“KADIN ENERJİSİ’’ PROJESİ İLK YILINDA 1500 KİŞİYE ULAŞTI

Kategori : Enerji
Oluşturma Tarihi : 11 Nisan 2023 Salı


Türkiye’nin önde gelen ve farkındalık adımlarıyla da örnek teşkil eden sanayi kuruluşlarından Akkök Holding’in “Kadın Enerjisi” projesi, ilk yılında 1500 kişiye ulaşarak başarısını kanıtladı.

Akkök Holding iştiraklerinden Akenerji, SEDAŞ ve Sepaş Enerji tarafından hayata geçirilen “Kadın Enerjisi” projesi, birinci yılında 1500 kişiye ulaştı. Holdingin enerji grubu şirketlerinin ortaklaşa yürüttükleri proje kapsamında, Akenerji “Kadın Enerjisi -Kampüste”, SEDAŞ “Kadın Enerjisi- Next” ve SEPAŞ “Kadın Enerjisi- Bi’şey Olmalı” programlarını organize ediyor. Projeler kapsamında, üniversite öğrencileri, çalışanların ortaokul, lise ve üniversitede eğitim gören kız çocukları ile grup şirketlerindeki kadınların, kariyer yolculuklarını desteklemek amacıyla birçok farklı çalışma hayata geçirildi.

Akkok_OzlemAtaunal“Kadın Enerjisi’ni Türkiye’ye yayıyoruz”

Akkök Holding Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyesi Özlem Ataünal, proje çıktılarına yönelik yaptığı konuşmada, kadınların sosyoekonomik olarak güçlenmesi ve enerji sektörünün karar mekanizmalarında daha fazla yer almaları gerektiğinin altını çizdi. Gelecekte hem ülkemizde hem de dünyada sürdürülebilir kalkınma için kadınların ekonomiye katılımının mutlak olması gerektiğini de vurgulayan Ataünal, bu proje ile iş yaşamında kadınların önüne konan engelleri yok etmeye ve onları cesaretlendirmeye çalıştıklarını dile getirdi. “Kadın Enerjisi” projesinin birinci yılında toplumsal cinsiyet ve fırsat eşitliği konusunda somut adımlar atarak daha fazla kadına ulaştıkları için de çok mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

Üniversite öğrencileri, enerji grubu şirketlerinin kadın çalışanları ve çalışanların ortaokul, lise ve üniversitede eğitim gören kız çocuklarının eş zamanlı olarak projeden faydalandığı bilgisini veren Ataünal, “Projemizin 1’inci yılında 1.500 kişiye doğrudan fayda sağladık. Bu sayıyı Türkiye genelinde artırmak üzere projemizin kapsamını genişletmek için kolları sıvadık” dedi.

Akenerji, Kampüste projesiyle 110 öğrenciye ulaştı

Akenerji’nin '’Kadın Enerjisi- Kampüste” projesi, enerji sektöründe kadın istihdamıyla beraber kadın lider sayısını artırmayı ve cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor.  Türkiye İşverenler Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile Yenibirlider Derneği’nin birlikte yürüttüğü Genç Kadın Liderler Programı ve Bahçeşehir Üniversitesi ile UNITAR’ın (Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü) Yönetici ve Liderler için Uluslararası Eğitim Merkezi CIFAL İstanbul ortaklığında hayata geçirilen Kampüste projesi kapsamında düzenlenen eğitimlerle toplamda 110 öğrenciye ulaşıldı.

Aldıkları eğitim sonrasında jüriye projelerini sunan öğrencilerden 30’u staj ve mentorluğa hak kazandı. Bu öğrencilerin staj ve mentorluk süreçleri devam ediyor. Eğitimlere katılan ve projesi seçilen 1 öğrenci, Erzin Doğalgaz Çevirim Santrali’nde mühendis olarak işe başladı.

SEDAŞ’ın Next projesi ile elektrik bölümlerinden mezun kız öğrenci sayısının artırılması hedefleniyor

SEDAŞ’ın yürüttüğü “Kadın Enerjisi- Next” projesi ise, kız çocuklarının lise ve üniversite eğitimlerinde elektrik bölümlerini seçmelerini teşvik ediyor. İstatistiklere göre her yıl üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kız öğrencilerin oranı yüzde 18, liselerden mezun olanlar ise yüzde 16 seviyesinde. Next projesi ile bu oranların yükseltilmesi hedefleniyor.

Birinci yılında 5 öğrenciye burs imkanı sağlayan projede, her geçen yıl sayının artırılması planlanıyor. “Next Öğrenci Buluşmaları” ile toplamda 103 öğrenciye ulaşılan projede saha gezileri, uygulamalı teknik eğitimler ve mentorluk yoluyla gelişim hedefleniyor. Programı tamamlayanlara, Akkök Holding’in enerji grubu şirketlerinde işe alımlarda öncelik tanınacak.

Bi’şey Olmalı ile 1200’ü aşkın çalışanla bir araya gelindi

Sepaş Enerji’nin liderliğinde Akkök Holding Enerji Grubunda görev yapan başta kadın çalışanlar olmak üzere tüm çalışanlara dokunan “Kadın Enerjisi- Bi’şey Olmalı” projesinde, 202 kadınla birebir temas kuruldu.

Proje kapsamında çevrimiçi ve fiziksel olmak üzere “Bi’şey Olmalı Atölye” adı altında atölye çalışmaları düzenlendi. Katılımın gönüllülük esasına dayalı olduğu atölyelerde uzman psikologlar eşliğinde; iş hayatında kadınların maruz kaldığı cam tavan sendromu, ebeveynlik, duygular ve kişinin hayattaki rolleri ile farkındalık geliştirmesine yönelik çalışmalar yapıldı. Yıl boyunca süren atölyelerden Akenerji, SEDAŞ ve Sepaş Enerji’de görev yapan her iki kadın çalışandan biri yararlandı.

“Bi’şey Olmalı Buluşmaları” adı altında Özlem Ataünal’ın ev sahipliği yaptığı kahvaltı etkinliklerinde bir araya gelen kadın çalışanlar, kadının iş hayatındaki rolü hakkında sohbet etme fırsatı yakaladı.

“Bi’şey Olmalı Talks” etkinlikleriyle, alanında uzman isimlerin konuşmalarını dinlemek isteyen kadın ve erkek çalışanlar çevrimiçi platformlar üzerinden bir araya gelerek, iş hayatını başka perspektiflerden görme fırsatını buldu. Bugüne dek Murat Yeşildere, Evrim Kuran, Özlem Çakır ve Zümra Atalay’ın konukluğuyla gerçekleşen Talks etkinlikleri yaklaşık 1200 çalışan tarafından takip edildi. Proje kapsamında planlanan mentorluk projesi ise bu yılın ikinci yarısında hayata geçecek.


5,0/(1)
11 Nisan 2023 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler