Türkiye’den dünyaya açılan bir başarı öyküsü

Oluşturma Tarihi : 25 Mayıs 2024 Cumartesi

Türkiye’nin ekonomik açıdan en zor yıllarından biri olan, ağır bir krizin yaşandığı 2001’de radikal bir kararla, eşiyle birlikte dijital baskı alanında faaliyet gösteren Lidya Grup’u kuran Sevim Yenici Öz’ün o gün aldığı risk, doğru hamlelerle birleşince bugün dünyaya açılan bir girişim hikayesine dönüştü. Kısa sürede Türkiye ve EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesinde dijital baskı sektörünün lideri konumuna gelen Lidya Grup, 2022 yılında bölgesinde ilk ve tek olan Dijital Deneyim ve Eğitim Üssü’nü kurdu. Yurtdışında da büyümesini hızla sürdüren Grup, Birleşik Krallık’ta kurduğu tesise önümüzdeki 5 yılda 15 milyon pound yatırım yapmayı planlıyor. Gelecek 5 yıl içinde ise Birleşik Krallık ve AB ülkelerine hizmet vererek 100 Milyon Pound ciroya ulaşmayı hedefliyor.

Sevim Yenici Öz

İstanbul’da doğan Sevim Yenici Öz, Londra’da Ekonomi ve Politika okudu. Bitmek bilmez öğrenme merakı olan bir çocuktu, yaşıtları parkta oynarken o ansiklopedi başında vakit geçirirdi. Evdeki kalın ciltli ansiklopedileri okumak en büyük eğlencesiydi. Bu merakı yaşından önce ilerlemesine neden oldu ve okullarında fark edilmesini sağladı. Eğitimin hayat boyu olması gerektiğine inanan ve öğrenme aşkı hiç bitmeyen Yenici Öz, London School of Economics and Political Science’da; A.I. (Artificial Intelligence – yapay zeka), Dijitalleşme Psikolojisi ve Ekonomi üzerine master yapıyor. Yenici Öz, akademik eğitimin yanında kişisel gelişimine son derece önem veriyor.

Pek çok farklı üniversiteden sunum teknikleri, ses, nefes, diksiyon eğitimi, yaratıcı yazarlık ve finans gibi alanlarda eğitimler de alan Yenici Öz’ün en büyük hayali gelecek kuşaklara anılarını aktaracağı bir kitap yazmak ve tecrübelerini gençlerle paylaşmak için üniversitede ders vermek. Üniversiteyi bitirdiğinde Sevim Yenici Öz’ün hayali başta İngiltere olmak üzere, Amerika ve Avrupa’da uluslararası firmalarda çalışarak kariyerini ilerletmekti. Fakat aşk tüm planlarını değiştirdi. 1998 yılında henüz yeni mezunken evlenmeye karar verdi ve Türkiye’ye döndü. Uluslararası bir firmada, yurtdışı müşterilere baktığı görevine başladı. Eşi Bekir Öz, Xerox Türkiye’de çalışıyordu, Belçikalı genel müdürünün teşvik etmesiyle 2001 yılında kendi şirketleri olan Lidya Bilişim’i kurdular. 2001 krizinin son derece ağır yaşandığı yılda büyük bir risk alarak, dijital baskı alanında iş fikrini hayata geçirdiler.

Krizde doğan bir başarı öyküsü

Lidya Grup

Ekonomik krizin çok ağır yaşandığı bir yılda kurulmasına rağmen doğru strateji ile Lidya Grup hızla büyüdü ve bugün Türkiye ve EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesinde dijital baskı sektörünün lideri konumuna geldi. Lidya Grup, Xerox, Epson, Efi, Kongsberg global markalarını ve kendi markası Sutec dijital baskı makinelerini temsil ediyor.

Lidya Grup’un Mayıs 2022’de Başakşehir’de kurduğu Dijital Deneyim ve Eğitim Üssü, 9 milyar dolarlık pazara, dijital deneyim ve eğitim üssü hizmeti vermeye başladı.

Türkiye’de ve EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesinde ilk ve tek olan Başakşehir’deki tesise 50 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapıldı.

Hedef İngiltere ve AB pazarında 100 milyon Pound ciroya ulaşmak

Yurtdışında da büyümesini hızla sürdüren Lidya Grup, Birleşik Krallık’ta kurduğu Lydia Digital Ltd, Haziran 2022 tarihinde Londra’da kapılarını açtı. Tesise önümüzdeki 5 yılda 15 milyon Pound yatırım yapılması planlanıyor. Lidya Grup, gelecek 5 yıl içinde, Birleşik Krallık ve AB ülkelerine hizmet vererek, 100 milyon Pound ciroya ulaşmayı hedefliyor. İngiltere’deki Lydia Digital Ltd. şirketinde; ofis, açık hava reklamcılık, dijital fotoğraf, kartvizit, broşür, araç giydirme, bina giydirme, stand yapımı gibi birçok iş yapılıyor. 22 yıldan bu yana şirketin büyüme, gelişme dönemlerinde her zaman önceliklerinin insan kaynağı olduğunu söyleyen Yenici Öz, “Coğrafi olarak biz, duygusal bir bölgedeyiz. Ne satarsanız satın ne hizmet verirseniz verin, biz Türkler geçmişten gelen birbirini koruyan, destekleyen ve duygusal olarak etkilenen bir yapıdayız. Bu yüzden insan kaynakları bizim hep ilk önceliğimiz oldu. Çok uzun yıllardır çalıştığımız, yolun başından itibaren birlikte olduğumuz arkadaşlarımız var. Covid’ten sonra insan kaynaklarını departmanını daha da güçlendirdik. Şuan 70’in üzerinde üst düzey profesyonel arkadaşla çalışmaktayız” diyor.

“Bu sektörde bir kadın gücü olmaktan mutluyum”

Her günün yeni bir şey öğrenmek ve insanın kendisine yeni bir şey katmak için harika bir başlangıç olduğuna inanan ve ekipleriyle de bu şekilde iletişim kuran Yenici Öz, Türkiye, Amerika dahil dünyada pek çok ülkede erkek egemen bir sektör olan dijital baskı sektöründe çalışmayı hayal etmemesine rağmen, şu anda bu sektörde olmaktan ve bu sektörün bir kadın gücü olmaktan çok mutlu olduğunu ifade ediyor.

Sevim Yenici Öz, “Ben hikayemi kurguladım ve hikayemi yazdım. Tabii ki birebir aynısı olamıyor. Açıkçası girişimcilik hayatıma başlama hayali kurarken de benim hikayem hazırdı. Ve gerçekten güzel bir partnerim, sevgili eşim Lidya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Öz vardı. Adım adım, ilmek ilmek hedeflediğimiz her şeye, Türkiye içinde ulaştık. Sonra hedeflerimizde Avrupa vardı. Son 4 yıldır da bu konuda atılım yaptık ve İngiltere’deyiz” diye konuşuyor.

Baskı sektörünün dünyada 800 milyar dolar civarında iken ülkemizde yaklaşık 9 milyar dolar civarında olduğu belirten Yenici Öz, “Lidya Grup olarak dijital baskı makineleri sektöründe temsil ettiğimiz Xerox, Epson, Efi, Sutec, Kongsberg markalarını başarıyla yönetiyoruz.

İşimizi seviyoruz ve çok iyi yapıyoruz. Daima müşterilerimizin yanında yer alarak hem teknoloji danışmanlığı yapıyoruz hem proje finansmanı sağlıyoruz hem de çok güçlü olduğumuz satış sonrası servis hizmetimizde çözüm odaklı yaklaşıyoruz. Ülkemizde ilk ve tek olarak bugüne kadar müşterilerimize 120 milyon doların üzerinde proje finansmanı sağlayarak, müşterilerimizi ve sektörümüzü büyütmenin gururunu taşıyoruz.

Sevim Yenize Öz - Lidya Grup

Temsil ettiğimiz markalar, bilgi birikimimiz, tecrübemiz, organizasyon yapımız ve finansal gücümüz ile Lidya Grup olarak ülkemizin ve EMEA bölgesinin lider firmasıyız ve 2023’de dolar bazında 2 kat büyümeyi hedefliyoruz. Bu büyümede, yapacağımız ilave yatırımlarımızla birlikte, Birleşik Krallık’ta açtığımız Lydia Digital Ltd tesisimiz ve Başakşehir’de konumlanan Dijital Deneyim ve Eğitim Üssü’müzün büyük rolleri olacaktır.

Lidya Grup olarak dijital baskı sektöründe global bir şirket olma yolunda hedeflerimize başarılı şekilde ilerliyoruz ve 2023 yılını globalde de büyüme yılı ilan ettik” şeklinde konuşuyor.

Türkiye’ye ve sektöre yaklaşık 18 senedir proje finansmanı yaptıklarının altını çizen Yenici Öz, “2004 yılından bu yana müşterilerimize yaklaşık 120 milyon dolar proje finansmanı yaparak, dijital baskı sektöründe pazarın büyümesine öncülük ettik ve etmeye devam ediyoruz. Müşterilerimizi iş ortağımız olarak görüyoruz, proje finansmanı sağlıyoruz, bugüne kadar olabildiğince destekledik ve desteklemeye devam ediyoruz.

Müşterilerimizin finansmana hem daha kolay hem daha uygun şartlarda ulaşmalarına hem de bankalarına göre daha esnek kriterlerimiz ile imkan sağlıyoruz. Proje finansmanı verirken, işletmenin iş yapabilme kabiliyetini değerlendiriyoruz. Müşteri bir yatırım planladığında bu yatırımın; gelirine, üretkenliğine, cirosuna, karlılığına etkisinin ne olabileceğini de analiz ediyoruz” diyor.

Güçlü aile bağlarına çok önem veriyor

Sevim Yenici Öz için aile çok önemli. Sevgi dolu bir ailede yetişen Yenici Öz, 3 çocuğunu da böyle bir aile ortamında yetiştiriyor. İşinden arta kalan zamanını ailesiyle geçiriyor, kültür-sanat etkinliklerini takip ediyor. Sporu da çok seven ve gençlik yıllarında 9 yıl lisanslı jimnastik yapan Yenici Öz, gençliğinde ayrıca basketbol, su topu ve voleybol oynadı ve at biniyor. Sevim Yenici Öz’ün eğitime ve spora duyduğu derin bağlılığın nedeni annesi ve babası oldu.

Türkiye’nin ilk fotoğrafçılarından olan babası Kerim Yenici’den farklı bakış açılarıyla resim çekme özelliğini alan Yenici Öz, babasının 1958 tarihinde çalışıp para biriktirerek aldığı ilk fotoğraf makinesine gözü gibi bakıyor. Estetik zevkinin gelişmesinde ise stilist olan annesi Zekiye Yenici ve teyzesi Güler hanımın büyük etkisi oldu.

Yenici Öz için güçlü aile bağları çok önemli ve çocuklarını da bu bilinçle yetiştiriyor. Ailesinin gelecek nesillerine bırakmak üzere kitap yazmaya başlayan ve bu konuda çalışmalarına devam eden Sevim Yenici Öz, iyi derecede İngilizce biliyor, eğitim için kurulan kurumlara maddi manevi destek veriyor ve özellikle çocukların okumasına aktif olarak katkıda bulunuyor.


0/(0)
25 Mayıs 2024 Cumartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler