KALESERAMİK DAHA YEŞİL BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYOR

Oluşturma Tarihi : 26 Haziran 2021 Cumartesi

Kale Grubu’nun, daha eşit, daha adil ve daha yeşil bir dünya yaratmak amacıyla başlattığı “İyi Bak Dünyana” hareketi çerçevesinde, grubun yapı malzemeleri sektöründeki markası Kaleseramik, sürdürülebilir gelecek için etki odaklı döngüsel projelere yatırımı önceliyor.

Tasarımdan üretime attıkları tüm adımlarda daha az su ve enerji harcayarak, yarınlara daha iyi bir dünya bırakmayı hedeflediklerini vurgulayan Kaleseramik Pazarlama Direktörü Zeliha Özay Yurdatap, Kale Grubu olarak, teknolojinin sürekli geliştiği bu süreçte geleceğe yürüme yolunda sürdürülebilirliğin çok önemli bir kriter olarak gördüklerini ifade etti. Bu kapsamda da 2015 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde, ekonomik, çevresel ve toplumsal etkisini göz önüne alarak bugünün ihtiyaçlarını gelecek nesillerin kaynaklarını tüketmeden karşılamak üzere çözümler üretmeye çalıştıklarını da dile getiren Yurdatap sözlerine şöyle devam etti: “Daha iyi bir dünya yolculuğumuzda ise; üretimin yanı sıra geri dönüşüm noktasında atıkların önlenmesi, ham maddeden son ürüne malzeme ve süreç iyileştirmeleri, sektöre yön verecek inovatif ürünlerin tasarımı, geliştirilmesi gibi daha birçok projeyi yürütüyoruz.”

KALESERAMİK DAHA YEŞİL BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYOR“Sürdürülebilirlik ve geri dönüşümü çok önemsiyoruz”

Tüm üretim süreçlerinde daha iyi bir dünya için çalışmayı temel odak olarak gördüklerini belirten ve hayata geçirdikleri projelere değinen Zeliha Özay Yurdatap, iklim krizinin çağımızın en önemli sorunlarından biri olduğuna da değindi.

Dünya Ekonomi Forumu’nun (WEF) 2020 yılında yayımlanan Küresel Risk Raporu’na göre gerçekleşme olasılığı ve etkisi açısından değerlendirildiğinde ilk 10 riskin sekizinin çevre ve iklim kriziyle ilişkili olduğunun görüldüğünü söyleyen Yurdatap:“Özellikle de çok büyük oranda ülkemizin hammadde kaynaklarını kullanarak üretim gerçekleştiren seramik sektörü için geri kazanım çalışmaları, sektörün ülkemizdeki geleceği için de önem taşımaktadır. Geri kazanımın kaynak kullanımlarındaki yansıması, özellikle su kaynaklarının daha fazla gündeme geldiği bugünlerde ülkemiz doğal su rezervlerinin korunmasına katkı olarak da karşımıza çıkmaktadır.”dedi.

Kaleseramik olarak durumun ciddiyeti karşısında sürdürülebilir bir geleceğin inşası için tasarım sürecinden başlayarak, tüm üretim süreçlerinde sürdürülebilirlik odaklı hareket ettiklerine ve belirledikleri hedefler doğrultusunda performans takibi yaptıklarına vurgu yapan Yurdatapan, bu misyonla çevre yönetiminde uluslararası standartları rehber olarak aldıklarını ve iklim değişikliğinden kuraklığa, günümüzde dünyayı etkileyen tüm sorunlara karşı, maksimum verimliliğe erişmeye gayret ederek küresel dönüşümün bir parçası olmayı hedeflediklerini belirtti.

Yurdatapan, önümüzdeki süreçte de inovasyon, ham madde, malzeme üretimi ve dijitalleşmeyle süreç iyileştirmelerinin yanı sıra sürdürülebilirlik aksiyonları, tedarik zinciri yönetimi, stok optimizasyonu gibi birim maliyetleri azaltacak çalışmalara yoğunlaşmaya devam edeceklerini açıkladı. Tüm operasyonel süreçlerinde kaynak verimliliğini esas alarak çalışmalarını yürütmeye devam ettiklerini ve bu anlayışla, geçtiğimiz yıl içerisinde üretim süreçlerinde yapmakta oldukları malzeme odaklı geri kazanım çalışmalarını artırdıklarını dile getiren Yurdatapan, geri kazanım oranlarında yüzde 70’lerin üzerinde artış sağlayarak hem üretim süreçleri için gerekli olan su ve enerji tüketimlerinde tasarruf elde ettiklerini hem de ham maddelerin sürdürülebilirliğine katkı sağladıklarını söyledi.

“Çevresel Ürün Deklarasyonu (EPD) ve Sağlık Ürün Deklarasyonu’nu (HPD) sertifikalarını alan ilk Türk firmasıyız”

Kaliteli ve çevreci üretim ilkesi ile tüketicilerimize en doğru ve en kaliteli ürünleri ulaştırma hedefimizde Kaleseramik olarak ilklere imza atmaya devam ediyoruz diyen Yurdatap, şöyle devam etti:

“Yapılara yeni çözümler oluşturmak üzerine kurulu bir yolda yürüyoruz. İnsana ve çevreye saygı bilinci ile ürettiği tüm ürün gruplarına Çevresel Ürün Deklarasyonu (EPD) ve Sağlık Ürün Deklarasyonu’nu (HPD) sertifikalarını alan ilk Türk firmasıyız.  Bununla beraber, beş ürün grubundaki ürünlerimiz standardı en yüksek İç Hava Kalitesi testinden başarıyla geçince “Greenguard Gold” sertifikası almaya hak kazandık.

KALESERAMİK DAHA YEŞİL BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORKale Ailesi olarak, Türkiye’ye bugüne kadar birçok inovatif ürün hediye ettik, etmeye de devam ediyoruz. Bu konuda ki en önemli örneklerimizden birisi de Kalesinterflex. Biz 2005 yılında sinterflex teknolojisine yatırım yapan ve üretime başlayan ilk firmayız. Kalesinterflex’in en önemli özelliklerinden biri ise Türkiye’nin en ince, en büyük boyutlu ve esneyebilen karosu olmasının yanında, Ecospecifier belgesine sahip son derece çevreci bir ürün olması.  Çevreye duyarlı teknolojisiyle fark yaratan Kalesinterflex, geleneksel seramik üretim süreçleriyle karşılaştırıldığında gaz ve toz emisyonu 20 kat, CO2 emisyonu ise 1000 kat daha azdır. Standart seramik karolara göre daha az enerji ve hammadde kullandığımız bu üründe aynı hammadde ile 4 kat fazla alan kaplıyoruz. Bir metrekare Kalesinterflex üretmek için sadece 8 litre suya ihtiyaç varken bir metrekare standart karo üretiminde 50 litre suya ihtiyaç duyuluyor. Enerji tüketimi 3 kat, elektrik tüketimi ise 4 kat daha düşük ve dolayısıyla çevreye yaydığı karbon emisyonu, geleneksel seramik üretimine göre bin kat daha az.

Ayrıca Kalesinterflex’in üstün özelliklerini kullanarak yarattığımız yeni ürün grubumuz T-ONE by Kale’de, mutfak mobilyaları ve tezgahları, dış mekan mobilyaları, masa ve banyo mobilyası, gibi ürünler üretiyoruz. Gerçek ahşabın yani ağaç kullanımın yerini alan bu ürünlerle de doğamızı korumaya yardımcı oluyoruz. Yine yüzey kaplaması ürün grubumuzda ahşap görünümlü seramik modellerimize ağırlık vererek doğa dostu çözümler sunmaya çalışıyoruz. Etki ettiğimiz tüketici davranışları sayesinde son 10 yıl içinde satışını yaptığımız ahşap görünümlü ürünlerimiz ile yaklaşık 200 bin ağaçlık bir ormanı kurtardığımızı söyleyebilirim.

KALESERAMİK DAHA YEŞİL BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIYORYüzey kaplama teknolojilerinde üstün kalitesiyle yıllardır sağlıklı ve hijyenik yaşam alanlar için en ideal çözümleri geliştiren Kalebodur markamız, bakteriler ve özellikle de Covid-19 gibi zararlı virüsler üzerindeki etkinliği klinik testlerle onaylanmış yeni bir yüzey koruma teknolojisi Kaleguard Defence’ı geliştirdi. Kalebodur’un ileri teknolojideki uzmanlığı ile yaşam alanlarına kazandırdığımız Kaleguard Defence, bakteri ve virüslerin hücre zarına zarar vererek, yapısal olarak bozunuma uğratmasının yanında, mikropların yapısında bulunan protein zincirlerini de bozarak enerji üretimlerini durduruyor.”

Kaleseramik altında ‘Smart’ (akıllı) felsefesi ile tasarladıkları, tasarrufa yönelik, çevreci ürünlerle tüketicilere ve iş ortaklarına dost çözümler sunduklarına da değinen Yurdatapan, dünyanın en değerli kaynağı olan suyun bir hazine gibi korunması bilinci ile tasarrufu konusunda iddialı ürünler tasarladıklarını, ürettiklerimi ve kullanımına özendirdiklerini de sözlerine ekledi.

Son olarak, Kale Banyo; dünya su kaynaklarını korumak ve israfı önlemek düşüncesi ile hayata geçirilen Avrupa Su Etiketi (European Water Label) belgesini alarak, bu konudaki hassasiyeti ortaya koyduklarını ifade eden Yurdatapan, su tüketimi konusunda farkındalık sağlayacak olan bu etiketin, Kale Banyo’nun yeni nesil tasarım felsefesiyle hayata geçirdiği yerli üretim armatürleri, fotoselli bataryaları ve tüm Cold Start ürünlerinde kullanıldığına dikkat çekti.


0/(0)
26 Haziran 2021 Cumartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler