OEPSAŞ, KADIN-ERKEK ÇALIŞAN SAYISINI EŞİTLEDİ

Kategori : Enerji
Oluşturma Tarihi : 17 Mayıs 2022 Salı

Geleceğin enerji şirketi olma vizyonu yönünde faaliyet gösteren Zorlu Enerji’nin Perakende Elektrik Satış Şirketi OEPSAŞ, toplumsal cinsiyet eşitliği ve işte fırsat eşitliği konularını temele aldığı şirket politikasıyla sektöründe bir adım öne çıkıyor.

Akıllı Hayat 2030 vizyonu doğrultusunda çeşitlilik ve kapsayıcılığı, yenilikçi ve yaratıcı bir iş kültürü için en temel ihtiyaçlardan biri olarak gören Zorlu Enerji’nin, Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerinde faaliyet yürüten Perakende Elektrik Satış Şirketi OEPSAŞ (Osmangazi Perakende Elektrik Satış A.Ş.) geçtiğimiz yıla göre kadın çalışan sayısını artırarak kadın-erkek çalışan sayısını eşitledi. Faaliyet alanı olan Eskişehir’de yönetici pozisyonunda bulunan kadın çalışan oranını yüzde 50’ye çıkarırken, Bilecik ve Afyonkarahisar’da ise yönetimi kadın yöneticilere teslim etti.

Kadınların dezavantajlı olduğu enerji sektöründe kadın çalışan sayısı oranı ile dikkat çeken OEPSAŞ’ın, toplumsal cinsiyet eşitliğini kurum kültürü haline getirmeyi odağına alarak ilerlediği yolda, 200’ün üzerinde çalışanının yarısını kadın çalışanlar oluşturuyor.

OEPSAŞ, KADIN-ERKEK ÇALIŞAN SAYISINI EŞİTLEDİ

Pek çok sivil toplum kuruluşu, akademi ve iş dünyasıyla iş birliği içindeler

Zorlu Enerji olarak toplumsal cinsiyet eşitliğini, kurum kültürü haline getirme hedefiyle çalıştıklarını belirten Zorlu Enerji İnsan Kaynakları Direktörü Serpil Köşker, Zorlu Enerji’nin iş hayatında sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla fırsat eşitliğine odaklandığını ifade etti. Her şeyden evvel sektörel önyargılarla mücadele etmek ve iş hayatındaki pozisyonunu güçlendirmek amacıyla kadınlara istihdam sağlama konusunda oldukça hassas davrandıklarını vurgulayan Köşker, ‘Herkes İçin Eşit Bi’Hayat Mümkün’ mottosuyla çıktıkları yolda; söylemlerin ve çalışma alanı koşullarının daha eşitlikçi hale gelmesi için yeni uygulamaları hayata geçirmeye devam ettiklerini ifade etti. Köşker, WING (Women in Geothermal Platformu), TWRE (Turkish Women in Renewable Energy) ve EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) dahil olmak üzere pek çok sivil toplum kuruluşu, akademi ve iş dünyasıyla iş birliği içinde olduklarını da sözlerine ekledi.

OEPSAŞ’ın yönetimi kadınlara emanet

Çağımızın en önemli sorunları arasında yer alan fırsat eşitliğini, pek çok sektöre kıyasla kadın çalışanın az olduğu enerji sektöründe sağlamış olmanın haklı gururunu yaşadıklarını vurgulayan Serpil Köşker, iş yaşamında adil ve eşitlikçi bir yaklaşımla hareket ettiklerini ve insan haklarına saygıyı önemsediklerini de ifade etti.

Zorlu Enerji’nin Perakende Satış Şirketi olan OEPSAŞ’taki müdür ve üstü pozisyonlarda bulunan kadın çalışan sayısını erkek çalışanlarla sayısal olarak eşitlediklerini aktaran Köşker, şirketin geleceğin enerji şirketi olma vizyonu doğrultusunda başarılı olmak amacıyla yönetiminde çeşitliği öncelik haline getirdiğini anlattı. Bugün istihdam rakamlarına bakıldığında yönetici pozisyonunda bulunan kadın sayısı oranını bazı illerde yüzde 50’lere kadar çıkardıkları bilgisini de veren Köşker, “Bilecik ve Afyonkarahisar’da ise yönetici pozisyonunda bulunan istihdamımızın tamamını kadınlar oluşturuyor. Toplumsal gelişimin temeli olan kadınlar için çalışma hayatında sağlamaya çalıştığımız fırsat eşitliğini, kariyer yönetiminde de gözetiyoruz” şeklinde konuştu.


0/(0)
17 Mayıs 2022 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler