KOTEX’LE KADINLAR, YEŞİL SAHALARDA DAHA DA GÜÇLENİYOR

Kategori : Kimya
Oluşturma Tarihi : 06 Mayıs 2022 Cuma

Kotex, erkek egemen spor dalı olarak bilinen futbolda, uzun zamandır kadınların da aktif rol oynamasına katkı sunan ve bu katkısıyla pek çok markaya örnek olan “Kızlar Sahada” ile yaptığı işbirliğinde iki yılı geride bıraktı. Kadın futbolcuların kariyer yolculuklarında da yanlarında olan Kotex, “Futbolcu Gelişim Programı” ile iki yılda 400’ün üzerinde lisanslı kadın sporcuyu eğitimlerle destekledi.

Kimberly-Clark bünyesinde hijyenik ped pazarının önemli oyuncusu Kotex, Kızlar Sahada iş birliği ile hayata geçirdiği Kotex Kızlar Sahada Futbolcu Gelişim Programı’nda iki yılı geride bıraktı. İşbirliği ve hayata geçirilen program hakkında yapılan basın toplantısında, Kimberly-Clark Türkiye Pazarlama Direktörü Orjin İbar ve Kızlar Sahada Kurucu Ortağı Kiraz Öcal, programa dair verileri birlikte açıkladı.

Kadınların toplumu değiştirebilme gücünü merkezine alan ve reglin hiçbir kadının gelişimi önünde bir engel olmaması için çalışan Kotex, her adımda kadınlar #isterseyapar ilkesiyle hareket ederek birçok kadına her alanda destek oluyor. Kotex Kızlar Sahada Futbolcu Gelişim Programı da bu desteklerden sadece bir tanesi…

Spor psikolojisinden kariyer yönetimine geniş eğitim yelpazesi

Kotex Kızlar Sahada Futbolcu Gelişim Programı ile futboldaki önyargılarla mücadelede öncülük etmeye devam ediyor. Programın ilk yılında Denizli, Kayseri, Malatya, Ordu ve Samsun’daki 5 kadın futbol kulübünden toplamda 150 sporcu eğitimlere dahil oldu.

Program’a ikinci yılında 3 ülke ve 61 şehirden gelen toplam 423 başvuru değerlendirilerek 254 sporcu programa dahil edildi. Bir yıl süresince 11 farklı branşta, programda yer alan sporculara toplamda 11.217 saat eğitim verildi. Bu eğitimlerde ‘Sporcu Beslenmesi’, ‘Spor Fizyoterapisi’, ‘Spor Psikolojisi’ ve ‘Sporda Sürdürülebilirlik’ gibi sportif alanlarınyanı sıra ‘İnsan Kaynakları ve Kariyer Yönetimi’, ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği‘, ‘İletişim Becerileri‘, ‘Çatışma Yönetimi‘ ve ‘Kişisel Marka Olma’ başlıklı, gelişim odaklı çeşitli eğitimler de verildi. Çevrimiçi eğitimlerin yanı sıra sporcular ICF koçlarından birebir seans aldılar.

KOTEX’LE KADINLAR, YEŞİL SAHALARDA DAHA DA GÜÇLENİYOR

Toplamda 400’ün üzerinde sporcuya eğitim desteği verildi

Kotex’in, tıpkı tüketicilerine yaklaşımı gibi sosyal sorumluluk anlamında da attığı her adımda sektöründeki klişe ve önyargıları yıkmayı hedefleyen cesur bir marka olduğuna vurgu yapan Kimberly-Clark Türkiye’nin Pazarlama Direktörü Orjin İbar, iki yıl önce hem futbol üzerinden toplumsal bir farkındalık yaratabilmek hem de futbolun futboldan çok daha ötesi olduğunu göstermek için Kızlar Sahada ekibiyle önemli bir yolculuğa çıktıklarını ve Futbolcu Gelişim Programı’na imza attıklarını ifade etti.Bu kısa süre içinde bile programa ilginin katlanarak arttığını gördüklerini aktaran İbar, toplamda 400’ün üzerinde sporcuya eğitim desteği, 15 sporcuya burs sağlamanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.Sadece fiziki gelişimlerini değil aynı zamanda sosyal ve mental anlamda da destekleyerek bütün kariyer yolculuklarını planlamalarında kadın sporcuların yanlarında olmayı hedeflediklerini de vurgulayan İbar, geri dönüşlere bakıldığında bu hedefi başardıklarını gördüklerini ve bunun da kendilerini mutlu ettiğini ifade etti.

İbar, “Programa dahil olan sporcular bize ilettikleri mesajlarda artık daha disiplinli ve düzenli çalıştıklarını, zaman planlaması yapabildiklerini, hayata farklı bakış açısıyla bakmayı öğrendiklerini, çevreleriyle daha olumlu iletişim kurduklarını ve tüm bu değişimden çok mutlu olduklarını belirtiyorlar. Bunları duymak elbette marka olarak bizi çok daha mutlu ediyor. Ayrıca projeyi hayata geçirdiğimizden bu yana adını daha fazla duyurduğumuz kadın futboluna başka markaların da yatırım yaptığını, büyük kulüplerin kendi kadın futbol takımlarını kurduklarını görmek bizi ayrıca gururlandırdı. Umuyoruz ki bu kartopu etkisi uzun yıllar devam etsin ve kadınlar ne isterlerse yapsınlar” diyerek sözlerini tamamladı.

KOTEX’LE KADINLAR, YEŞİL SAHALARDA DAHA DA GÜÇLENİYOR

Programla uzun vadeli değişime odaklanıldı

Kızlar Sahada olarak 2013 yılından beri toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önüne futbol yoluyla geçmek için çalıştıklarının altını çizen Kızlar Sahada Kurucu Ortağı Kiraz Öcal, Kotex iş birliği ile gerçekleştirdikleri Futbolcu Gelişim Programı’nın bu çalışmaların en önemlilerinden ve uzun vadeli değişime odaklanılan programlarından biri olduğu bilgisini verdi. Futbolun Türkiye’deki en popüler alan ancak sadece erkeklere ait gibi görünen bir spor dalı olduğunu aktaran Öcal, “Tam da bu nedenle düzenlediğimiz program büyük önem arz ediyor. Kotex Kızlar Sahada Futbolcu Gelişim Programı ile kadın sporcuların bireysel gelişimlerinden, kariyer hedeflerine kadar katkı sağlıyoruz. Kadın futbolcuların güçlenmesi, Türkiye’deki kadın futbolunun da ileriye gitmesi anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Ödüllü yarışmalarla eğitime teşvik

Programa katılan öğrenciler mobil uygulama üzerinden de sosyalleşme ve birbirleriyle etkileşime geçme imkanı buldu. Sporcuların hem canlı eğitimlere katılmasını teşvik eden hem de farklı içeriklere ulaşarak keyif almalarını sağlayan uygulama ile sporcular toplam 11.800 etkinlikte birbirleriyle etkileşime girdi. Futbolcu Gelişim Programı kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile iş birliğine gidilerek toplam 15 sporcuya burs sağlandı.


0/(0)
06 Mayıs 2022 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler