BÜYEM VE PWN, SAĞLIKTA KADIN LİDERLERİN GELİŞİMİNE DESTEK VERİYOR

Kategori : Genel
Oluşturma Tarihi : 05 Ocak 2022 Çarşamba

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ve Professional Women’s Network (PWN), SDSN (Sürdürülebilir Kalkınma için Bilimsel Yaklaşımlar ve Çözümler Ağı) ve Awen for Us desteği ile sağlık sektöründeki kadın liderlerin gelişimi için güzel bir farkındalık adımı atıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ve Professional Women’s Network (PWN) İstanbul’un sağlık sektöründeki kadın liderliğinin önündeki engelleri kaldırmak hedefiyle SDSN (Sürdürülebilir Kalkınma için Bilimsel Yaklaşımlar ve Çözümler Ağı) ve Awen for Us desteği ile hayata geçirdiği ‘Sağlığa Yön Veren Kadın Liderler’ Gelişim Sertifika Programı 8 Ocak 2022’de başlıyor.  ‘Sağlığa Yön Veren Kadın Liderler’ Gelişim Sertifika Programı sağlık ve ilaç sektöründeki kadın liderlerin gelişimini desteklemeyi amaçlanıyor.

Projenin Kapsamı

Sağlık sektörünün önde gelen şirketlerindeki kadın liderlerin de katkıda bulunduğu ‘Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler’ programı, sağlık ve ilaç sektöründe en az beş yıldır çalışan kadın liderlerin gelişimine yönelik toplam 6 modül ve sağlık sektöründeki üst düzey yöneticilerin bire bir koçluk ve mentorluk desteğinden oluşuyor. Program kapsamında PWN İstanbul üyesi ve gönüllüsü pek çok sağlık ve ilaç şirketinin üst düzey lideri katılımcılarla bir araya gelecek. Dört ay sürecek sertifika programında opsiyonel olarak Harvard Üniversitesi ilave modülleri ile Harvard Üniversitesi ‘Liderlikte Kadın: Yükselen Liderler için Online Sertifika Programı’nı tamamlama olanağı da sunulacak.

BÜYEM VE PWN, SAĞLIKTA KADIN LİDERLERİN GELİŞİMİNE DESTEK VERİYOR“Daha çok kadın lider ile başarı hikâyeleri de artacaktır”

Sürdürülebilirliğin tüm dünyanın en önemli gündem maddesi olduğu günümüz dünyasında sürdürülebilir başarının kadın ve erkeklerin eşitliğine dayalı bir yönetim anlayışı ile mümkün olduğunu belirten BÜYEM ve UN SDSN Türkiye Direktörü Dr. Tamer Atabarut, kadınlarla erkeklerin dengeli bir şekilde yer aldığı yönetim kurullarının daha iyi çalıştığına dikkat çekti Kadın ve erkek yöneticilerin, çeşitli alanlarda getirdikleri güçlü yönlerle birlikte fark yarattıklarını da vurgulayan Atabarut, kadınların sorumluluk aldıklarında yüzde 80 sonuca ulaşmadan, işi tamamlanmış olarak görmediklerini ve yönetim kurullarındaki kadın lider sayısı yükseldikçe başarı hikâyelerinin de artacağını ifade etti.

“Güçlü kadın lider sayısını artırmaya odaklandık”

BÜYEM VE PWN, SAĞLIKTA KADIN LİDERLERİN GELİŞİMİNE DESTEK VERİYORKonuya ilişkin konuşmasında, ‘Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler’ programı ile sektörde, kadın liderlerin önündeki engelleri kaldırmak üzere güçlü bir adım attıklarını söyleyen PWN İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Satun Olsun ise program ile sağlık ve ilaç sektöründeki kadın liderlerin gelişimini desteklemek üzere yola çıktıklarının altını çizdi. Projede asıl amacın, sağlık endüstrisinde yer alan kadın çalışanların; kişisel ağlarını genişletmek, günün liderlik becerileri ile donanmalarının, kurumsal sürdürülebilirlik ve yönetişim nosyonuna ve vizyoner bakış açısına sahip olmalarının sağlanması olduğunu vurgulayan Satun Olsun, kadın profesyonellerin geleceğini şekillendirmeye ve güçlü kadın lider sayısını artırmaya odaklandıklarını dile getirdi.

Programdaki ilham verici konuşma ve atölyelerle katılımcılar, kişisel farkındalık ve liderlik kimliklerini güçlendirme fırsatı bulurken, aynı zamanda oluşturacakları network ile kendileri ve etrafındakiler için ilham verici bir pozitif değişim yolculuğu için cesaret kazanacaklar. Proje çalışmalarını da kapsayan programda katılımcılar, kendilerine atanacak mentorları ile ayda en az bir kere fiziksel/sanal olarak bir araya gelerek gelişim yolculuklarına devam edecekler. Boğaziçi Üniversitesi’nin akademik kadrosunun yanı sıra SDSN Türkiye, PWN İstanbul ve Awen for Us uzmanlarının katkıları ile hazırlanan program; online dersler, konuk konuşmacılar, mentorluk ve network oluşturma gibi aktiviteler ile destekleniyor.

Kadın liderler ve üst düzey yöneticilerin eşleşeceği programın ‘Mentorluk’ başlığında düzenlenecek 7. modülünde katılımcılara mentorluk desteği verecek isimler şu şekilde sıralanıyor: Amgen Türkiye ve Gensenta Genel Müdürü Güldem Berkman, Kampotu Genel Müdürü Beril Koparal Ergün, Takeda Genel Müdürü Şeyda Atadan, Bristol Myers Squibb Genel Müdürü Ece Kaşıkçı, Kurtsan İlaç, Centrion İlaç ve Otacı Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Elif Çelik, Janssen Türkiye Genel Müdürü Demet Russ, MSD Türkiye Genel Müdürü Gözde Güllüoğlu, Abbvie Genel Müdürü Mete Hüsemoğlu, Daicchi Sankyo Genel Müdürü Fatih Yedikardeş, Pfizer Genel Müdürü Cem Açık, Novo Nordisk Genel Müdürü Burak Cem, Abbott Genel Müdürü Canan Bademlioğlu, Fresenuis Kabi Genel Müdürü Rezzan Özoğul, Italfarmaco Genel Müdürü Didem Bay ve Liv Hospital Genel Koordinatörü Meri İstiroti, Kansersiz Yaşam Derneği Başkanı Dida Kaymaz.

Program kapsamında PWN Kadın liderler ve ilaç sektöründeki genel müdür ve üst düzey liderlerden mentor ve menti eşleşmesi yapılacak. Her eşleşmede üç görüşme gerçekleştirilecek. Katılımın maksimum 20 kişi ile sınırlı olduğu programa, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi web sitesinden ön kayıt yaptırılabiliyor.

BÜYEM VE PWN, SAĞLIKTA KADIN LİDERLERİN GELİŞİMİNE DESTEK VERİYORProgramda işlenecek konular

Modül 1 – ‘Yeni Dünya Düzeni’:

‘Türkiye Ekonomisi ve Küresel Gelişmeler: Covid19 ve İktisadi Etkiler’, ‘İklim Değişikliği, Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ve Avrupa Yeşil Mutabakatı’, ‘VUCA Döneminde Sürdürülebilirlik Yaklaşımı’

Modül 2 – Etkin Yönetim:

‘Nasıl Rekabet Edeceğiz? Önce Strateji’, ‘Tasarımcı Odaklı Düşünce’, ‘Büyük Veri ile Yönetim ve Dönüşüm’, ‘Konuşan Finansal Tablolar.’

Modül 3 – Liderlik, Değerler ve Kişisel Farkındalık:

‘Liderlik Tipleri ve Liderlik Vizyonu’, ‘Kendini Tanı ve Kabul Et: Ben ve Değerlerim’, ‘Kendin, Yakın ve Geniş Çevren İçin Değer Yarat ve İçselleştir’, ‘Stresli Süreçlerin Yönetiminde Farkındalık ve Adaptasyonun Önemi.’

Modül 4 – Yönetimde Kadın Liderliği:

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’, ‘Kurumlarda Değişim ve Çeşitlilik Yönetimi’, ‘Global Dünyada Kadın ve Liderlik Teması’ ve ‘Kurum İçi Politika Yönetimi’

Modül 5 – Etkin İletişim, Kişisel Marka Yaratımı ve Takım Olmak:

‘Çağımızda Etkili Liderlik İletişimi’, ‘Kişisel Marka Yaratmak’, ‘İnsana Hikâyelerle Dokun’, ‘VUCA’da Yüksek Performanslı Takım Olmak.’

Modül 6 -Sağlık Sektörüne Genel Bakış- Cafe Diyalog:

‘Sağlık Endüstri Dinamikleri: Fiyatlandırma ve geri ödeme, Finansal yönetim, R&D’, ‘Sağlık Endüstrisinde Paydaş Yönetimi: Sektör ve Hasta Dernekleri, AIFD, IEIS çalışmaları’, ‘Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sağlık Politikaları’, ‘Sağlık Endüstrisinde İnovasyon, Dijital Dönüşüm’, ‘KSS Projeleri ile Sosyal Etkiyi Büyütmek’, ‘Sağlık Endüstrisinde Liderlik (Panel)’, ‘Sağlık Endüstrisi’nde İlaç Dışı Sağlık Ürünleri (Besin Destekleri ve Dermokozmetik)’, ‘Devlet Gözünden Sağlık Politikaları Yönetimi’


0/(0)
05 Ocak 2022 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler