BEIJE ERKEKLERE, “BENİMLE REGL OLUR MUSUN?” DİYE SORUYOR

Kategori : Kişisel Bakım
Oluşturma Tarihi : 03 Haziran 2022 Cuma

Yeni nesil organik menstrüel ürünler markası BEIJE, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yaptığı farkındalık çalışmalarıyla da sektöründe fark yaratmaya devam ediyor. BEIJE son çalışması Youtube kanalında yayına aldığı “Benimle Regl Olur musun?” videosuyla reglin sadece kadınların konusu olmadığının altını çiziyor.

Kadınları ve genç kızların her zaman yanında olduğunu ortaya koyduğu duyarlılık çalışmalarıyla vurgulayan menstrüel ürünler markası BEIJE, şirketlerin toplumsal cinsiyet eşitliği, çeşitlilik ve kapsayıcılık çerçevesinde yürüttükleri iç iletişim çalışmalarına da ilham olacak bir video yayınladı. BEIJE ekibindeki erkeklerin regl ile ilgili sorulara doğru yanıt vermek için yarıştıkları videoda “Regl nedir, bir kadın hayatında ortalama kaç kez regl olur, ortalama menopoz yaşı nedir, ilk regl için ortalama yaş aralığı nedir, Türkiye’de bir kadın hayatı boyunca menstrüel ürünlere ne kadar para harcar, PMS semptomları nelerdir, bir menstrüel döngü ortalama kaç gün sürer, kramplar reglden önce mi, regl sırasında mı başlar” gibi sorulara yanıt aranıyor. “Benimle Regl Olur Musun?” videosu herkes için keyifli ve eğitici bir içerik sunuyor.

“Regli sadece kadınların konusu değil”

BEIJE ERKEKLERE, “BENİMLE REGL OLUR MUSUN?” DİYE SORUYOR

“Reglin sadece kadınların konusu değil, toplumsal bir gerçeklik olduğunun fakat regl hakkında konuşmanın Türkiye’de tabulaşmış konular arasında olduğunun altını çizen BEIJE Kurucu Ortağı Naz Özbek, bu konuda bir iletişim zeminin oluşturulmasının neden önemli olduğuna da dikkat çekti. Özbek, kadınlarla erkeklerin bir arada yaşadıklarını, çalıştıklarını, arkadaşlık kurduklarını ve erkeklerin de bu deneyimi bilmesi ve anlamasının, toplumsal cinsiyet eşitliği hedefine ulaşmada oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Bugün dünyanın birçok yerinde regl izninin tartışıldığını aktaran Özbek, bir kısım insanın bu izni ayrımcılık olarak değerlendirdiğini ancak regl döneminde erkeklerin, kadınların yaşadıkları bu dönemi anlamalarının, regl izninin keyfi bir ayrıcalık olmadığını görmelerinin ve regl dönemindeki iş arkadaşlarını desteklemelerinin izin kazanımını elde etmek için büyük önem taşıdığını dile getirdi.  Özbek, geçtiğimiz günlerde İspanya’da çalışan kadınlara bir ayda 5 güne kadar regl izni hakkı veren yasanın onaylanmasının ise bu anlamda umut verici bir gelişme olduğunu da sözlerine ekledi.

BEIJE regl tabusu ve yoksulluğu ile mücadele etmeye devam edecek

Türkiye’de bir kadının hayatı boyunca ortalama 9 bin ped kullandığını ve menstrüel ürünlere 20 bin lira harcama yaptığını da vurgulayan Naz Özbek, bunun çok ciddi bir rakam olduğunu ve çoğu kişinin de bilmediğini ifade etti. Regl yoksulluğunun konuşabilmesi için regl konusunun tabu olmaktan çıkarılması gerektiğine vurgu yapan Özbek, kadınların bu ekstra harcamasının sosyal güvenlik ya da yan hak sisteminin bir parçası haline getirilip getirilemeyeceğinin de gündeme alınması gerektiğini dile getirdi.

Özbek konuşmasına şu şekilde devam etti: “BEIJE olarak amacımız, bu zemini oluşturacak adımları atmak. Biz sadece bir menstrüel ürünler markası değil, aynı zamanda regl tabusu ve yoksulluğu ile mücadele eden, daha eşitlikçi bir dünyanın hayalini kuran bir topluluğuz. Bunun için sadece içerik üretmekle de kalmıyor aynı zamanda kârımızın yüzde 8’ini regl yoksulluğuyla mücadeleye ayırıyoruz.”

Youtube linki:https://www.youtube.com/watch?v=ZRIAif9rNRE


5,0/(1)
03 Haziran 2022 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler