir gelecek hayalinden bahsedebilir veya eşitlik için yol haritamızı, somut hedeflerimizi ve elde ettiğimiz gerçek ilerlemeyi konuşabiliriz. Bir sonraki 8 Mart’ı nasıl kutlayacağımız bugün atacağımız adımlara bağlı” dedi

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ: HEMEN ŞİMDİ!

Ekonomik ve sosyal refah için kadınların toplum içerisinde güçlü ve eşit bir yere sahip olması gerektiğini savunduklarını dile getiren SKD TürkiyeYönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin iseSKD Türkiye olarak yaptıkları çalışmalarla kadınların karar mekanizmalarına daha fazla dâhil edilmesini ve dijital yetkinliklerinin artırılarak geleceğin işinde eşit koşullarla var olmalarını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan: “Güçlü toplum, ekonomi ve demokrasi kadının hayatın tüm alanlarına katılımıyla mümkündür. Kadınların, yaşamınher alanına tam eşitlikle katılımı için adil bir sistem inşa etmeli; yaşadıkları sorunlarıönlemek için ulusal politika ve stratejileri belirleyen temel belgelerde, toplumsal cinsiyet eşitliğini hedef haline getirmeliyiz” mesajını verdi.

İnsanlığın bir geleceği olacaksa eğer, bunun için yeşil ve döngüsel bir ekonominin yarattığı; daha adil, fırsat eşitliğinin daha yüksek olduğu, dezavantajlı kesimlerin daha fazla görüldüğü sürdürülebilir bir sistem gerektiğine vurgu yapan KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem, bu sürdürülebilir sistemin anahtarının ise toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların sürece tam katılımını sağlamak olduğunu ifade etti.

Cinsiyet eşitsizliğinin tüm yaşamı olumsuz etkilediğini belirten YKKDYönetim Kurulu Eşbaşkanı Burçak Güven, “Bugünkü çağrımız bu ihtiyacı içselleştirmiş ve elini taşın altına koymaya hazır herkese. Hedeflerimiz ve bu ülkenin geleceği için arzularımız örtüşüyorsa lütfen artık sizde katılın ki önce kadınları, sonra da çeşitlilik için ihtiyacımız olan tüm grupları karar mekanizmalarının içine hep birlikte taşıyalım” Şeklinde konuştu.

Bilimsel araştırmaların kadınların toplumsal statüsünün erkeklere oranla daha düşük olmasının ülkelerde yoksulluk olasılığını 1.5, otokratik ve yolsuz iktidar olasılığını 3.5, şiddeti ise 1.6 kat artırdığını gösterdiğini kaydeden %30 Kulübü Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Melsa Ararat, kadınların ekonomik karar organlarında ve yönetimde anlamlı oranlarda yer almasının bu nedenle her ülke için bir beka meselesi olduğuna dikkat çekti.

UN Women Türkiye Programlar Direktörü Zeliha Ünaldı moderatörlüğünde gerçekleşen “Kadınlar için İşin Geleceği” oturumunda ise Koç Holding Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ebru Bakkaloğlu Tüzecan, Eczacıbaşı Holding İnsan Kaynakları Genel Müdürü Eylem Özgür, TSKB Genel Müdürü Ece Börü ve McKinsey&Company Ortağı Pınar Gökler yer aldı. Oturumda dijitalleşen çalışma hayatı ve geleceğin işleri çerçevesinde kadınların işgücüne katılımının artırılması ve yetenek dönüşümü konuları ele alındı, iyi uygulama örnekleri paylaşıldı.


0/(0)
17 Mart 2022 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler