AVRUPA’DA EŞİT ÜCRET YASASI HAZIRLANIYOR

Kategori : Genel
Oluşturma Tarihi : 17 Eylül 2021 Cuma

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri 250’den fazla çalışanı olan şirketlerin, aynı işi yapan kadın ve erkek işçiler arasındaki kazanç farkını raporlamasını zorunlu kılacak bir yasa hazırlanıyor.

Avrupa Birliği’nin, içerisinde, kadın ve erkek işçiler arasındaki kazanç farkını dengeleme maddesinin de olduğu toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna yönelik, çeşitli uygulamaları bulunuyor. Buna göre 250’den fazla çalışanı olan şirketlerin, aynı işi yapan kadın ve erkek işçiler arasındaki kazanç farkını raporlamasını zorunlu kılacak bir yasa hazırlanıyor. Böylece 27 farklı ülkeden oluşan Avrupa Birliği’nde, kadın ve erkek çalışanların ücret farkının giderilmesi hedefleniyor.

Amerika’da yaş ayrımcılığına düzenleme

Renk, dil, din, ırk kadar dile getirilmese de yaş kriterinin de ayrımcılıkta önemli bir yere sahip olduğu özellikle günümüz iş dünyasında, birçok çalışan kıdemli de olsa, yaşı yüksek olduğu için genç iş arkadaşları tarafından mobbinge maruz kalıyor. 1967 yılında federal yaş ayrımcılığı kanunu olan İstihdamda Yaş Ayrımcılığı Kanunu kabul eden Amerika, bu kanuna dayanarak, diğer ayrımcılık nedenlerinde olduğu gibi yaş nedeniyle ayrımcılığın yapılmasını da benzer şekilde yasaklıyor. Bu kanun ile 40 yaş üstü bireylerin, yaş ayrımcılığına maruz kalmaları yasa yoluyla engelleniyor.


0/(0)
17 Eylül 2021 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler