FRANSA’DA ÜST DÜZEY YÖNETİM POZİSYONLARINDAKİ KADIN SAYISININ ARTTIRILMASINA YÖNELİK YASA KABUL EDİLDİ

Kategori : Genel
Oluşturma Tarihi : 05 Ocak 2022 Çarşamba

Fransa, büyük şirketleri üst düzey yönetim pozisyonlarındaki kadın sayısını artırmaya ve bu alandaki ilerlemeler hakkında kamuoyuna rapor vermeye zorlayan yasayı kabul etti.

Yönetim takımlarındaki kadın sayısının artmasının finansal sonuçları iyileştirdiğine yönelik çalışmaların kabul gördüğü iş dünyasında, yönetim kurullarındaki cinsiyet çeşitliliği konusu ise en önemli gündem maddesi olarak karşımıza çıkıyor. Yönetim kurullarındaki kadın oranları dünya genelinde artsa da bu artışın hızı oldukça düşük olduğu için kadınlar hâlâ yeterince temsil edilmiyor.

Yönetim kurulunda yüzde 30 kadın şartı

Ocak 2021’de üst düzey yönetim pozisyonlarındaki kadın sayısını artırmak için kota uygulaması başlatan Almanya’nın ardından Fransa da büyük şirketleri, üst düzey yönetim pozisyonlarındaki kadın sayısını artırmaya ve bu alandaki ilerlemeler hakkında kamuoyuna rapor vermeye zorlayan bir yasayı kabul etti. 1000’den fazla çalışanı olan şirketlerin 2027 yılına kadar üst düzey yöneticiler ve liderlik komitelerinin en az yüzde 30’unun kadın olmasını ön gören yasanın amacı; ‘Gerçek ekonomik ve profesyonel eşitlik’ olarak özetleniyor.

2030’da şirketlerin kurallara uymak için iki yılı daha olacak ve aksi takdirde para cezasına çarptırılabilecekler. Ayrıca şirketler ilerlemelerini her yıl çalışma bakanlığının web sitesinde yayınlamak zorunda olacaklar. 2019’da Fransa’nın borsada işlem gören en iyi 120 şirketinde yönetim kurulu üyelerinin yüzde 43,6’sını kadınlar temsil ederken, 2013’te bu oran yüzde 26’nın biraz üzerindeydi. Ancak Fransa’da cinsiyetçilik üzerine yıllık raporlar yayınlayan yüksek cinsiyet eşitliği otoritesine göre; yürütme komitelerindeki ve üst yönetim ekiplerindeki kişilerin yalnızca yüzde 19’unu kadınlar oluşturuyorlar.


0/(0)
05 Ocak 2022 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler