“KADIN İÇİN TAŞIYORUZ” PROJESİ DENİZLİ’DEKİ İHRACATÇILARLA BULUŞTU

Kategori : Denizcilik
Oluşturma Tarihi : 18 Nisan 2022 Pazartesi

“Kadın İçin Taşıyoruz” Anadolu’daki kadın ihracatçılarla buluştuğu dijital paneller serisine Denizli’den devam etti.

DFDS Akdeniz İş Birimi ve KAGİDER iş birliği ile hayata geçirilen “Kadın İçin Taşıyoruz” projesi, Dünya Gazetesi’nin de desteği ile Anadolu’daki iş dünyası ve kadın ihracatçılarla buluşmaya Denizli’den devam ediyor. Geçtiğimiz yıl başlayan dijital paneller serisinin son durağında, ekonomiye kadın katılımını iyileştirmenin yolları ve projenin verdiği lojistik destek konuşuldu.

Kadın İçin Taşıyoruz– Anadolu Buluşmaları” Denizli buluşmasına KAGİDERYönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem, DFDS Akdenizİş Birimi Satış ve İş Geliştirme Direktörü Önder Başboğa, Denizli Sanayi Odaları Başkanı Müjdat Keçeci, TİM Kadın Konseyi Üyesi Mukaddes Başkaya ile birlikte toplantının moderatörlük görevini de üstlenen DFDS Akdeniz İş Birimi İletişim ve Pazarlama Müdürü Özlem Dalga veDünya Gazetesi Genel Koordinatörü ve yazarı Vahap Munyar panelist olarak katıldı.

“KADIN İÇİN TAŞIYORUZ” PROJESİ DENİZLİ’DEKİ İHRACATÇILARLA BULUŞTU

“Kadın girişimci oranı %4’lerden, %14’lere yükseldi”

Toplantıda yaptığı konuşmada, 20 yıldır ülkemizde kadın girişimciliğini geliştirme misyonuyla çalıştıklarını belirten KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem, 2002’ de kadın girişimci oranının %4’lerden, %14’ler seviyesine yükseldiğini ifade etti. “Kadın İçin Taşıyoruz” projesinin bu amaca hizmet eden örnek projelerden biri olduğunu aktaran Erdem, 2 yıl önce yola çıktıklarında ilk Kadın Girişimci Endeks Araştırmasını yaptıkları bilgisini de verdi. Araştırmanın sonucunda kadın girişimcilerin yurt dışına açılmak istediklerinin ortaya çıktığının altını çizen Erdem, Denizli’deki buluşmanın kadın girişimcilerin yurt dışına açılmaları için bir kaldıraç ve tetikleyici güç görevi gördüğünü de sözlerine ekledi.

46 lojistik partnerle destek büyüyor

Özellikle pandemi döneminde kadın girişimcilerin ihracatlarına destek vermenin ne kadar değerli hale geldiğini belirten DFDS Akdeniz İş Birimi Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Özlem Dalga, 23 tane taşıma gerçekleştirdiklerini ve bu projede 46 lojistik partnere ulaştıklarını ifade etti. Dalga son olarak, kadın ile ilgili rakamları iyileştirmenin yolunun şirketlerden, kurumların ve STK’ların iş birliğinden geçtiğini aktardı.

Panelde, Türkiye’de hem kadın girişimci sayısı ve oranlarına hem de toplam nüfus içinde kadın istihdam oranlarına bakıldığında bu sayıların oldukça düşük olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan DFDS Akdeniz İş Birimi Satış ve İş Geliştirme DirektörüÖnder Başboğa, diğer taraftan da toplumların gelişimleri, kalkınmaları veya ulaştıkları seviyeleri sürdürülebilir kılmak için de kadın çalışanların, kadın istihdamının, kadın girişimcilerin iş hayatında yer alması gerektiğini anlatarak sözlerini tamamladı.

Türkiye’de en çok kadın istihdam eden ikinci il Denizli

Denizli Sanayi Odaları Başkanı Müjdat Keçeci panelde gerçekleştirdiği konuşmasında Denizli Sanayi Odası olarak kadına çok önem verdiklerini, Denizli’de bugün tekstilde çalışanların %48’lik oranının kadın olduğunu ve Türkiye’nin en çok kadın istihdam eden ikinci ilinin Denizli olduğunu dile getirdi. Keçeci, bu oranın tatmin edici bir oran olmadığını belirterek özellikle kadınların cemiyette ve iktisadi istikbalde önemli yerlerde olmalarını çok istediklerini ve bunu desteklediklerini söyleyerek sözlerini bitirdi.

Paneldeki konuşmasında, kadın girişimcilerin gereksinim duyduğu desteğe değinen TİM Kadın Konseyi Üyesi Mukaddes Başkaya, girişimcilerin mentörlüğe ve cesaretlendirmeye ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Denizli olarak ihracatta sürekli artış gösterdiklerini vurgulayan Başkaya, şubat ayında ihracatta %20 artış olduğunu dile getirdi. Denizli’nin ihracat sıralamasında 2021’de 8. sıraya yükseldiğini de açıklayan Başkaya, özellikle pandemiyle birlikte geldiğimiz noktada dijitalleşme ile çok daha kolaylıkla dünyaya entegre iş girişimi yapılabileceğinin ve bunun için de kadınları cesaretlendirmenin çok önemli olduğunun altını çizdi.


0/(0)
18 Nisan 2022 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler