CARTE D’OR’DAN “KADIN EMEĞİYLE GÜZELLEŞEN KÜLAHLAR”

Kategori : Gıda
Oluşturma Tarihi : 02 Ekim 2022 Pazar


Carte d’Or, “Kadın Emeğiyle Güzelleşen Külahlar” projesiyle kadın istihdamına destek oluyor.

Carte d’Or, 2021 yılında en güzel desteğin kadınlara meslek edindirmek olduğuna dair yaptığı vurgu ile başlattığı farkındalık projesine bu yıl da katılımcı sayısını arttırarak devam ediyor. Proje, il ve ilçe belediyeleri iş birliğiyle kadın istihdamına olanak sağlarken, ülke ekonomisinde kadın emeğine destek oluyor. 2021 yılında Türkiye’nin 4 bölgesindeki 24 noktada başlayan Kadın Emeğiyle Güzelleşen Külahlar projesiyle bugün 6 bölgede 86 noktaya ulaşıldı. Carte d’Or proje kapsamında, dondurma satış noktalarında kadınlara kaşıkçılık ve işletmecilik eğitimi vererek, onlara iş imkânı sağlıyor.

CARTE D'OR  KADIN_EMEĞİYLEGÜZELLEŞEN KÜLAHLAR  KİOSK (2)“Kadın Emeğiyle Güzelleşen Külahlar” projesinde kadınlar işinin başında

Carte d’Or Kadın Emeğiyle Güzelleşen Külahlar satış noktaları, bu yıl itibarıyla Amasya, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çorum, Denizli, Elâzığ, Erzurum, İstanbul, Kastamonu, Kütahya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon, Tunceli, Van, Yalova ve Zonguldak olmak üzere 24 şehirde, 86 noktada yer alıyor. Projeye katılan tüm kadınlar, iş sağlığı ve güvenliği, hijyen ve gıda güvenliği, kaşıkçılık ve sunum teknikleri, misafir memnuniyeti, menü planlamak ve fiyatlandırmak, bütçe planlaması gibi konuları içeren ve tam 10 modülden oluşan detaylı eğitimin ardından dondurma satış noktalarında iş başı yapıyor. Bu doğrultuda fiyat dengesi, gelir-gider tablosu yönetmek gibi muhasebesel işlemleri öğrenen kadınlar, aldıkları eğitimlerle tam donanımlı bir dondurmacı olmayı ve bir işletmeyi yönetmeyi öğreniyor.

2025’in sonuna kadar 400 nokta hedefleniyor

Carte d’Or yıl sonuna kadar 100 noktaya ulaşarak daha fazla kadına istihdam sağlayacak. Projeye her yıl 100 dondurma satış noktası eklemeyi amaçlayan Carte d’Or, 2025 yılının sonuna kadar Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan 400 noktayla meslek sahibi kadınların sayısını artırmayı hedefliyor. 

“Kadın Emeğiyle Güzelleşen Külahlar projemizle, 3 yıl içerisinde 500 kadına istihdam sağlamış olacağız”

Unilever  Carte d'Or  Gül LüşUnilever Ev içi ve Açık Dondurma Kategorilerinden Sorumlu Pazarlama Direktörü Gül Lüş projeye ilişkin yaptığı konuşmada, Unilever olarak kadınların güçlenmesinin ve potansiyellerini ortaya çıkarmalarının; sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme sağlanması için çok önemli olduğuna inandıklarının altını çizdi. Gerek şirket bünyesinde gerek ekosistemde ve iş dünyasında kadının güçlenmesi konusunda uzun yıllardır kararlılıkla çalışmalar yaptıklarını aktaran Lüş, kadın istihdamına desteklerini ‘Kadın Emeğiyle Güzelleşen Külahlar’ projesiyle sürdürdüklerini ifade etti.

Türkiye’de kadın istihdamı oranının %28 seviyelerinde olduğu bilgisini veren Lüş, dünyada pek çok farklı ülke ile kıyaslandığında düşük olan bu oran sebebiyle, Carte d’Or olarak açık dondurma sektöründe kadın istihdamına nasıl katkıda bulunabileceklerini düşündüklerini ve bu konuda paydaşlarına dönerek ve açık dondurma satışı yapan noktaları incelediklerini ve bu incelemeler sonucunda da açık dondurma satışı yapan noktalardaki kadın çalışan oranının %1’in altında ve bu alanda kadın istihdamının ise bir çeşit tabu olarak görülmekte olduğunu fark ettiklerini anlattı.

Gül Lüş sözlerine şu şekilde devam etti: “Değişime buradan başlayabileceğimiz inancıyla kadın dondurmacılarımızın oranını planlı ve istikrarlı bir şekilde artırmak için kolları sıvadık. İlk olarak 2019 yılında Lüleburgaz’da pilot bir noktayla başlattığımız projemiz, bugün Türkiye’nin 6 bölgesinde, 24 şehrinde, 86 noktada devam ediyor. Hedefimiz 2022 yılı sonunda 100 noktaya ulaşmak ve bu sayede açık dondurma işimizde çalışan kadın sayısını 2 katına çıkartmak. Uzun vadede amacımız ise 2025 yılına kadar her yıl 150 yeni kadına ulaşarak Türkiye genelinde 500 kadına açık dondurma sektörü içinde istihdam sağlamış olmak. Kadın Emeğiyle Güzelleşen Külahlar projemizi ilk günden bu yana destekleyen, iş birliği içinde olduğumuz belediyelere ve tüm kooperatiflere teşekkür ederiz.”5,0/(2)
02 Ekim 2022 Pazar
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler