GİRİŞİMİN KADIN KAHRAMANLARI PROJESİ ROADSHOW’U TAMAMLANDI

Kategori : Beyaz Eşya
Oluşturma Tarihi : 07 Şubat 2022 Pazartesi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko iş birliğinde, Arçelik Perakende Akademi desteğiyle hayata geçirilen Girişimin Kadın Kahramanları Projesi kapsamında düzenlenen roadshow, Anadolu’da 16 ayrı kente gerçekleştirilen ziyaretlerin ardından tamamlandı.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko iş birliği çerçevesinde, Arçelik Perakende Akademi desteğiyle hayata geçirilen Girişimin Kadın Kahramanları projesi kapsamında Anadolu’daki girişimci kadınlara birebir ulaşma amacıyla 16 ilde gerçekleştirilen roadshow tamamlandı.

Beko 100 Kadın Bayi projesi kapsamında Anadolu’daki TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyesi kadın girişimcilere ulaşma hedefiyle hayata geçen “Girişimin Kadın Kahramanları Projesi Roadshow” geçen yıl Eylül ayında ilk olarak Ankara’da başladı. Ankara’dan sonra sırasıyla Erzurum, Trabzon, Şanlıurfa, Nevşehir, Konya, Bursa, Kocaeli Aydın, Kayseri, Gaziantep, Antalya, Karabük, İzmir, Çanakkale’nin ardından son durağı Düzce ile son buldu.

Projenin İşleyişi

Bu roadshow programı ile girişimci kadınların ihtiyacı olan eğitimlere kolayca ulaşmalarını amaçlayan, işlerini geliştirmeleri ve büyütmeleri yolunda onları destekleyen proje anlatıldı. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyesi 1.000 kadın girişimciye eğitimler verildi. Yüz yüze gerçekleştirilen toplantılara katılamayan kadın girişimcilere özel hazırlanan online eğitime erişim yönergelerini anlatan içerikler, İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanları tarafından sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıldı.

Beko 100 Kadın Bayi Projesi Kapsamında Kadın Bayi Sayısı 29 ilde 62 bayi ve 69 mağazaya ulaştı

Kadın bayi sayısının artırılması için hayata geçirilen Beko 100 Kadın Bayi projesi başlamadan önce Türkiye genelinde 10 mağaza ile sekiz kadın bayi bulunurken, gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde bu sayı 69 mağaza ile 62 kadın bayiye ulaştı. “Girişimin Kadın Kahramanları Roadshow” sürecinde de bir yeni kadın bayi açıldı ve uygun şartları sağlayan üç yeni kadın bayinin de mağaza açılış süreçleri devam ediyor.

“Kadınların girişimcilik ekosistemine girmeleri gerek”

GİRİŞİMİN KADIN KAHRAMANLARI PROJESİ ROADSHOW’U TAMAMLANDI“Bir Çin atasözü, ‘Göğün Yarısı Kadınlarındır’ der. Ancak maalesef halen hem ülkemizde hem de tüm dünyada kadınların iş hayatındaki yeri ve rolü, olumlu ilerlemelere rağmen, istenilen noktada değil” diyerek konuşmasına başlayan TOBB Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk, ülkelerin kalkınmasının kadın emeğinin ekonomiye yansıması ile mümkün olacağını belirtti. Kadının işgücüne katılımının ekonomik ve sosyal yaşamın sürdürülebilirliği açısından bir gereklilik olduğuna değinen Öztürk, bir başka deyişle ekonomide ve sosyal yaşamda sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasının, nüfusun yarısını oluşturan kadınların yaşamın tüm alanlarına aktif katılımları ile mümkün olacağını ifade etti. Kadın elinin değmediği bir ekonominin büyümesinin söz konusu olamayacağının altını çizen Öztürk, kadın girişimciliğinin önünü açmaya destek veren Girişimin Kadın Kahramanları projesini Beko iş birliğinde, Arçelik Perakende Akademi desteğiyle hayata geçirdikleri için çok mutlu olduklarını dile getirdi. Sonuç odaklı projeler ile yeni girişimci olmak isteyen ve halihazırda girişimci olan fakat sektör değiştirmek isteyen kadınları desteklemeye devam edeceklerini de sözlerine ekleyen Öztürk, “Hepimiz biliyoruz ki kadınlar için girişimci olmak, olumlu pek çok sıfatı beraberinde getiriyor: güç, cesaret, özgürlük gibi. Dolayısı ile kadınların girişimcilik ekosistemine girmeleri gerek” dedi.

“Kadın ve erkeğin her alanda eşit hak ve sorumluluklarla birlikte yer almasını sağlamak için çalışıyoruz”

GİRİŞİMİN KADIN KAHRAMANLARI PROJESİ ROADSHOW’U TAMAMLANDIBeko 100 Kadın Bayi Projesi ile kadın işi erkek işi ayrımını ortadan kaldırarak klişeleşmiş toplumsal tabuların önünde durduklarına belirten Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, kadınların hayatın her alanında güçlenmesini sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmez unsuru olarak gördüklerini ifade etti. Bu sebeple kadın ve erkeğin her alanda eşit hak ve sorumluluklarla birlikte yer almasını sağlamak için çalıştıklarını vurgulayan Ebiçlioğlu, 100 Kadın Bayi Projesi sayesinde bugüne kadar 3 binin üzerinde rekor başvuru aldıklarını ve projeye başladıkları dönemde sadece on mağazası ile sekiz kadın bayiye sahipken bugün bu sayının 62’ye çıkmış olmasının gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

Bu proje sayesinde bugün 62 kadın bayinin, 69 mağaza ile başarılarına başarı kattığını da kaydeden Ebiçlioğlu, “Yeni kadın bayilerimiz sayesinde 163’ü kadın olmak üzere 298 kişiye de istihdam olanağı sağlamış olduğumuz için de mutluyuz” dedi.

Eylül ayında başlanan Girişimin Kadın Kahramanları roadshow kapsamında Erzurum’dan Ankara’ya; Şanlıurfa’dan Aydın’a, Nevşehir’den Gaziantep’e kadar Türkiye’nin dört bir yanındaki kadın girişimcilerle bir araya geldiklerini de aktaran Ebiçlioğlu konuşmasına, “Ne mutlu bize ki, bu buluşmalarımız sayesinde Aksaray’da bir kadın girişimcimiz Beko bayileri arasına katıldı.  Süreci olumlu devam eden üç yeni bayimizin de yakında aramıza katılacak olmasının heyecanını duyuyoruz” şeklinde devam etti. Ebiçlioğlu, sonuna kadar destekçisi olacaklarını bildirdikleri kadın bayilerin tamamına Mağaza Yöneticileri ve Satış Danışmanları da olmak üzere üç hedef kitle için ayrı ayrı özel hazırlanmış eğitim modülleri ile eğitimler verdiklerini ve gelişimlerini takip ettiklerini dile getirdi. Ebiçlioğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Beko saha eğitmenlerimiz tarafından birebir ürün eğitimleri verilmesinin yanı sıra, planlı ziyaretler ile bayilerimizin bilgi seviyelerini güncel tutmaları yolunda yanlarında oluyoruz. Dönemsel seminerler ile konusunda uzman dış eğitmenlerle buluşturarak kendilerine ilham olmalarını sağlıyor ve ailemize katılan yeni kadın bayilerimize Arçelik Pazarlama A.Ş kadın yöneticilerimiz tarafından mentorluk desteği veriyoruz.”

Projenin Kapsamı

Proje, online olarak; Satış & Pazarlama, İşletme Ticareti & Yönetimi, Hizmet & Müşteri Odaklılık başlıkları altında toplamda 18 farklı konuda, 247 farklı video ile desteklenmiş, 10 saate yakın video eğitimden oluşuyor.


0/(0)
07 Şubat 2022 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler