NOVARTİS GRUP’TAN ÇEVREYE DUYARLI ADIMLAR

Kategori : Enerji
Oluşturma Tarihi : 23 Eylül 2021 Perşembe

Novartis Grup Türkiye, Kurtköy ve Gebze’deki üretim tesislerinde enerji verimliliği ve yenilebilir enerji çalışmalarıyla 2025’e kadar her iki fabrikada karbon ayak izini yaklaşık %24 azaltmayı hedefliyor.

Benimsediği, çevreye duyarlı ve sürdürülebilirliği odağına alan üretim modeli ile sektörünün önde gelen isimlerinden biri olmaya devam eden Novartis Grup Türkiye, 2025 yılına dair farkındalık yaratacak hedeflerine doğru tam gaz ilerliyor. Kesintisiz üretim için tüketilen enerjiyi azaltmak üzere yeni yatırımlar ve projeler gerçekleştiren Novartis Grup Türkiye, çevresel sürdürülebilirlik alanında lider olma hedefiyle çalışıyor. Global hedeflerle paralel yürüttüğü yenilenebilir enerji projeleriyle enerji verimliliğini artırırken karbon ayak izini azaltıyor.

NOVARTİS GRUP’TAN ÇEVREYE DUYARLI ADIMLAREnerji verimliliği ve yönetiminin uzun soluklu bir süreç olduğunu ifade edenNovartis Teknik Operasyonlar Kurtköy Fabrika Direktörü Filiz Gündoğmuş, Novartis olarak fabrikalarında yenilenebilir enerji üretimi sağlamanın öncelikleri arasında yer aldığına dikkat çekti. Bu alanda hayata geçirdikleri projelerle çevreye duyarlı ve enerjisini üreten bir kurum olmanın gururunu yaşadıklarını dile getiren Gündoğmuş, firmanın, 2025’e kadar enerji tüketimini %17, su tüketimini %38 ve karbon ayak izini %24 azaltmayı hedeflediklerini de söyledi. Gündoğmuş sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu doğrultuda önemli projelere imza atıyoruz. Elektrik tüketimini azaltma yönünde geliştirdiğimiz ‘Led Aydınlatma Projesi’ ile karbon ayak izimizi 120 ton azaltmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda Kurtköy fabrikamıza kuracağımız kojenerasyon tesisi sayesinde karbon ayak izimizi 2080 ton azaltmayı amaçlıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu projelere yenilerini ekleyerek enerji tasarrufu konusunda sektörümüze örnek olmak istiyoruz.” dedi.

NOVARTİS GRUP’TAN ÇEVREYE DUYARLI ADIMLAR

Yenilenebilir enerji çalışmalarının önemine değinen Novartis Teknik Operasyonlar Gebze Fabrika Direktörü Nurettin Ekizoğlu, “Fabrikalarımızda üretim aralıksız devam ediyor. Yenilenebilir enerji çalışmalarımız da üretim hızımızla yarışır nitelikte. 2025 yılına kadar hedefimiz elektrikte %19, doğalgazda %27, suda %33 daha az tüketimle karbon ayak izimizi %21 düzeyinde azaltmak. ‘Baca Gazı Geri Kazanım Projesi’ kapsamında çalışmalarımızı sürdürerek flaş buhar ve baca gazındaki artık ısıyı geri kazanacağız. ‘Isı Pompası Projesi’ ile fabrikamızın doğalgaz tüketimini 505.000 m3 ve karbon ayak izimizi 950 ton azaltacağız. Şirket olarak çevreye duyarlılık konusunu benimsiyor ve çalışmalarımızı bu doğrultuda planlıyoruz.” dedi.

Novartis Grup Türkiye, “Solar Panel Elektrik Üretim Projesi” kapsamında geçen mayısta her iki fabrikasında çatılara yerleştirilen solar paneller sayesinde elektrik enerjisini güneş enerjisinden elde ediyor. Kurulan bu sistemle Kurtköy üretim tesisinde yıllık minimum 2 milyon 222 bin 540 kWh, Gebze üretim tesisindeyse yıllık minimum 901 bin 190 kWh elektrik üretimi yapılacak. Aynı zamanda fabrikalardaki yeni nesil soğutma kuleleriyle enerji ve su tasarrufu yapılması hedefleniyor. Novartis Grup global vizyon ve sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda üretimde yenilenebilir enerji kullanımını artırarak önemli bir amaca hizmet ediyor ve önümüzdeki dönemlerde de bu projeleri geliştirmeyi planlıyor.


0/(0)
23 Eylül 2021 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler