ÇALIŞMA BAKANLIĞI’NDAN KADIN İSTİHDAMI İÇİN 3 YENİ DESTEK PROGRAMI

Kategori : Kamu
Oluşturma Tarihi : 06 Ocak 2022 Perşembe

Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kadın istihdamının artırılmasına yönelik üç yeni proje başlattı.

Kadın istihdamı ve kadın girişimcilerin sayısının artması için 3 yeni proje hayata geçiren Çalışma Bakanlığı, projeler kapsamında kadın istihdam eden girişimciye yüzde 65 destek verecek. Geleceğin meslekleri için 7 milyon Euro hibe dağıtılacak olan projede eğitimde yer almayanlar istihdama dâhil edilecek.

Yedi ilde hayata geçirilecek proje kapsamında ilk olarak 4 bin kadın girişimci belirlenecek. Bunlara ek olarak kadın istihdamında işçilik maliyetinin yüzde 65’i oranında destek sağlanacak. İlk kez, geleneksel işler olarak tabir edilen kooperatifçilik, çocuk bakımı, hasta bakımı gibi konular dışında bir iş proje fikriyle destek alacak olan kadınlar için 20 ay boyunca ücret ödenecek. Ayrıca, okumayan ve çalışmayan 18-29 yaş aralığındaki kadınların güçlendirilmesi için hibe programları geliştirilecek.

Hedef kadın istihdamını artırmak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kadın istihdamını artırmak için hayata geçireceği projelerden ‘Kayıtlı Kadın İstihdamın Desteklenmesi Projesi’nin bütçesi 29,5 milyon Euro olarak belirlendi. Projenin destek süresi ise 20 ay olacak.

Geleceğin İnsana Yakışır İşleri Yaklaşımının Desteklenmesi Projesi” ise kadınların istihdama katılmasını destekleyecek bir diğer proje olacak. Başvuruları alınan projenin değerlendirme süreci devam ediyor. Kadınlar ilk kez geleneksel işler olarak tabir edilen konular dışında proje fikriyle destek alacak. 8.8 milyon Euro’luk projenin 7 milyon Euro’su hibe olarak dağıtılacak.

Bir başka proje de ‘NEET’. Bu projeyle okumayan ve çalışmayan kadınların istihdamı sağlanacak. 18-29 yaş aralığındaki kadınların güçlendirilmesi, beceri ve istihdam imkânlarının geliştirilmesi adına pek çok faaliyet gerçekleştirilecek.


0/(0)
06 Ocak 2022 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler