TÜRKİYE’NİN MÜHENDİS KIZLARI, IDEATHON’DA YARIŞTI

Kategori : Holding
Oluşturma Tarihi : 16 Mayıs 2022 Pazartesi

Erkek egemen ola mühendislik sektöründe daha fazla kadının yer almasını ve eşit koşullarda temsilini sağlamak amacıyla hayata geçirilen Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) projesindeki geleceğin mühendis adayları sürdürülebilir bir dünya için Ideathon’da yarıştı.

Limak Vakfı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın paydaşlığında yürütülen Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) projesinin öğrencilerine 21.  yüzyıl yetkinliklerini kazandırmak amacıyla Teknolojide Kadın Derneği işbirliğinde “Yapay Zeka Çağında Dönüşen Liderlik” sertifika programı tasarlandı. Program kapsamında, öğrencilere aldıkları eğitimleri pratiğe dökebilecekleri bir de Ideathon planlandı. Ideathon’a 37 farklı üniversiteden 120 mühendislik öğrencisi katıldı. 14 takım halinde yarışan öğrenciler, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından “SKA 5: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ve “SKA 8: İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme” başlıklarında yaratıcı fikirler ortaya koyup proje ürettiler.

TÜRKİYE’NİN MÜHENDİS KIZLARI, IDEATHON’DA YARIŞTI

Finale kalan 6 takım Limak Şirketler Grubu ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, Global Compact Genel Sekreteri Melda Çele, UNDP Türkiye Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Büyüme Portföy Yöneticisi Pelin Rodoplu, T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Kıdemli Strateji ve Bütçe Uzmanı Pınar Özel, Vodafone IT İş Biriminden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ayşegül Arıcan Şeker, System Optima Danışman ve Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Duman ve Akbank İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Pınar Anapa’dan oluşan final jürisi tarafından değerlendirildi.

“Engelsiz İstihdam” projesi birinci seçildi

Projelerin özgünlük, yaratıcılık, sürdürülebilirlik, uygulanabilirlik, kattığı değer ve sunum teknikleri kriterleri açısından değerlendirildiği Ideathon’da, engelli bireylere yetkinlikler kazandıracak “Engelsiz İstihdam” projesi birinci seçildi. Karbon emisyonu takibi yapan yapay zeka uygulaması “Digigreen Economy” projesi ikinci, çocuklarda toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığı kazandıracak dijital oyun evreni “Equfree” projesi ise üçüncü oldu.

Birinci seçilen takımın tüm üyelerine Udacity tarafından Nanodegree sertifikalı bir eğitim programı hediye edilirken, ikinci takımın üyelerine GittiGidiyor tarafından 250 liralık hediye çeki verildi. Üçüncü takımın üyelerine ise Vodafone Her şey Yanımda platformu üzerinden 250 liralık çek tanımlandı. İlk 3’e giremeyen takımlara ise Ercan Altuğ Yılmaz tarafından kaleme alınan “Sekizinci Sanat Oyun” adlı kitap hediye edildi.

Ideathon’u bu sene ilk kez düzenlediklerini belirten Limak Şirketler Grubu ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, bu etkinlikle beraber, Türkiye’nin farklı şehirlerindeki üniversitelerin farklı mühendislik bölümlerinde okuyan Türkiye’nin Mühendis Kızları’nın güzel bir takım çalışması ortaya koyduklarını dile getirdi. Öğrencilerin, sürdürülebilir kalkınma amaçlarının rehberliğinde küresel olarak karşı karşıya kalınan sorunlara yaratıcı fikirler sunarak projeler önermesinden gurur duyduğunu vurgulayan Özdemir, Ideathon’da yarışan tüm takımları gönülden tebrik ettiğini de sözlerine ekledi.

TÜRKİYE’NİN MÜHENDİS KIZLARI, IDEATHON’DA YARIŞTI

Türkiye’nin Mühendis Kızları projesine, Teknolojide Kadın Derneği olarak iki yıldır softskill eğitimler verdiklerini belirten Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney, bu desteklerinin yanı sıra bu yıl bir de ek olarak Ideathon projesi düzenlenmesi için harekete geçtiklerini ifade etti. Sürdürülebilir kalkınma amaçlarından ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ ve ‘insana yakışır iş ve ekonomik büyüme’ başlıklarında aksiyon alınmasından da son derece heyecan duyduklarını bildiren Öney, bu kapsamda birbirinden değerli grupların fikirlerini ve çözüm önerilerini dinlediklerini anlattı. Finale kalan 6 projenin birincisini seçerken ise çok zorlandıklarını aktaran Öney, Türkiye’nin Mühendis Kızları’nın dünyanın sürdürülebilirliğine, toplumsal cinsiyet eşitliğine verdikleri katkı ve proje fikirlerinden çok umutlandıklarını dile getirdi. Öney, “Ne kadar güçlü bir gençliğin geldiğini bir kez daha görmüş olduk. Bu değerli programının hayata geçmesinde ve yönetilmesine katkı veren Ebru Özdemir’e ve onun nezdinde destekleyen tüm kurumlara teşekkür ederim. Türkiye’nin Mühendis Kızları’nın destekçisi olmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.


0/(0)
16 Mayıs 2022 Pazartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler