ANADOLU ÖDÜLLERİ’NİN BU YILKİ TEMASI: “SÖZ KADINDA”

Kategori : Vakıf Dernek
Oluşturma Tarihi : 16 Kasım 2023 Perşembe

Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın Doğan Holding ana sponsorluğunda düzenlediği “Anadolu Ödülleri” sahipleriyle buluştu. Bu yıl ödüllerin ana başlığı; ilanının yüzüncü yılını kutladığımız Cumhuriyet ile Anadolu’ya gelen hak eşitliği ışığının yayılmasında kadınlara verilen sorumluluğa dikkat çekmek amacıyla “Söz Kadında”ydı.

Anadolu’nun ortak kimliğine katkıda bulunan üretimlere dikkat çekmek amacıyla Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından hayata geçirilen Anadolu Ödülleri, Doğan Holding ana sponsorluğunda dördüncü kez gerçekleştirildi. Ülkemizin gelişimine katkıda bulunan öncü̈ kişi ve kurumları destekleyen ve görünür kılan Anadolu Ödülleri’nin bu yılki ana teması “Söz Kadında” oldu. Ödüller, üretim sürecinde Anadolu’nun kültürel zenginliğini kucaklayan, ondan ilham alan, yenileyen ve dönüştüren kişilere verildi.

Anadolu Ödülleri 2023’ün bu yılki kazananları kategorilerine göre; edebiyatta Latife Tekin, görsel sanatlarda İpek Duben, mimarlıkta Sevince Bayrak, sinemada Yeşim Ustaoğlu ve müzik kategorisinde ise Selda Bağcan oldu. Doğan Değer Ödülü ise yurt dışında büyük başarılar yakalamasına rağmen Türkiye’ye dönüp ülkesine değer katmayı tercih eden Seramik sanatçısı Candeğer Furtun’a takdim edildi.

1696921234_Beg__m_Dogan_Faralyal___H__samettin_Ko__an__Oya_Ko__anİlki 2020’de verilmeye başlanan Anadolu Ödülleri’nin, 2021’de ‘Geçmişi Selamlamak’ ve 2022’de ise ‘Geleceğe Öneriler’ başlığı altında dağıtıldığını belirten Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın ve Baksı Müzesi’nin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan yaptığı konuşmada bu yılki temanın gerekçesine şu şekilde değindi: “Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte hak eşitliği olan vatandaşlık ışığı bütün insanlığı yıkarken gelecek umutlarını çoğaltmak kadına da bir sorumluluk olarak verilmiştir. Bu nedenle Cumhuriyetimizin yüz yılını devirirken ve yeni yüzyıl başlarken, bu ışık daha da görünür kılınsın diye, bu yıl Anadolu Ödülleri’ni Söz Kadında başlığı altında, kadınlara sunma karar aldık.”

“Bu ödül bize gösterecek ki kadınlarımız her durumda yaratıcılık ve sürdürülebilirlik enerjileriyle kültür ve sanatın oluşmasına çok büyük ve anlamlı katkılar üretmişlerdir” diyerek sözlerine devam eden Koçan, bu katkılara alan açmanı da bu çağın insanlarının sorumluluğu olduğunu, çünkü geleceğin bugünden yaratıldığını ifade etti. Baksı Kültür Sanat Vakfı yönetiminin çok büyük bir kısmının kadınlar oluştuğunu aktaran Koçan, tüm komisyonlarında kadınların görev aldığını ve kadın üzerinden bir gelecek arayışında olduklarını dile getirdi. Kadının sanatta, edebiyatta, bilimde, politikada, ekonomide ve yaratıcılığın her alanında katkısını arzulanan boyuta getirebilmeyi ve daha barışçıl, daha mutlu ve daha sevinçli bir insan hayatı inşa edebilmeyi dilediklerini söyledi. Koçan son olarak; “Bu bağlamda çalışmalarımızı sürdürürken beş alanda minnet belgesi olarak sunduğumuz ödüllerimiz bu ayrıcalıklı insanların hayata kattıkları yeni sözlerle zenginleşerek gelecek kuşaklara aktarılacaktır” dedi

Konuşmasında Anadolu ve kadının iki ayrılmaz parça olduğuna vurgu yapan Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Doğan Faralyalı ise görüşlerini şöyle dile getirdi: “Bu ayrılmaz ikili, binlerce yıldır yaşadığımız bu toprakların ruhunu ve zenginliğini bir arada yansıtmıştır. ‘Anadolu kadını’ ifadesi hepimize tanıdıktır. Mücadeleci, çalışkan, dirayetli, fedakâr, vefalı, yurtsever ve tüm bu değerleri kuşaktan kuşağa aktarandır Anadolu kadını. Anadolu’da kültürün ve sanatın sürekliliğinde de kadınların çok büyük katkıları vardır. Tarih boyunca zorlu yaşam koşullarına, savaşlara, göçlere rağmen, kadınlar hep kültürel mirası korumuş ve geleceğe kararlılıkla aktarmış. Doğan Grubu olarak desteklemekten onur duyduğumuz Anadolu Ödülleri, bu yıl kadınların Anadolu’nun tarihinde ve kültüründe oynadığı vazgeçilmez rolü kutlamak için bir vesile. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını da kutladığımız şu günlerde, Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınları toplumsal, ekonomik ve siyasi anlamda güçlendirme vizyonunu tutkuyla sahiplenmeliyiz. Her anlamda kalkınmış bir ülke olabilmek için kadınların her alanda yükselmesini içeren bu vizyon ülkemizi hiç şüphesiz hep daha ileriye taşıyacak.”


0/(0)
16 Kasım 2023 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler