DFDS “YETENEK DALGALARI” PROJESİNİ BAŞLATTI

Oluşturma Tarihi : 02 Şubat 2024 Cuma

DFDS, KAGİDER iş birliğinde kadın girişimcileri güçlendirmek amacıyla hayata geçirdiği “Kadın İçin Taşıyoruz” projesinden sonra şimdi de kız öğrencileri denizcilik sektöründe kariyer yapmaya teşvik etmeyi amaçlayan yeni bir yetenek programı başlatıyor. Kadın denizcilerin temsilini artırmayı hedefleyen program, özellikle kız öğrencilere öncelik tanıyor.
Hayata geçirdiği farkındalık projeleri ile de sektöründe de adından söz ettiren DFDS, kız öğrenciler için "Waves of Talent" (Yetenek Dalgaları) adında yeni bir farkındalık projesine imza attı. Proje denizcilik fakültelerinde eğitim gören öğrenciler için yeni bir yetenek programı olarak tasarlandı. Program, genç bireyleri denizcilik sektöründe güverte veya makine zabiti olarak kariyer yapmak için gerekli bilgi, beceri ve pratik deneyimle donatmayı amaçlıyor. Programın lansmanı 25 Ocak Perşembe günü, programa kabul edilen 25 kız öğrencinin katılımıyla DFDS Pendik Terminali’nde gerçekleşti.

Programın odak noktası cinsiyet eşitliği ve çeşitlilik
Öncelikli olarak kız öğrencilere odaklanan Waves of Talent programına katılan ilk 25 öğrenci tamamıyla kadınlardan oluşuyor. Proje kapsamında, denizcilik stajyer programına katılan öğrenciler, 4 yıllık eğitimleri süresince edindikleri teorik bilgilerini pekiştirmek için teknik eğitim alacaklar ve liderlik gibi diğer kurumsal eğitimleri tamamlayacaklar. Ayrıca, kız öğrencilere öncelik verilen programda katılımcılar zorunlu eğitimlerini DFDS'in gemilerinde tamamlayacaklar.

dfds“Projenin hedefi; 2030'a kadar güverte ve makine bölümlerinde çalışan kadın denizcilerin yüzdesini %20 artırmak”
Program hakkında yaptığı açıklamada, endüstri genelinde kadın denizcilerin temsilinin çok düşük olduğuna dikkat çeken DFDS Deniz İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Gemma Griffin, yeni yetenek programının, DFDS’ye ve endüstriye daha fazla çeşitlilik getirme çabalarının bir parçası olduğunu ifade etti. 2030'a kadar güverte ve makine bölümlerinde çalışan kadın denizcilerin yüzdesini %20 artırmak gibi bir hedefleri olduğunu da belirten Griffin, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Türkiye'de deniz ulaştırma ve gemi makine işletme mühendislikleri alanında eğitim gören kız öğrencilerin yetenek havuzu oldukça büyük ve programa gösterilen ilgi şimdiye kadar beklentilerimizi aştı. Yetenekli genç bireylerin gelişimini desteklemek ve ardından onlara DFDS'de kariyer fırsatları sunmak, işimize daha fazla değer katmanın yanı sıra endüstriye de fayda sağlayacaktır.”

Programa dair yapığı açıklamaya, Türkiye'deki denizcilik okullarında çok yetenekli öğrenciler olduğunu belirterek başlayan DFDS Akdeniz İş Birimi Başkanı Lars Hoffmann ise şunları kaydetti: “Bu nedenle Türkiye, DFDS'in yeni yetenek programını başlatmak için öncelikli bir tercih oldu. Ülkenin farklı yerlerinden gelen 25 kız öğrencinin Waves of Talent’ın bir parçası olmayı seçmiş olmalarının sektörün geleceği için oldukça umut verici bir işaret olduğunu düşünüyorum." 

“Endüstrimizin gelecek neslinin potansiyelini geliştirmenin ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmanın önemine inanıyoruz” diyerek konuya ilişkin açıklamasına başlayan DFDS Akdeniz İş Birimi Deniz İnsan Kaynakları Müdürü Uğur Demir ise; “DFDS olarak, genç yeteneklere denizcilik sektöründe eğlenceli ve heyecan verici bir kariyer yolunu deneyimleme fırsatı sunmak istiyoruz. Waves of Talent programı, genç yeteneklere akademik eğitimlerinin gerçek dünyada nasıl uygulandığını ilk elden deneyimleme ve potansiyellerine ulaşma fırsatı sunuyor” diyerek düşüncelerini belirtti.


0/(0)
02 Şubat 2024 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler