BRITISH COUNCIL, BİLİM ALANINDA EĞİTİM ALMAK İSTEYEN BEŞ KADINA STEM BURSU VERECEK

Kategori : Genel
Oluşturma Tarihi : 14 Şubat 2022 Pazartesi

British Council bursları, STEM alanındaki kadınları desteklemeye devam ediyor. Cranfield University ile ortaklaşa gerçekleştirilen burs programında, bilim, teknoloji, mühendislik veya matematik alanlarında lisansüstü eğitim almak isteyen Türkiye’den beş kadına burs imkanı sağlanıyor.

BRITISH COUNCIL, BİLİM ALANINDA EĞİTİM ALMAK İSTEYEN BEŞ KADINA STEM BURSU VERECEKwww.britishcouncil.org.tr/study-uk/women-in-stem-scholarships web sayfası üzerinden başvuru yapılabiliyor.

Burs programı, STEM alanında kız çocukları ve kadınlar için fırsatları artırmayı ve STEM konularında kariyerlerini daha da geliştirmelerine imkan tanımayı amaçlıyor. Sağlanan burslar, öğrenim ücretlerini, aylık maaşı, seyahat masraflarını, vize ve sağlık sigortası ücretlerinin yanı sıra anne olan bursiyerler için de özel destekleri kapsıyor.

BRITISH COUNCIL, BİLİM ALANINDA EĞİTİM ALMAK İSTEYEN BEŞ KADINA STEM BURSU VERECEKTeknoloji ve yönetimde eğitim ve dönüşüm araştırmalarında dünya lideri olan uzman bir lisansüstü üniversite olan Cranfield University, Birleşik Krallık’ta en fazla lisansüstü mühendislik öğrencisine sahip. Üniversite aynı zamanda, mühendislik – mekanik, havacılık ve imalat (QS Dünya Sıralaması 2021) alanlarında Birleşik Krallık’ta 5. sırada yer alıyor.

Birleşmiş Milletler Bilimsel Eğitim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) verilerine göre, dünya genelinde araştırmacıların yüzde 30’undan azı kadın ve kız öğrencilerin sadece yüzde 30’u yükseköğretimde STEM ile ilgili alanları seçiyor. Dünya genelinde, kız öğrencilerin bilgi ve iletişim teknolojisi (yüzde 3), doğa bilimleri, matematik ve istatistik (yüzde 5) ve mühendislik, imalat ve inşaat (yüzde 8) alanlarında eğitime katılımı oldukça düşük.

Birleşik Krallık’ın, uluslararası standartlarda olan dünyaca ünlü bir yüksek öğrenim sektörüne sahip olduğuna değinen British Council Türkiye Eğitim Müdürü Semra Yalçın, verilecek olan bursların, yetenekli kadınların seçtikleri STEM alanlarında kariyerlerini geliştirmek için hayatlarını değiştirecek bir fırsat sunduğunu dile getirdi. Yalçın, “Aynı zamanda, ülkelerine döndüklerinde iyilik için daha büyük bir etki yaratmak için deneyimden yararlanmalarını sağlıyor” diyerek sözlerine son verdi.


0/(0)
14 Şubat 2022 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler