iYZİCO, KADIN GİRİŞİMCİ EKOSİSTEMİNİ BÜYÜTÜYOR

Kategori : E-Ticaret
Oluşturma Tarihi : 31 Mart 2022 Perşembe

Türkiye’nin finans teknolojileri lideri iyzico’nun hayata geçirdiği “iyzico Kadın Girişimci Destek Programı”, Türkiye’deki kadın girişimci ekosistemine büyütmeyi hedefliyor.

İyzico’nun, “Ödemeyi demokratikleştirmek ve herkes için ulaşılabilir kılmak” mottosuyla internetten alışveriş deneyimini hem alıcılar hem de satıcılar için kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirdiği “Kadın Girişimci Destek Programı” etki alanını genişletmeye devam ediyor. 2021 yılının ikinci yarısında başlayan program kapsamında 150 kadın girişimciye finanstan eğitime, pazarlama ve tanıtımdan özel indirimlere kadar birçok avantajın sunulduğu programa dahil olan kadın girişimciler, 6 ay gibi kısa bir süre içinde işlem adedinde yüzde 43, işlem hacmindeyse yüzde 15 oranında bir artış sağladı. 6300 işlem 0 komisyonla geçerken, program kapsamındaki üye işyerleri, 15 bin müşteriye ulaşarak, 2 milyon TL’ye yakın işlem tutarı elde etti.

“Kadınların küresel ekonomiye katkısı 3 trilyon dolar”

Küresel olarak her 3 küçük, orta ve büyük işletmeden sadece 1’inin kadınlara ait olduğunu belirten iyzico CEO’su Barbaros Özbuğutu,  henüz istenilen seviyede olmasa da gelişmekte olan ülkelerde kadın girişimciliğinde artış yaşandığını ifade etti. En az 1 kadın girişimcinin olduğu küçük ve orta ölçekli işletme sayısının 8-10 milyon civarında olduğunu kaydeden Özbuğutu, tüm bu tabloda, kadınların küresel ekonomiye 3 trilyon dolar katkı sağladığını dile getirdi. Kadınların işletme sahipliğine katılımının, ülkelerin gelir düzeyiyle de pozitif bir ilişki içinde olduğuna dikkat çeken Özbuğutu, düşük gelirli ülkelerde, her 4 işletmeden sadece 1’inde kadın sahibi varken, bu oranın orta ve yüksek gelirli ülkelerde sırasıyla yüzde 36 ve 37 olduğunu sözlerine ekledi.

iYZİCO, KADIN GİRİŞİMCİ EKOSİSTEMİNİ BÜYÜTÜYOR

Rakamların her ne kadar kadın girişimcilerin sayısının dünyada arttığını gösterse de; kadınların hala işlerini büyütürken yeteneklerini sınırlayan, zaman, insani, fiziksel ve sosyal kısıtlamalarla karşı karşıya kaldığını söyleyen Barbaros Özbuğutu, daha fazla kadın girişimciye ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Özbuğutu, “Hala yapacak ödevlerimiz, yerine getirmemiz gereken sorumluluklarımız var. Kadın girişimcilerin karşılaştıkları ihtiyaç ve kısıtlamaların, onların fikirlerini hayata geçirme ve işlerini büyütme noktasında önlerinde bir engel olmaması ve finansal erişimlerini artırabilmek için proje ortaklarımızla birlikte “iyzico Kadın Girişimci Destek Programı”nı hayata geçirdik. İlk iki başvuru döneminde aldığımız pozitif geri dönüşler bizleri daha da heyecanlandırıyor. Her koşulda üretim yapmak için mücadele eden kadınlara destek vermek, kadın girişimcilerin gücünü iyiden iyiye artırmak için her zaman onların yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

 “Kadınların finansal sistemin içinde yer almasına katkı sağlıyoruz”

iyzico’nun içinde bulunduğu topluma karşı sorumluluğunun farkında olan bir kurum olduğunu belirten iyzico CHRO’su Burcu Çilingir,  bu vizyon doğrultusunda kadınları desteklemek için neler yapabileceklerine odaklandıklarını anlattı.

Teknoloji sektöründeki erkek egemenliğine dikkat çeken Çilingir, 200 kişilik kadronun yüzde 45’inde kadın çalışanlara yer vererek sektördeki en yüksek kadın çalışan sayısına sahip şirketlerden biri konumunda olmalarından dolayı büyük bir gurur duyduğunu ifade etti.

Sadece şirket bünyesindeki insan kaynağına odaklanmadıklarını girişim ekosisteminde kadın girişimci sayısının artması için harekete geçmeye karar verdiklerini ve proje ortaklarıyla birlikte “iyzico Kadın Girişimci Destek Programı”nı hayata geçirdiklerini anlatan Çilingir, “Henüz 1 yıldan kısa sürede programın kadın girişimcilere sağladığı katma değer bize hem gurur veriyor hem de ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor” dedi.

Basın toplantısında iyzico Kadın Girişimci Destek Programı katılımcılarından Famhub kurucusu Ege Akdemir, Hipokids kurucusu Evren Büyük Kepkep, Kiklou kurucusu Hande Aykun ve Oncowear kurucusu Çağla Acar da markalarının hikayelerini ve iyzico Kadın Girişimci Destek Programı’nın kendilerine faydalarından bahsetti.

iyzico ve iş ortakları Google, Good4Trust, IdeaSoft, Paraşüt, Mükellef ve Webtures ortaklığı ile hayata geçiren “iyzico Kadın Girişimci Destek Programı”nın ilk iki etabına bini aşkın başvuru geldi. Program 6 aylık periyotlarla yeni kadın girişimcileri dahil ederek kadın girişimcilere kapsamlı desteğini sürdürecek.


0/(0)
31 Mart 2022 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler