YASED’DEN ‘YEŞİL MUTABAKAT’ İÇİN ÇALIŞMA ÖNERİLERİ

Oluşturma Tarihi : 02 Ekim 2021 Cumartesi

“Yeşil Mutabakat Eylem Planı” çerçevesinde kurulan “Yeşil Mutabakat Çalışma Grubu” ilk toplantısı Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Seçkin ve YASED Genel Sekreteri Serkan Valandova’nın da katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan YASED Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Seçkin, ‘Mevzuat ve Düzenleyici Çerçeve Çalışma Grubu’, ‘Yeşil Finansman Çalışma Grubu’ ve ‘Yeşil Teknolojiler ve Girişimcilik Çalışma Grubu’ olarak 3 yatay çalışma grubu kurulması gerektiğini ifade etti.

YASED’DEN ‘YEŞİL MUTABAKAT’ İÇİN ÇALIŞMA ÖNERİLERİYeşil Mutabakat Çalışma Grubu – Özel Sektör İstişare Toplantısı’nda konuşan Seçkin, YASED olarak Eylem Planı’nın tüm ana başlıklarında destek vermeyi planladıklarını ve özellikle odaklandıkları 3 alan olduğunu belirtti. Seçkin, “Bu 3 alan, üyelerimizin küresel düzeyde en iyi uygulamalarının ülkemizde yaygınlaştırılması, uluslararası yeşil finansman kaynaklarına (etki yatırımı fonları da dahil olmak üzere) erişimimizin artırılması ve yeşil mutabakata uyumun mevzuat altyapısının, ülkemizin yatırım rekabetçiliği açısından en avantajlı şekilde hayata geçirilmesinin sağlanmasından oluşuyor.” dedi.

Yeşil mutabakat” müzakere ve uyum sürecinde birçok sektörel etki analizine ve hukuki değerlendirmeye ihtiyaç duyacaklarına da değinen Seçkin, bu alanda koordinasyonu ve yöntem birliğini sağlamak ve için Mevzuat ve Düzenleyici Çerçeve Çalışma Grubu kurulmasını önerdiklerini de sözlerine ekledi. Bir diğer önemli konunun Yeşil Finansman olduğunu ifade eden Seçkin, “Küresel düzeyde yeşil dönüşümü destekleyecek tüm finansman kaynaklarını takip eden, bu kaynaklara ülkemizin ve işletmelerimizin finansmana hazır proje seti sunmasında kolaylaştırıcı bir rol üstlenecek Yeşil Finansman Çalışma Grubu kurulmasını gerekli görüyoruz. Son olarak dönüşümü hızlandıracak ve bu dönüşümden beslenerek ekonomiye katkı sağlayacak Yeşil Teknolojiler ve Girişimcilik Çalışma Grubu kurulmasını öneriyoruz.” dedi.

“Düzenlemeleri ivedilikle hayata geçirmeliyiz”

Eylem Planı’nda yer alan ve YASED’in Bakanlık yetkilileri ile istişare halinde yakından takip ettiği konular hakkında da görüş bildiren Seçkin, emisyon ticaret sistemi ve karbon fiyatlandırma mekanizmasına dair düzenlemeleri ivedilikle hayata geçirmenin gerekliliğini savundu. Seçkin son olarak, “Sınırda karbon düzenlemesi mekanizmasının ülkemizi ilgilendiren denetim ve benzeri uygulamaları da önem arz etmekte. Yeşil mutabakat özel sektöre önemli yükler getirecek. Emisyon azaltımı, atık geri kazanım ve bertaraf yükümlülükleri, OSB’lerin yeşil dönüşüm için altyapı gereklilikleri, atıkların piyasadan toplanmasına yönelik operasyonel maliyetler gibi alanlarda destek programları hazırlanmasına hız verilmesinde fayda görüyoruz. Önem arz eden bir diğer konu da, Yeşil Mutabakat’ın gıda sektöründeki maliyet artışlarına yol açması beklenen; organik tarım, tarladan sofraya stratejisi ve pestisit kullanımının sınırlandırılması gibi düzenlemelerinin yönetilmesi konusu. Enflasyon üzerinde de baskı oluşturacak bu konuda kısa vadede maliyet ortaya koyan ancak uzun vadede rekabet gücümüzü olumlu etkileyecek alanlarla ilgili finansman ve dönüşüm çalışmalarına bugünden başlanması gerekmekte.” şeklinde konuştu.


0/(0)
02 Ekim 2021 Cumartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler