SODEV’İN "CİNSİYET EŞİTLİKÇİ DÖNÜŞÜM ÖDÜLLERİ" VERİLDİ

Kategori : Vakıf Dernek
Oluşturma Tarihi : 05 Aralık 2022 Pazartesi

SODEV'in, Olof Palme International Center işbirliğiyle gerçekleştirdiği "Cinsiyet Eşitlikçi Dönüşüm Ödülleri" törenle sahiplerine verildi.

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), Türkiye çapındaki belediyelerin cinsiyet eşitliğini sağlamaya dönük çalışmalarını ödüllendirdi. İsveç merkezli Olof Palme International Center işbirliğiyle organize edilen Cinsiyet Eşitlikçi Dönüşüm Ödülleri sahiplerini buldu. İstanbul’da yapılan ödül törenine SODEV yöneticilerinin yanı sıra Türkiye çapındaki çok sayıda belediye başkanı ve yöneticisi ile çalışanları katıldı.

Türkiye’nin sosyal demokrat belediyelerinin kentsel hizmetlerinde toplumsal cinsiyet eşitliği ve özgürlük ilişkisinden hareketle kadınların ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda, toplumsal statülerini yükseltmek, korumak, sorunlarının çözülmesine ve ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak ve kadınların toplumun her alanında güçlenmesine destek olmak amacıyla sunulan en iyi uygulamalar 13 kategori halinde değerlendirildi.

Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür Merkezi’nde yapılan ödül törenine Olof Palme International Center Temsilcisi Nina Tuncer ve çok sayıda il - ilçenin belediye başkanı da katıldı. Ödül töreninde bir konuşma yapan SODEV Başkanı Ertan Aksoy, SODEV’in kurulduğu günden bu yana ülkedeki sosyal demokrasi ortamının gelişmesine katkı sunduğunu, yerli ve uluslararası çok sayıda çalışmaya imza attığını söyledi. Bu kapsamda toplumsal düzeyde cinsiyet eşitliğini sağlamaya dönük çalışmalara büyük önem verdiklerini belirten Aksoy, “Türkiye, kadınların hem sosyal hayata hem de çalışma dünyasına katılımında oldukça kötü durumda. Hatta OECD ülkeleri arasında en son sırada bulunuyoruz. Bu olumsuz tablonun değişmesi toplumun her kademesinin bu mücadeleye katılımıyla mümkün olacaktır. Kadının güçlenmesi için sosyal demokrat yapılara büyük bir görev düşüyor. Biz de SODEV olarak bu alanda iyi örnekleri desteklemek, teşvik etmek ve farkındalık yaratmak amacıyla Cinsiyet Eşitlikçi Dönüşüm Ödülleri’ni vermeye karar verdik. Aslında ödül alan ya da almayan tüm projelerin çok değerli olduğunu ve çok sayıda kadının hayatına dokunduğuna inanıyoruz” dedi.

Türkiye çapında birçok büyükşehir, il ve ilçe belediyesinin başvurduğu programa 389 proje başvurusu yapıldı. Proje kazananları ise DİSK Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Canan Atılgan, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Didem Danış, Bağ Etkileşimle Öğrenme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ece Öztan, MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi ve İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Av. Nazan Moroğlu, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Pelin Pınar Giritlioğlu ve İstanbul Kent Konseyi Başkanı Tülin Hadi’nin katkılarıyla belirlendi.


5,0/(2)
05 Aralık 2022 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler