OPET’TEN “KADIN GÜCÜ ORMANLARI”

Kategori : Enerji
Oluşturma Tarihi : 01 Nisan 2022 Cuma

OPET, toplumsal cinsiyet eşitliği temelli olarak gerçekleştirdiği “Kadın Gücü” projesini doğa kapsamlı projeleri ile genişletiyor.  Başta istasyonlarındaki ‘Kadın Güç’leri olmak üzere tüm çalışanları adına sürdürülebilir ve kalıcı bir değer bırakma hedefiyle Ege Orman Vakfı iş birliği ile 30 bin fidan dikiyor.

OPET’TEN “KADIN GÜCÜ ORMANLARI”

OPET, bu yıl tüm çalışanları adına ‘Kadın Gücü Ormanları’ kurarak da Kadın Gücü Projesi’ne farklı ve sürdürülebilir gelişim katıyor. Ege Orman Vakfı iş birliği ile hayata geçirilen projenin ilk fidan dikimi, İzmir Kınık mevkiinde gerçekleşti. OPET’in başta kadınlar olmak üzere tüm çalışanları adına bağışladığı ilk fidanlar toprakla buluşturulurken törene OPET Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk, Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Perihan Öztürk ile OPET ve Ege Orman Vakfı yetkilileri katıldı.

OPET olarak sadece ürün ve hizmetlerle değil, sosyal sorumluluk anlayışı ile de toplumumuzun nelere ihtiyaç duyduğu konusunda ayrıntılı araştırmalar yürüttüklerinden ve bu doğrultuda projeler geliştirdiklerinden bahseden OPET Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk, yaptığı konuşmada, “Kadın Gücü” projesini kadınların çalışma hayatının her alanında fırsat eşitliği ilkesi çerçevesinde başarıyla var olabileceğini gösterme hedefiyle hayata geçirdiklerini ifade etti. Geçtiğimiz yıl yaşanan üzücü orman yangınlarını da göz önüne alarak projeye yeni bir açılım getirdiklerini ve başta kadınlar olmak üzere tüm çalışanları adına ormanlar kurmaya karar verdiklerini belirten Öztürk, OPET Kadın Gücü Ormanları ile topluma ve çevreye olan sorumlulukları doğrultusunda geleceğe yatırım yaptıklarını vurguladı. Öztürk ayrıca, proje kapsamında 3 ayrı bölgede toplamda 30 bin fidan dikecekleri ve bu yıl ilk adımını attıkları ağaçlandırma çalışmalarını kişiye özel dijital sertifikalarla belgeleyecekleri bilgisini verdi.

“Fidanlar 12.330 ton CO2 eş değeri karbonu absorbe edecek”

26 yılda 75 bin dekar alanda 12 milyona yakın fidanın ağaç olup ormana karışmasını sağladıklarını kaydeden Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Perihan Öztürk ise şöyle konuştu: “İklim değişikliğine çözüm sunan ormanlaştırma projeleriyle karbon yutak alanları oluşturmaya devam ediyoruz. OPET’in çalışanları adına bağışladığı 30 bin fidan toplam 180 dekarlık bir alanda yer alacak. Bu da yaklaşık 25 futbol sahası büyüklüğünde bir alana eş değerdir. Dikilen fidanlar karbon depolama kapasitesi sayesinde atmosferdeki yaklaşık 12.330 ton CO2 eş değeri karbonu absorbe edecek.  Gelecek nesillerin şekillenmesinde en büyük paya sahip kadınların hayatta daha güçlü var olabilmeleri için çalışma alanlarında daha fazla yer alması gerektiğine inanıyoruz. Bu anlamlı proje için OPET’e teşekkür ediyor, ormanların sürdürülebilirliğine olan desteklerinin devamını diliyoruz.”

OPET tarafından yapılan bağış kapsamında, İzmir- Kınık’ın yanı sıra Adana Sarıçam, Elazığ Harput’ta dikilen fidanlar büyüyerek 30 bin ağaçlık OPET Kadın Gücü Ormanları’na dönüşecek.  Üç farklı mevkii de ağırlıklı olarak Kızılçam ve Servi fidanları dikildi. Kurşun kalem büyüklüğünde dikilen fidanların biyolojik bağımsızlığı oluşana kadar 5 yıl boyunca Ege Orman Vakfı tarafından takip edilerek, tutmayan fidanlar yenilenecek ve ülkemiz yeni bir orman kazanacak.


0/(0)
01 Nisan 2022 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler