İLHAM VEREN KADINLAR: SABİHA BENGÜTAŞ

Oluşturma Tarihi : 08 Ekim 2022 Cumartesi

Sabiha Bengütaş, 1904-1992 yılları arasında yaşamış Türk ressam ve heykeltıraş olup aynı zamanda Sanayi-i Nefise Mektebi'nin heykel bölümünden mezun olan ilk kadın sanatçıdır. Bengütaş, 1925 yılında katıldığı üç yarışmanın yanı sıra Sanayi-i Nefise Mektebi heykeltıraşlık öğrencileri arasında Avrupa’ya gönderilecek öğrencinin belirlenmesi için yapılan sınavda da birinci olmasına rağmen kadın olması nedeniyle kendisinin yerine erkek bir öğrencinin gönderilmesine tanık olmuştur. Yine 1926 yılında Taksim Abide Komisyonu tarafından Taksim Meydanı’na Gazi Mustafa Kemal Paşa namına dikilecek heykelin heykeltıraşı Canonica’nın yanına gönderilecek sanatçının belirlenmesi için yapılan sınavda birinci olmuştur. 21 Mart 1927 tarihli, İtalyan Heykeltıraş Canonica’ya ithafen Fransızca olarak yazılan mektupta Sabiha Bengütaş’ın birinci olduğu fakat 22 yaşında genç bir kız olması nedeniyle evlenme ihtimalinin olabileceği belirtilmiştir. Bunun sonucunda Bengütaş yine kadın olduğu için yurt dışına gönderilmek istenmemiştir. Fakat Atatürk’ün kadın hakları konusundaki fikrini benimseyenlerden olan Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati araya girerek sanatçının İtalya’ya, Pietro Canonica’nın yanına gönderilmesinin vekaletçe uygun olduğunu belirten evrakı imzalamıştır.

Bengütaş, bir süre İtalya’da Canonica ile çalıştıktan sonra Roma Güzel Sanatlar Akademisi’ne yazılarak Ermenegildo Luppi’nin atölyesine devam etmiştir. İtalya’daki çalışmasının ardından yurda dönen sanatçı, çeşitli sergilere katılmayı sürdürmüştür. 1933 yılında evlenmiş ve eşinin diplomat olması sebebiyle çeşitli dönemlerde yurt dışında ikamet etmiş, çok sayıda müze ve galeri gezerek farklı ülkelerin sanat anlayışlarını yakından deneyimleme fırsatı bulmuştur.

Bengütaş, Atatürk ve İnönü için açılan anıt heykel yarışmalarına da katılmış, her iki yarışmada da birinciliği elde etmiştir. Hayatı boyunca çeşitli sergilerde hem heykel hem de resimleriyle yer alan Bengütaş’ın katıldığı tespit edilen son sergisi, 1965 yılında Ankara’da gerçekleştirmiş olduğu kişisel sergisidir. Eşinin emekliliği sonrası Ankara'ya yerleşen Bengütaş, 1988 yılında Nurol adında bir kızı manevi evlat edinmiştir. Yaşamının son dönemlerine kadar çalışmalarını sürdüren sanatçıya, Türkiye’de plastik sanatların oluşum ve gelişmesindeki katkılarından dolayı Plastik Sanatlar Derneği tarafından 1991 yılında onur belgesi verilmiştir. Bengütaş, Ekim 1992’de yaşamını yitirmiştir.


5,0/(1)
08 Ekim 2022 Cumartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler