GEDİK SANAT’IN TİYATRO ALANINDAKİ İKİNCİ DİJİTAL PROJESİ “ KADININ SÖZÜ VAR “

Kategori : Genel
Oluşturma Tarihi : 25 Ocak 2022 Salı

Gedik Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Gedik Sanat, İstanbul Gedik Üniversitesi ile birlikte kurguladığı “ Kadının Sözü Var / Tiyatro” ile tiyatro alanında ikinci projesine imza atıyor.

GEDİK SANAT’IN TİYATRO ALANINDAKİ İKİNCİ DİJİTAL PROJESİ “ KADININ SÖZÜ VAR “Nilay Erdönmez’in yönetmenliğinde Alara Turan ve Ozan Erdönmez’in usta oyunculuklarına İstanbul Gedik Üniversitesi Tiyatro Kulübü öğrencileri eşlik ediyor. Projede, genç bestecilerden Deniz Aslan ve Emircan Pehlivan’ın iki özgün eseri, Kıvanç Fındıklı’nın ise bir düzenlemesi Trio Novus yorumuyla ilk kez seslendirilecek. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığı ve buna bağlı şiddete vurgu yapan proje Cem Önertürk’ün görüntü yönetmenliğinde İstanbul Gedik Üniversitesi Performans Alanı’nda çekildi. Üç parça halinde hazırlanan Kadının Sözü Var, 28-29-30 Ocak tarihlerinde Gedik Sanat ve İstanbul Gedik Üniversitesi YouTube Kanallarında eş zamanlı olarak saat 21:00’da yayında olacak.

Nı̇lay Erdönmez’ı̇n Adalet Ağaoğlu ve Gaye Boralıoğlu yörüngesı̇nde özgün anlatımı

“Kadının Sözü Var” diyerek toplumumuzda pek çok kadının henüz ve hala söylenmemiş/ söylenememiş sözlerine, evlerinin kapalı kapılarının ardında kalıp da anlatılamayan hikayelerine ve bunların mevcut nedenselliklerine dikkat çeken proje, Gaye Boralıoğlu’nun “Ömrüm Oldukça” öyküsünün karakterlerini Adalet Ağaoğlu’nun “Evcilik Oyunu”na misafir ederken, bir altın gününün en keyifli anlarında başlayarak toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin gerçekleriyle seyirciyi karşı karşıya bırakıyor. Başarılı oyuncu ve yönetmen Nilay Erdönmez’in seçtiği ve uyarladığı proje aynı zamanda iki usta yazarın kalemiyle en açık ve net şekilde ilişki kurulmasını da sağlıyor.

“Kadının Sözü Var” bu sefer tiyatro alanında ses buluyor

GEDİK SANAT’IN TİYATRO ALANINDAKİ İKİNCİ DİJİTAL PROJESİ “ KADININ SÖZÜ VAR “Geçtiğimiz sezon Gedik Sanat, Kadının Sözü Var başlığıyla gerçekleştirdiği dijital projesinde, edebiyatı koro müziğinin birleştirici yönüyle bir araya getirip üç eserin yaratılmasına sebep olmuştu. Bu projedeki çok disiplinli duruşu ve sanata Toplumsal Cinsiyet Eşitliği anlamında getirdiği yaklaşımla Kadın Dostu Markalar Platformu tarafından 2020 yılı Farkındalık Ödülü’ne layık görülen kurum, projenin devamı niteliğinde İstanbul Gedik Üniversitesi Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddeti Önleme Birimi, Kadın Girişimciliği Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle Kadının Sözü Var / Tiyatro projesini hayata geçiriyor.

KADININ SÖZÜ VAR /TİYATRO; Tiyatro Kulübü öğrencileri, genç besteciler, usta oyuncularla birlikte seyirciyi, kadınların söylenememı̇ş sözlerı̇nı̇n söylenmesı̇ne, söylenmemı̇ş sözlerı̇ tamamlamaya davet ediyor.

Yı̇ne yenı̇ müzı̇kler eşlı̇k edı̇yor

Kurulduğu günden bu yana ülkemizde yetişen besteci ve müzisyenlerin yeni yaratımlarına imkan sağlayan ve bu anlamda istikrarlı bir platform olmayı amaç edinen Gedik Sanat, bu projeyle birlikte Deniz Aslan ve Emircan Pehlivan’a iki yeni eser siparişi verirken, Kıvanç Fındıklı’nın da bir düzenlemesine Trio Novus icrasıyla imkan sağladı. Türkiye’de müzik yaşamlarını sürdüren Oda Müziği Topluluklarının desteklenmesi anlamında Trio Novus’a yer açan projede, topluluğun üyeleri Selin Nardemir (Çello), Kandemir Basmacıoğlu (Piyano) ve Cem Önertürk (Flüt) bestecilerin eserlerinin ilk seslendirilişlerini gerçekleştirdi. Bu projeyle Gedik Sanat, üç sene içerisinde 70 yeni eseri literatüre kazandırmış oldu.


0/(0)
25 Ocak 2022 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler