“SANAYİDE KADIN ELİ” 6 KADINA DAHA UMUT OLDU

Kategori : Demir-Çelik
Oluşturma Tarihi : 15 Şubat 2023 Çarşamba


TOBB Kadın Girişimciler Kurulu öncülüğünde yürütülen ‘Sanayide Kadın Eli’ projesi kadın çalışanları istihdama kazandırmaya devam ediyor. Proje kapsamında son olarak, medikal, savunma sanayi, makine, ziraat aletleri ve mobilya gibi birçok sektöre mamul ve yarı mamul ürün tedariki sağlayan Kaymet’in istihdam sağladığı 6 kadın çalışanına sertifikaları düzenlenen bir törenle verildi.

Sanayide kadın istihdamını sürdürülebilir bir şekilde arttırmak amacıyla TOBB Kadın Girişimciler Kurulu öncülüğünde hayata geçirilen ‘Sanayide Kadın Eli’ projesi birçok kadına umut ve destek olmaya devam ediyor. Son olarak, proje kapsamında metal işleme sektörünün köklü şirketi Kaymet’te istihdam edilen 6 kadın çalışana düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu, Kayseri Valiliği, Çalışma ve İş Kurumu Kayseri İl Müdürlüğü iş birliğiyle sanayide kadın istihdamını ve sürdürülebilir ekonomiye katılımı artırmak amacıyla başlatılan proje kapsamında Kaymet’te CNC ve makine operatörü olarak istihdam edilen 6 kadın çalışan sertifikalarını Kayseri Vali Yardımcısı Şemseddin Erkaya, Kayseri Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Vekili Ayşe AK ve TOBB Kayseri KGK Başkanı Tuğbahan İlgü’nün elinden aldı.

Kaymet  Emin Sönmez“Sanayide kadın rol modellerin sayısını artırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

İçinde bulundukları sektördeki kadın istihdamını artırmak amacıyla projeye dahil olduklarını belirten Kaymet Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Emin Sönmez, proje kapsamında, mesleki açıdan gerekli olan tüm teorik ve pratik eğitimleri vererek istihdama kazandırdıkları 6 kadın çalışanlarının sertifikalarını aldığını görmekten büyük bir mutluluk duyduğunu dile getirdi. Bu sertifikaların sadece bir eğitim nişanesi olmadığını, kadınların istediklerinde neler yapabileceklerinin, sektör fark etmeksizin her türlü işe kolayca adapte olabileceklerinin de birer göstergesi olduğunun altını çizen Sönmez, Kaymet’te CNC ve makine operatörü olarak çalışan ve sertifikalarını alan kadın çalışanları başarılarından dolayı tebrik etti ve metal gibi ağır bir sanayiye kadın dokunuşunu kattıkları için de özellikle teşekkür ettiğini ifade etti. Sönmez, “6 kadın çalışanımız firmamızda üstlendikleri görevleri itibarıyla sanayide çalışmak isteyen kadınlar için de rol model olacak. Biz de istihdama katılmak isteyen kadınların cesaretini, inancını artıracak örneklerin sayısını artırmak ve onlara yeni fırsatlar sunmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

“Kadın çalışanlarımız yapamazlar denilen işlerde erkeklere taş çıkarıyor”

Sonraki süreçte üretim hatlarını kadın çalışanlara göre dizayn edip mavi yakada orta vadede en az yüzde 40 oranında kadın çalışana ulaşmayı hedeflediklerini de vurgulayan Sönmez, kadın çalışanların ‘yapamazlar’ denilen işlerde büyük başarı gösterdiklerini ifade etti. ‘Sanayide kadın çalışan yapamaz’ algısının toplum ve işverenler açısından değişmesi gerektiğine de dikkat çeken Sönmez, bu anlamda farklı sektörlerdeki iş insanlarının da sanayinin her kolunda kadınlara istihdam fırsatları tanıması gerektiğini dile getirdi. Sönmez son olarak; “Bunu başarabilirsek ağır sanayi cinsiyetsiz bir yapıya kavuşacak aynı anda işverenlerin sıkça dile getirdiği kalifiye ve nitelikli çalışan sorununu da çözmüş olacağız” dedi.0/(0)
15 Şubat 2023 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler