CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE ÖNCÜ ADIMLAR ATAN PEGASUS, EŞİTLİK VE FARKINDALIK PROJELERİ İLE TOPLUMDA KADININ ÖNEMİNE VURGU YAPIYOR

Oluşturma Tarihi : 01 Şubat 2021 Pazartesi

Havacılık sektöründe birçok ilki hayata geçiren, kendisini tercih edenlere konforlu ve kaliteli uçuş keyfi yaşatmayı hedefleyen Pegasus Hava Yolları, toplumsal duyarlılıkları ve bu duyarlılıklara bağlı özel projeleriyle de fark yaratmayı başarıyor.

“Yarınlara Uçuyoruz” ve “Hayallerinin Peşinden Uç” gibi kadın ve kız çocuklarının toplumdaki yerine vurgu yapan ve hayallerinin ötesine adım atmaları için onlara yol göstermeyi ve cesaret aşılamayı hedefleyen projeler üretip hayata geçiren Pegasus Hava Yolları, 2005 yılından bu yana örnek teşkil edecek bir şirket geleneği uyguluyor.

CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE ÖNCÜ ADIMLAR ATAN PEGASUS, EŞİTLİK VE FARKINDALIK PROJELERİ İLE TOPLUMDA KADININ ÖNEMİNE VURGU YAPIYORLatin dilinde uçakların dişil olarak tarif edilmesini zemin kabul eden şirket, bu zemini en güzel şekilde işliyor ve filoya yeni katılan uçaklarına çalışanlarının kız çocuklarının isimlerini veriyor. Bu, Pegasus Hava Yolları’nın kadın konusunda gösterdiği hassasiyet ve önemin güzel bir göstergesi. Ayrıca şirket, IATA üyesi hava yollarının sektördeki üst düzey veya kadınların temsilinin az olduğu rollerde kadınların temsilini 2025 yılına kadar %25 veya en az %25’e kadar artırması için oluşturulan gönüllü bir girişim olan “25by2025”i dünyada ilk imzalayan hava yolu şirketlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

2016 yılında, kadınların iş hayatındaki rolüne ve eşitlik ilkesine verdiği önemi simgelemek adına, Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women’s Empowerment Principles – WEPs) platformuna katılan dünyadaki ilk havayolu şirketi olan Pegasus Hava Yolları, aslında bu katılımla birlikte Kadının GüçlenmesiPrensipleri’ni yönetim kurulundan tedarik zincirine kadar her noktaya dâhil etme ve uygulama konusundaki niyetini de ortaya koyuyor.

CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE ÖNCÜ ADIMLAR ATAN PEGASUS, EŞİTLİK VE FARKINDALIK PROJELERİ İLE TOPLUMDA KADININ ÖNEMİNE VURGU YAPIYORPegasus Hava Yolları, 2018 yılında gençlerin Türkiye içindeki toplumsal fayda ve dayanışma temelli fikirlerini desteklemek üzere başlattığı sosyal sorumluluk projesi “Yarınlara Uçuyoruz” kapsamında kadınlara ve kız çocuklarına yönelik geliştirilen projelere özellikle yer vermeyi amaç edindi.

Kadın/kız çocuklarına yönelik gerçekleştirilen projelerin arasında olan Şanlıurfa’da “Yarının Mühendis Kızları” projesiyle kız çocuklarına yazılım, robotik konularında eğitim verildi. Diğer proje, “Kadın Özsavunma Akademisi” genç kadınlara kendilerini savunmaları için toplumsal cinsiyet eşitliği, cinsel tacize karşı farkındalık ve fiziksel savunma eğitimleri ortaya koyuyor.

CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE ÖNCÜ ADIMLAR ATAN PEGASUS, EŞİTLİK VE FARKINDALIK PROJELERİ İLE TOPLUMDA KADININ ÖNEMİNE VURGU YAPIYOR
Pegasus İle “Hayallerinin Peşinden Uç”

Her alanda kadın ve kız çocuklarının güçlenmesini destekleyen Pegasus, 2019 yılında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel “Hayallerinin Peşinden Uç” temalı özel bir video hazırladı. Hazırlanan videoda; çocuk bir yolcunun pilot olma hayali, Pegasus Hava Yolları‘nda kadın kaptan pilot olarak görev yapan Eser Aksan Erdoğan’ın “Hayallerinin Peşinden Uç” anonsuyla desteklendi.

Eczacıbaşı Vitra Kadın Voleybol Takımı Sponsorluğu

Pegasus Hava Yolları, 2015-2016 voleybol sezonundan bu yana Eczacıbaşı Vitra Kadın Voleybol Takımı’nın resmi havayolu destekçisi. Voleybol Bayanlar 1. Ligi’nin iddialı ekiplerinden olan takımı, yurt içindeki deplasman maçlarına ve Avrupa Şampiyonlar Ligi, FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası karşılaşmalarına uçuruyor.

CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE ÖNCÜ ADIMLAR ATAN PEGASUS, EŞİTLİK VE FARKINDALIK PROJELERİ İLE TOPLUMDA KADININ ÖNEMİNE VURGU YAPIYORPegasus’ta Yönetim Kelebek Etkisi Yaratıyor

Pegasus Hava Yolları şirketinde yapılan tüm bu güzel işlerin arkasında projeleri destekleyen ve toplumda kadına dair duyarlılık geliştirmeyi amaçlayan bir yönetici bulunuyor. Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için zihniyet ve davranış değişikliğini yaratma hedefiyle kurulan Yanındayız Derneği’nin de kurucu üyeleri arasında bulunan Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet T. Nane. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna önem veren bir yönetici olarak; bilim ve teknoloji dünyasında kadının kendi potansiyelini keşfetmesini ve fırsat eşitliğini sağlayarak, teknoloji sektöründe kadın sayısını artırmak ve toplumsal kalkınmayı desteklemek amacıyla kurulan wtech Teknolojide Kadın Derneği’nin kurucu üyelerinden biri. Ayrıca, Mehmet T. Nane, toplum ve iş hayatında cinsiyet dengesine ulaşmayı hızlandırmak amacıyla kurulan PWN İstanbul’un oluşturduğu Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekleyen CEO’lar Manifestosu kapsamında, PWN Eşitlik Elçileri arasına katılan ve kamuoyunda farkındalık yaratmak için gönüllü olacağının da sözünü verdi.

PEGASUS HAVA YOLLARI HAKKINDA:

Pegasus Hava Yolları, 1990 yılında Aer Lingus, Silkar Yatırım ve Net Holding’in ortak girişimiyle İstanbul’da kuruldu. Mayıs 1990’da ilk uçuşunu gerçekleştiren Pegasus, 2005 yılında ESAS Holding tarafından satın alındı. Dünyadaki en yaygın gönüllü sürdürülebilirlik inisiyatifi olan Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne (UN Global Compact) imza atarak Türkiye’de bu sözleşmeye imza atan ilk hava yolu şirketi olan Pegasus, IATA’nın “25by2025” girişimine imza atarak içerisinde cinsiyet dengesini sağlama konusunda bir taahhütte bulundu.

SHGM Toplumsal Cinsiyet Dengesi Geliştirme Komisyonu’nun bir üyesi olarak; kadınlar arasında havacılıktaki fırsatlar hakkında farkındalığın artması, kadınların havacılıktaki niceliksel ve niteliksel rolü ve etkinliğinin geliştirilmesi için çalışmalar yürütüyor. SHGM Toplumsal Cinsiyet Dengesi Geliştirme Komisyonu’nun bir üyesi olan şirket, kadınlar arasında havacılıktaki fırsatlar hakkında farkındalığın artması, kadınların havacılıktaki niceliksel ve niteliksel rolü ve etkinliğinin geliştirilmesi için çalışmalar yürütüyor.

Pegasus Hava Yolları, Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Güliz Öztürk’ün eş başkanlığında kurulan ve şirketlerin satış bölümlerinde kadın-erkek dengesini sağlamayı hedefleyen Women in Sales (WiS) platformunu destekliyor.


0/(0)
01 Şubat 2021 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler