BORUSAN ENBW ENERJİ KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLİYOR

Kategori : Enerji
Oluşturma Tarihi : 14 Temmuz 2023 Cuma


Borusan Grubu şirketlerinden Borusan EnBW Enerji, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmayı amaçladığı farkındalık projelerine devam ediyor. Bu projelerden biri olan ve kız öğrenciler için hazırlanan “Kız Öğrencilerin Enerjisi Yeşil Yakanın Yeni Gücü” projesinin ikinci dönemi tamamladı.

Borusan EnBW Enerji, enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kadınların her alanda güçlenmelerine destek olmak amacıyla hayata geçirdiği çeşitlilik ve kapsayıcılık projelerine devam ediyor. Bu projelerle bir yandan sektörün artan istihdam ihtiyacını karşılarken diğer yandan da toplumsal cinsiyet eşitliğini de destekliyor. Bu hedef doğrultusunda geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği Kız Öğrencilerin Enerjisi Yeşil Yakanın Yeni Gücü projesinin 2. fazını tamamlayan Borusan EnBW Enerji, Aydın Efeler Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Tekirdağ Çerkezköy Halit Narin Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde çalışmalarına devam ediyor.

kırpık iç alannProje, farkındalık, gelişim desteği ve sektörde tutundurma desteklerini içeren 3 ana aşamadan oluşuyor. Farkındalık aşamasında iklim ve enerji krizi, sürdürülebilirlik, yenilenebilir enerji gibi temel kavramlar aktarılırken, sektörün sunduğu iş olanakları tanıtılıyor. Farkındalık aşamasında yenilenebilir enerji tesis saha gezileriyle öğrenciler, özellikle işletme ve bakım teknisyeni rollerinin çalışma düzenini yerinde gözlemleme fırsatı buluyor.

Projenin ikinci aşamasında ise eğitimin yanında gençlerin hem teknik hem sosyal becerilerini geliştirecekleri programlara odaklanan firma, sektördeki kavramları sadece teorik değil aynı zamanda deneyimleyerek öğrenebilecekleri bir alan yaratmayı ve gençleri bu yolculukta liderlik eğitimleri ve mentorlukla desteklemeyi amaçlıyor.

Program ile 2022-2023 eğitim öğretim döneminde öğrenciler, kişisel liderlik eğitimleri ve mentorluk süreci ile farkındalıklarını güçlendirirken sektöre dair bilgileri ilk ağızdan deneyimleme ve rol modelleri dinleme şansı elde ettiler. Meslek liseleri ve birçok proje geliştirmiş konusunda uzmanlar ile iş birliği yapılarak tasarlanan programda öğrencilere kaygı ve stres yönetimi (afetler ve sınav stresi), değerler, iletişim, özgeçmiş hazırlama gibi konularda destek verecek eğitimler verildi. Borusan EnBW Enerji çalışanları da program içinde aktif rol alarak, mentorluk sürecinde bilgi ve deneyimlerini lisedeki kız öğrenciler ile paylaştılar, yenilenebilir enerji sektöründeki kariyer hedeflerine ilham oldular.

Borusan EnBW Enerji, programı her sene tekrarlayarak staj, burs ve istihdam olanaklarıyla da mezun olan kız öğrencilerin sektörde kalmasını teşvik ediyor.


0/(0)
14 Temmuz 2023 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler