ALTINYILDIZ 6 MİLYON PET ŞİŞEYİ KUMAŞA ÇEVİRDİ

Oluşturma Tarihi : 20 Şubat 2023 Pazartesi


Türkiye’nin önde gelen kumaş üreticilerinden Altınyıldız, daha sürdürülebilir bir dünya için çalışmaya devam ediyor. Hem üretim hem de teknolojik alt yapısını geliştirmeye devam eden Altınyıldız, kullanılmış pet şişelerden elde edilen GRS sertifikalı polyester elyafını yün karışımlı dış giyim kumaşına çevirerek, sadece 2022 yılında 6 milyon pet şişenin kumaşa dönüşmesi sağladı.

1952 yılında kurulduğundan bu yana kendisini Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka olarak konumlandıran Altınyıldız, dijitalleşme ve sürdürülebilir tekstil alanında yatırımlarını hızlandırdı. Dünyanın en etkin geri dönüşüm firmalarıyla çalışarak pet şişelerden elde edilen GRS sertifikalı polyester elyafı, Çerkezköy’deki fabrikasında yün karışımlı dış giyim kumaşlarına çeviren Altınyıldız, 2022 yılında 6 milyon pet şişeyi giyilebilir hale getirdi.

Etkin üretim yönetimi sayesinde 510 bin litre su tasarrufu yapan Altınyıldız, 155 ton CO2 gazının atmosfere karışmasını engelledi. Altınyıldız, bu alandaki çalışmalarıyla; 66 hanenin 1 yıllık elektrik enerjisi ihtiyacı, 669 kişinin 1 yıllık içme suyu ihtiyacı ve 360 varil petrolün tüketiminden açığa çıkan CO2 emisyonunu önlenmiş oldu.

Geri dönüştürülmüş pet şişe kullanımını artırdı

Kumaşa dönüştürdüğü pet şişe sayısını da katlayan Altınyıldız, 2021 yılında 62.5 ton GRS sertifikalı geri dönüştürülmüş polyester elyafı kullanarak yaklaşık 3,4 milyon pet şişeyi giyilebilir hale getirerek 2022 yılında doğaya sunduğu katkıyı yüzde 76 oranında artırmış oldu. Ürettiği bu kumaşları Avrupave Amerika’daki müşterilerine ihraç eden Altınyıldız, Boyner’in özel markaları için de bu kumaş üretiminden koleksiyonlar hazırlıyor. Sürdürülebilirlikhedefleri doğrultusunda etkin geri dönüşüm alanında da hedef büyüten Altınyıldız, 2022 yılı üretim süreçlerinde açığa çıkan 335 tondan fazla tekstil atığını yeni tekstil ürünlerine hammadde olarak geri dönüştürülmesini de sağladı.5,0/(1)
20 Şubat 2023 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler