Organik ve geri dönüşümlü ambalajla yurt dışına açıldı

Oluşturma Tarihi : 25 Mayıs 2024 Cumartesi

2005 yılında kendi markası Aykaya Plastik’i kuran girişimci Ayfer Karakoyunlu, 2018’de plastik ambalajların doğaya verdiği zararı minimum seviyeye indirmek için sektörde bir fark yaratarak organik hammadde ile organik ambalaj üretimini başlattı ve kendi markası OGW (Organic Green Word) ile yurtdışına açıldı. 16’ncı yılında Aykaya Plastik’in Aykaya Ambalaj olarak yoluna devam kararı aldığını söyleyen Karakoyunlu, “En büyük hedefimiz organik ve geri dönüşümde en iyisi olma yolunda ilerlemek. Dünya sürdürülebilir ve döngüsel ekonomi yönünde sürekli değişiyor. Bu değişime ayak uyduran ayakta kalıyor. Biz sadece ayakta kalmayacağız, geleceğe koşacağız” diyor.

2005 yılında kendi markası Aykaya Plastik’i kuran girişimci Ayfer Karakoyunlu, 2018’de plastik ambalajların doğaya verdiği zararı minimum seviyeye indirmek için organik ambalaj üretimini başlattı

Girişken, enerjik, ruhen ve bedenen kişisel gelişimi ön planda tutan ve sürekli bakış açısını geliştiren bir girişimci Ayfer Karakoyunlu. İzmir’de doğan Karakoyunlu, Göztepe Anadolu Kız Meslek Lisesi Tekstil Hazır Giyim bölümünü bitirdi. İş hayatına liseden mezun olduktan sonra bir tekstil firmasında kalıp operatörü olarak başlayan Karakoyunlu, bu firmada 6 yıl çalıştıktan sonra Küçüker Tekstil Armoni İplikleri’nin İzmir Bölge Sorumlusu oldu. Bu süreçte ambalaj sektörüyle tanışan Karakoyunlu, farklı firmalarda satış ve pazarlama uzmanı olarak çalışma hayatını sürdürdü. Girişimci olmaya henüz küçük bir çocukken babasını hem başka bir yerde çalışıp hem de kendi işini yapabilmek için çaba sarf ettiğini gördüğünde karar vermişti. Uygun koşullar oluştuğunda ve iş fikrine karar verdiğinde adım atmayı planlıyordu.

Ayfer Karakoyunlu

Eğitimi ve uzmanlık alanı tekstil olunca, tekstilin başka bir kolu ambalaj sektöründe yer almak istediğine karar verdi. 2005 yılında kendi markası Aykaya Plastik’i şahıs şirketi olarak küçük bir ofiste kurdu. Başta tekstil olmak üzere birçok ambalaj firmasının yurt içi ve yurt dışında ambalaj tedariğini sağlayan Karakoyunlu, 2018’de plastik ambalajların doğaya verdiği zararı minimum seviyeye indirmek için sadece plastik ambalaj üretiminde sınırlı kalmayıp sektörde bir fark yaratarak organik hammadde ile organik ambalaj üretimini başlattı ve kendi markaları OGW ( Organic Green Word) ile yurtdışına açıldı.

Ambalaj sektöründe organik kullanımını yaymaya başlayan Karakoyunlu, şu anda yerel ve global firmalarla iş birliklerinin olduğu bir çalışma sistemine sahip. 16’ıncı yılında Aykaya Plastik, Aykaya Ambalaj A.Ş. olarak yoluna devam kararı aldı. Aykaya Ambalaj’ın doğada çözülebilen çöp kutusundan organik kargo poşetine, pizza, hamburger kutusundan sezaryen poşu, bypass cebi gibi medikal ürünlere ve tekstil ürünlerine kadar uzanan çok geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor.

Sektörde farklılık yaratacak adımlara odaklanıyor

 

Karakoyunlu’nun, kariyer yolcuğunda kendisinde iz bırakan ilk isim, babası oldu. Babasından aldığı öğütlerden ve onun azminden çok etkilendi. İş hayatına başladığındaki kadın patronu da girişim hikayesiyle kendisine ilham oldu. İlkokul mezunu olmasına rağmen evde tek bir dikiş makinesiyle üretim yaparak iş hayatına başlayan patronu, daha sonra işini iki yüz kişiyi istihdam ettiği bir fabrikaya dönüştürmüştü.

Girişimci bir kadın olarak hayallerinin kendi firmasını kurarak hem Türkiye’de hem yurtdışında kendi sektöründe fark yaratmak olduğunu söyleyen Karakoyunlu, “Hayalini kurduğum iş hayatına sahibim. Hala sektörde farklılık yaratacak şekilde iş adımlarına odaklanıyorum. Bugün kariyerimde tam da hayal ettiğim yerdeyim” diyor.

“Atalarımızdan tüketmeyi değil, bilinçli kullanmayı öğrendik”

Ülkemizde ve dünyada ambalaj sektöründeki yenilikleri yakından takip ederek dinamik ve yenilikçi bir firma olma hedefinde ilerlediklerini bildiren Karakoyunlu, “Biz atalarımızdan tüketmeyi değil, bilinçli kullanmayı öğrendik. OGW markamızla biz toprak anaya saygı duymayı, doğaya ve doğada yaşayan hiçbir canlıya zarar vermeden, doğada çözünen poşetlerimizle destek olmaya devam ediyoruz.

Bu projeye de “Organik Yeşil Dünya” diyoruz. Bundan sonraki en büyük hedefimiz organik ve geri dönüşümde en iyisi olma yolunda ilerlemek. Dünya sürdürülebilir ve döngüsel ekonomi yönünde sürekli değişiyor. Bu değişime ayak uyduran ayakta kalıyor. Biz sadece ayakta kalmayacağız, geleceğe koşacağız” diye konuşuyor.

Ayfer Karakoyunlu

“Ne istediğini bilen insan rotasını bulur”

Türkiye’de kadın girişimci olmaktan gurur duyduğunu dile getiren Karakoyunlu, şöyle konuşuyor: “Cam tavanlarla tabii ki karşılaştım ama bir kadın girişimci olarak girişimciliği; sermayesi kendi olan, öz değeri ve özveriyi ön planda tutan bireylerin sahip olabileceği bir yapı olarak tanımlarım. Çünkü kendi benliğini ve ne istediğini bilen bir insan bilmediği bir yolda bile cesur ve girişimci adımlar atarak rotasını bulur ve başarıya ulaşır.

Türkiye’de girişimci sayısı sektöre başladığım dönem ile bugüne kıyasla oldukça arttı. Bireysel hayatında olduğu gibi her alanda da donanımlı, besleyici ve geniş bakış açısına sahip kadınların sadece günlük hayatta değil ticareti hayatta da yer almasının dünyayı her açıdan geliştirebileceğine inandığım için girişimci kadın gücünün artmasını son derece önemsiyorum.

Bu yoldaki kahraman, bir kadın olduğu için ilk görev yine kadının kendisindedir. Sonrasında bu görev erkeklerle de paylaşılarak, ilerletilebilir. Türkiye ekonomisinde önümüzdeki dönemlerde kadınların gücünün ve yerinin yüzde 100 oranda artacağına inanıyorum.” 11 yaşında bir kız çocuğu annesi olan Ayfer Karakoyunlu pek çok gönüllü projede katılımcı ve yönetici olarak yer alıyor.

Kişisel gelişimi için Kalbin Rehberliği Eğitimleri (çakralar, bilinçaltı olumlamaları, neuro format) üzerine eğitim sertifikalarına sahibi olan Karakoyunlu, 2022 yılında Yılın Kadın Girişimcisi ödülünü aldı. A’ seviyede Almanca bilen Karakoyunlu, Ege Giyim Sanayicileri Derneği ve Moda Tekstil ve Konfeksiyoncular Sitesi Yönetim Kurulu Üyesi, aynı zamanda İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçıları Birliği, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği, Moda Federasyonu ve Geleceğim Ol Derneği üyesi.


0/(0)
25 Mayıs 2024 Cumartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler