KIVILCIM GENÇ KADINLARDAN “DOSTUMUTLU GEZEGEN MASALLARI”

Kategori : Vakıf Dernek
Oluşturma Tarihi : 13 Mayıs 2022 Cuma

Değişim Liderleri Derneği’nin Kıvılcımlar Programı çatısı altında bir araya gelen 9 üniversiteli mühendis genç kadın DostUmutlu Gezengen Masalları kitabını yazdı. BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini konu alan özgün, çağa uygun, doğa dostu masallardan oluşan kitap düzenlenen lansmanla tanıtıldı.

Değişim Liderleri Derneği, Türkiye çapındaki muhtelif üniversitelerde okuyan 500’den fazla genç kadına; bu genç kadınların gerçekleştirdiği sosyal değişim projeleri ile de binlerce kişiye ulaşan Kıvılcım Programı ile umut yazmaya devam ediyor. Umutlu ve mutlu yarınlar için değişimin temelden başlayacağı inancı ile bir araya gelen Kıvılcımlar Programı çatısı altındaki 9 üniversiteli mühendis genç kadın bir hayal kurdu. Bu hayalde, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini konu alan özgün, çağa uygun, doğa dostu ve hedef kitlesi çocuk olan 11 masal yazdılar: DostUMutlu Gezegen Masal Projesi…

KIVILCIM GENÇ KADINLARDAN “DOSTUMUTLU GEZEGEN MASALLARI”

Bağış usulüyle sürdürülebilirliğin amaçlandığı DostUMutlu Gezegen Masal Projesi adı verilen bu sosyal sorumluluk projesi kapsamında yazılan 11 masal, düzenlenen 140 masal atölyesi ile 12 şehirde özel okullardan merkez ve köy okullarına kadar geniş bir yelpazede 5000 çocuğa erişildi. Şimdi, aralarından seçilen 5 masal ile DostUMutlu Gezegen Masalları kitabı çıktı. Kitap, düzenlenen lansmanla tanıtıldı. Kitabın, köy okullarında eğitim gören öğrenciler başta olmak üzere, ülkenin dört bir yanındaki çocuklarla buluşturulması hedefleniyor.

“Genç kadınlar hepimize umut veriyor”

DostUMutlu Gezegen Masalları kitabının tanıtımı için düzenlenen lansmanda, genç kadınların herkese verdiği umudu yineleyen Değişim Liderleri Derneği kurucusu Sema Başol, Kıvılcımlar Programı’nın oldukça özel bir program olduğunu dile getirdi. Programda, 8 ay süresince “Kıvılcım” olarak seçilen genç kadınların yaşama ve çevrelerine fayda sağlayabilecek bir proje yapmak zorunda olduklarını belirten Başol, her kıvılcım programında çok güzel projelerin ortaya çıktığını ifade etti. DostUmutlu Gezegen Masalları kitabının da bu projelerden birinin ürünü olduğunu vurgulayan Başol, bu genç kadınların topladıkları bağışlarla, gelecek yıl Kıvılcımlar Programına katılabilecek 16 genç kadın için gerekli fonları yarattıkları bilgisini verdi. Başol son olarak; “Genç kadınlara inanıp fırsat verirseniz dünya çok güzel bir yer olabilir” dedi.

Kitap ülkenin dört bir yanındaki çocuklarla buluşacak

KIVILCIM GENÇ KADINLARDAN “DOSTUMUTLU GEZEGEN MASALLARI”

DostUmutlu Gezegen Masalları kitabı, mutlu bir dünyanın anahtarının toplumsal dönüşümün en etkin basamağı olan çocukların elinde olduğunu düşünen 9 üniversiteli genç kadın; Aşiyan Taflan, Ayperi Sürücü, Ceyda Cittanoğlu, Gaye Hürcan altundağ, İrem Top, Özüm Satıoğlu, Sezen Günaydın, Songül Boztepe ve Şimal Uzgur tarafından kaleme alındı. Kitaptaki masallarda, hızla gelişen teknoloji, dönüşen dünya, iklim krizi ve toplumsal sorunlar masal tadında ama bağlamından koparılmadan anlatıldı. Mutlu ve umutlu yarınları inşa edecek on binlerce minik ele ulaşmaya hazır olan masallardan oluşan kitabın, köy okullarında eğitim gören öğrenciler başta olmak üzere, ülkenin dört bir yanındaki çocuklarla buluşturulması hedefleniyor.

Özgün, Çağa Uygun ve Doğa Dostu Masallar

DostUmutlu Gezegen Masalları kitabında, okuyucular bir çocuğun gözünden beyaz ağaçları andıran rüzgar türbinleriyle ve yenilenebilir enerjiyle tanışıyor; hayvan deneylerinin yapılmadığı, yaşama saygı duyan laboratuvarların kapılarını aralıyor; sincap Sisi ile orman canlılarının yaşamına göz atıyor; deniz canlılarının yaşadığı zorlukları Karettacık’tan dinliyor ve tarımda yenilikçi bakış açısıyla toprağın ve tohumun değerini hatırlıyor.


0/(0)
13 Mayıs 2022 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler