TSKB’DEN KARBON EMİSYONU AZALTIMINA KATKI

Oluşturma Tarihi : 26 Haziran 2021 Cumartesi

İklim değişikliğiyle mücadelede en etkili ve temiz enerji kaynaklarından biri olan rüzgar enerjisine yatırım yapmayı sürdüren TSKB, bugüne kadar finanse ettiği 38 Rüzgar Enerjisi Santraliyle Türkiye’nin karbon emisyonu azaltımına katkı sağlıyor. 

Dünya Rüzgar Günü’nde yenilenebilir enerji yatırımlarına dikkat çeken banka, temiz enerji yatırımlarına verdiği desteği artırmayı planlıyor.

TSKB’DEN KARBON EMİSYONU AZALTIMINA KATKIYenilenebilir enerji alanında ağırlıklı olarak rüzgar, jeotermal, güneş ve biyogaz kaynaklarına dayalı yatırımların finansmanını gerçekleştiren Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), 15 Haziran Dünya Rüzgar Günü’nde temiz enerjinin önemine dikkat çekti. Yenilenebilir enerji alanında öngörülen toplam kurulu gücü 6.594 MW düzeyinde olan 330 proje için finansman sağlayan TSKB, bu yatırımlarla Türkiye’nin yenilenebilir enerji gücünün yüzde 13,3’nü temsil ediyor. MW cinsinden yüzde 94’ü üretime başlamış olan bu yatırımlarla ülkemizin yıllık karbon emisyonu azaltımına 12,2 milyon ton seviyesinde katkı sağlanıyor. TSKB’nin şimdiye kadar 1.6 Milyar USD finansman gerçekleştirdiği rüzgar enerjisi yatırımları ise 2020 yıl sonu itibariyle 38 santral ile 1.710 MW kurulu güce ulaşmış durumda.

2003-2020 yılları arasında TSKB tarafından finansman sağlanan yenilenebilir enerji projelerinin toplam yatırım tutarı 11,3 milyar ABD Doları olurken, rüzgar enerjisi dahil tüm bu projeler için TSKB tarafından taahhüt edilen kredi tutarı yaklaşık olarak 4,9 milyar ABD Dolar seviyesinde bulunuyor.

“Temiz enerji yatırımlarının çevresel ve sosyal etkilerini çok yönlü inceliyoruz

Küresel iklim değişikliğiyle mücadele sürecinde banka olarak aktif bir rol aldıklarını belirten TSKB Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hepkaya, finanse ettikleri temiz enerji yatırımlarının çevresel ve sosyal etkilerini her yönüyle inceleyip değerlendirdiklerini vurguladı. Olumsuz etkileri minimize etmek için gerekli aksiyonların alınması konusunda ihtiyaç duyulan çalışmalara teknik açıdan destek olduklarını ifade eden Hepkaya: “Temiz enerjiye erişim açısından oldukça pozitif etkilere sahip olan rüzgar santrallerinin finansmanıyla ülkemizin düşük karbonlu ekonomiye geçiş süreci için hız kesmeden çalışıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.


0/(0)
26 Haziran 2021 Cumartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler