EŞİT MASALLAR DAHA ÇOK ÇOCUĞA ULAŞACAK

Kategori : Genel
Oluşturma Tarihi : 27 Aralık 2021 Pazartesi

Türkiye bankacılık sektöründe hayata geçirdiği farkındalık projeleri ile adından sıkça söz ettiren Odeabank’ın kadın-erkek eşitliğine vurgu yapmak için hayata geçirdiği Eşit Masallar projesi, artık, görme ve işitme farklılığı olan çocuklara da ulaşıyor.

EŞİT MASALLAR DAHA ÇOK ÇOCUĞA ULAŞACAKOdeabank’ın Eşit Masallar projesi, Erişilebilir Her Şey ile birlikte yürüttüğü çalışma kapsamında daha güçlü bir anlam kazandı.

Odeabank’ın ‘her çocuk masal dinleme hakkına sahip’ ilkesi çerçevesinde ‘Erişilebilir Her Şey’ ile yürüttüğü iş birliği sayesinde Eşit Masallar projesi sesli betimleme ve işaret dili çözümleriyle görme ve işitme farklılığı olan çocuklara da ulaşıyor. Masallara eklenen sesli betimleme metinleriyle görme farklılığına sahip çocuklar masallardaki karakterleri, mekanları daha iyi algılayabiliyor. Bunun yanı sıra mevcut olan alt yazıya eklenen işaret dili tercümesi ile işitme farklılığı olan çocuklar da masallara ulaşabiliyor.

Odeabank ve Can Yayınları iş birliğinde gerçekleştirilen Eşit Masallar projesinde en bilinen ve sevilen klasik masallardan olan Sindirella, Kırmızı Başlıklı Kız, Rapunzel, Pamuk Kalpli Prens ve Kurbağa Prens eşitlikçi bakış açısıyla yeniden yorumlanmıştı. Masallar, psikolog Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk’un içerik danışmanlığında, çağdaş Türk edebiyatı yazarları Gamze Arslan, Mevsim Yenice ve Murat Gülsoy, Fadime Uslu ve Hikmet Hükmenoğlu tarafından yeniden yorumlanarak tekrar kaleme alınmıştı.

EŞİT MASALLAR DAHA ÇOK ÇOCUĞA ULAŞACAKOdeabank olarak eşitlik kavramının çocuk yaşta yerleşeceğine inandıklarının altını çizen Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, evinde beyaz atlı prensini bekleyen iyi kalpli kadınlar ve onları kurtaracak güçlü erkeklerin dünyasında, kadınların potansiyelini kullanmasına pek yer verilmediğine de vurgu yaptı. Bu bakış açısının değişmesi gerektiğini belirten Öncü, “Bu bağlamda Eşit Masallar, Odeabank olarak hassasiyetle yaklaştığımız bir konu olan cinsiyet eşitliğine dair çok önemli bir proje. Eşitlik kavramının çocuk yaşta yerleştiğine inanıyor, bu anlamda anne babalarda farkındalık yaratmayı, toplum bilincinin değiştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Şimdi projemizde çok önemli bir adım daha atıyoruz. Erişilebilir Her Şey ile hayata geçirdiğimiz iş birliğiyle Eşit Masallar projemiz sesli betimleme ve işaret dili çözümleriyle görme ve işitme farklılığı olan çocuklarımıza da ulaşacak. 3 Aralık Dünya Engelliler Gününe yetiştirdiğimiz masallarımızın yeni versiyonlarından dolayı büyük bir memnuniyet ve gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Eşit Masallar projesinde yer alan masal kitaplarına ücretsiz olarak tüm Odeabank şubelerden ulaşılabiliyor. Ayrıca masalların dijital versiyonlarını www.odeabank.com.tr adresinden ya da Odeabank youtube hesabından okumak ve dinlemek mümkün.


0/(0)
27 Aralık 2021 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler