TOBB VE VİSA’DAN KADIN GİRİŞİMCİLERE TEŞVİK

Kategori : Genel
Oluşturma Tarihi : 01 Aralık 2021 Çarşamba

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Visa, kadın girişimcilerin satışlarını artırmak amacıyla kart kabulüne geçişlerini kolaylaştırmak üzere POS cihazı desteği sunacak.

TOBB ve Visa’nın, pandemi döneminde küçük işletmelerin faaliyetlerine devam etmelerini desteklemek üzere geliştirdiği proje, tüketicileri ihtiyaçlarını küçük işletmelerden karşılamaya davet etmeyi de içeriyor. Kadın girişimciler için hazırlanan ve “Bir Alışverişle Çok Şey Fark Eder” kampanyasının devamı niteliğinde olan bu teşvik programı ile 1.000 kadın girişimciye satışlarını artırmak amacıyla kartlı ödemeyi kolaylaştırmak için POS cihazı desteği sağlanacak.

Programın amacı

Avrupa KOBİ Haftası için geliştirilen kampanya, kadın girişimcilerin nakit ile ödemeyi tercih etmeyen kart sahiplerine de ulaşabilmesi hedefiyle, işletmelerinin kartlı ödemeyi kabul etmesini kolaylaştırmayı ve bu yolla Türkiye’de kadın girişimciliğini desteklemeyi amaçlıyor. Kadın girişimciler kampanyadan yararlanmak için, KOBİ’lerin dijitalleşme konusunda kapsamlı ürün, hizmet ve eğitimlere erişebildikleri, Türkiye’nin dijitalleşme üssü olan Akıllı KOBİ Platformu üzerinden 31 Aralık 2021 tarihine kadar başvuru yapabilecekler. Kriterlere uyan ve belirlenen tarihler arasında ilk kez POS cihazı satın almış 1.000 kadın girişimci kampanyadan yararlanabilecek.

TOBB VE VİSA’DAN KADIN GİRİŞİMCİLERE TEŞVİKAçıklanan teşvik programı kapsamında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye nüfusunun yarısının kadın olmasına karşın çalışma hayatının ancak 3’te 1’ini kadınların oluşturduğuna dikkat çekti. Girişimcilere baktığımızda her 10 girişimciden 1’inin kadın girişimci olduğunu ve bu oranın geçmişte yüzde 4 iken bugün yüzde 10 seviyesine ulaşabildiğine de değinen Hisarcıklıoğlu, “Ülkemizin gelecek hedeflerine ulaşabilmesi için kadınların ekonomiye daha çok entegre olması gerekiyor. Girişimciler arasındaki kadın girişimcilerinin sayısının artması gerekiyor. İşte bu vizyonla kadın girişimciliğini artırmak amacıyla 2007 yılında 81 ilde örgütlü olan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu kurduk. Ülkemizde kadın girişimci sayısının artışında şüphesiz ki TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun payı var” şeklinde konuşmasına devam etti.

Tüketicilerin kartla ödeme eğiliminin pandeminin de etkisi ile son dönemde ciddi oranda arttığını belirten Hisarcıklıoğlu, TOBB ve Visa ortaklığında verilecek olan POS cihazı desteği ile ticaret ve üretim için yola çıkan kadın girişimcilerin kartla ödeme kabul etmesini de sağlayarak daha çok satış yapabilmelerine destek olmak istediklerini ifade etti. TOBB ve Visa olarak Akıllı KOBİ Platformu, “Bir Alışverişle Çok Şey Fark Eder” kampanyası ve Kartlı Harcamalar Raporlarının ardından yeni bir iş birliğini daha hayata geçirdiklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, 2021 yılında işletmelerini faaliyete geçiren tüm kadın girişimcileri bu destekten yararlanmaya davet etti.

TOBB VE VİSA’DAN KADIN GİRİŞİMCİLERE TEŞVİKVisa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel ise konuya ilişkin yaptığı konuşmasında, “Visa olarak, kadın girişimcilerin işlerini büyütebilmeleri için pek çok başlık altında veriyoruz ve onları iş hayatında güçlendirmek üzere mentörlük sağlıyoruz. Şimdi de pandemi döneminde küçük işletmeleri desteklemek üzere TOBB ile birlikte hayata geçirdiğimiz “Bir Alışverişle Çok Şey Fark Eder” kampanyamızın kapsamında, kadın girişimcilere kart kabulü konusunda destek olmak istedik. Tüm kadın girişimcilerimizi Akıllı KOBİ Platformu üzerinden başvuruya davet ediyoruz” dedi.


0/(0)
01 Aralık 2021 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler