BEIJE “ACİL REGL KİTİ” KAMPANYASI BAŞLATTI

Kategori : Kimya
Oluşturma Tarihi : 07 Mayıs 2022 Cumartesi

Yeni nesil organik menstrüel ürünler üreten, her üründen elde ettiği kârın yüzde 8’ini regl yoksulluğuyla mücadeleye ayıran BEIJE, sokaklara “Acil Regl Kiti” yerleştirdi.

BEIJE, menstrüel ürünlere erişimde maddi zorluk yaşayanların ihtiyaç halinde kullanabilmeleri için bir farkındalık kampanyası hayata geçirdi. Kampanya kapsamında, “Bu bir hijyenik ped. İhtiyacın varsa lütfen al.” mesajı taşıyan pedler trafik ışıkları, sokak lambaları, duvarlara yapıştırılarak bırakıldı. Başlatılan bu farkındalık kampanyası aynı zamanda regl tabusunun aşılmasına katkıda bulunmayı da amaçlıyor. Özellikle sosyal medya paylaşımıyla büyüyen kampanya, sokaklardan üniversite kampüslerine de taşındı. BEIJE, öğrencilerin desteğiyle 11 üniversitenin tuvaletine de ihtiyaç duyan öğrenciler için ped bıraktı.

BEIJE “ACİL REGL KİTİ” KAMPANYASI BAŞLATTI

Dünya Bankası verilerine göre dünya çapında 500 milyon kişinin menstrüel hijyen yönetimi için yeterli olanaklara erişimi olmadığının tahmin edildiğinin altını çizen BEIJE Kurucu Ortağı Naz Özbek, Türkiye’nin de bu sorundan muaf olmadığını ifade etti. Menstrüel hijyen ürünlerine erişemeyen kız çocuklarının eğitim hayatlarına devam edememeleri, kadınların regl dönemlerinde toplumdan kendilerini izole etmeleri gibi sorunların günümüzde hala yaşandığını belirten Özbek, bu projeyle hem menstrüel ürünlere erişimin kolaylaştırılmasına hem de regl tabusunun aşılmasına dikkat çekmek istediklerini dile getirdi. Proje kapsamında, 500’den fazla pedi şehrin pek çok noktasına yerleştirdiklerini aktaran Özbek, kamusal alanda görünürlük arttıkça bu konudaki farkındalığın da yükseldiğini ve bu sayede projeye desteklerin arttığını görmekten mutluluk duyduklarını ifade etti.

“BEIJE ailemiz” olarak hitap ettikleri abonelerinin de bu dayanışmaya askıda ped bırakarak katkıda bulunabildikleri bilgisini veren Özbek, BEIJE’in aynı zamanda kârının yüzde 8’ini regl yoksulluğuyla mücadeleye ayırdıklarını söyledi. Yakın zamanda menstrüel ürünlere uygulanan vergi indiriminin önemli bir kazanım olduğuna dikkat çeken Özbek, ancak bu konuda daha gidilecek uzun bir yol ve bu yolda da herkesin desteğine ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Erkekler de desteğe davet edildi

BEIJE, kampanya çerçevesinde, sosyal etki sahibi erkeklere de “Acil Regl Kiti” gönderip onları hem ihtiyaç anında kadın arkadaşlarına destek olmaya hem de menstrüel ürünlere erişimdeki sıkıntıların daha geniş kesimler tarafından duyulmasına katkıda bulunmaya çağırdı. Bu gönderimler çektiği ilgi ile kampanyayı da destekledi.

Erkeklere gönderilen mesajlarda bir kadının hayatı boyunca yaklaşık 9 bin ped kullandığına ve bunun 20 bin TL’den fazla maliyeti olduğuna dikkat çektiklerini belirten Özbek, ayrıca regl dönemine ilişkin bilgilendirmeler de paylaştıklarını da ifade etti. Bu çalışmaların karşılık bulmasının oldukça değerli olduğunu vurgulayan Özbek, “Regl tabularını adım adım hep birlikte yıkacağız” diyerek sözlerini bitirdi.


0/(0)
07 Mayıs 2022 Cumartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler