SKINCEUTICALS, HATAY’DAKİ KADINLARIN YANINDA

Kategori : Kişisel Bakım
Oluşturma Tarihi : 05 Ekim 2023 Perşembe

Skinceuticals ve ilhamını Anadolu’dan ve kadının gücünden alan tasarımcı Aslı Filinta iş birliğiyle, Hatay’daki kadınlar için bir farkındalık projesine imza attı.  

Bilimde ve yaşamda sürdürülebilirliği destekleyen cilt bakım ürünleri markası SkinCeuticals, Hatay’ın unutulmaya yüz tutan el sanatlarından “Buğday Sapı Örücülüğü” ile yapılan cimem geleneğini yeniden dönüştürmek için, Hatay Altınözü Zeytin Emeği Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (Hazek Kadın Kooperatifi) iş birliğinde “Değer Katmak Elimizden Gelir” projesini başlattı.

Hatay/Altınözü’ne bağlı Hazek Kadın Kooperatifi ile üretimini yaparak, kadın istihdamını destekleyen; buğday sapı örücülüğü geleneğini devam ettirmeyi hedeflenen anlamlı proje 2 Ekim 2023, Pazartesi günü Lagom House of Experience’ta SkinCeuticals, Aslı Filinta ve Hazek Kadın Kooperatifi ev sahipliğinde tanıtıldı. Davete sanat ve cemiyet hayatından Gonca Vuslateri, Meriç Aral, Oylum Talu, İdil Yazar, Füsun Kuran, Melda Kamhi Kosif, Tuçe Peksayar, Mina Ceran, Benan Terzioğlu ve Bilge Yenigül gibi isimler katıldı.

Projede, Hazek Kadın Kooperatifi üretimi yaptı, kadın istihdamına destek verildi, buğday sapı örücülüğü geleneğini devam ettirmek hedeflendi ve Anadolu’nun geleneksel el işçiliği ile tasarımın gücü bir araya geldi. Doğal malzemelerle sürdürülebilirliğe de dokunan “Buğday Sapı Örücülüğü” ile yapılan cimem’ler, Altınözü kadınları vasıtasıyla yeni çantalara dönüştürüldü.

1696320348_Proje_2Proje ile 210 kadına dokunuldu

Cumhuriyet’in ilk dönemlerine dayanan, buğday sapından örülerek Hatay Altınözü ilçesinde üretilen ve mutfakta nihale, ekmeklik, meyvelik, çerezlik, içli köfte ve tarhana kurutmak veya dekoratif amaçlı kullanılan cimemler sarma bağlama örgü tekniğiyle üretiliyor, kök boya tekniği ile renklendiriliyor ve farklı motiflerde örülebiliyor. Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından ve kadın emeğinin gücünden ilham alarak bir dönüşüm hikayesi olarak konumlandırılan bu proje sayesinde 210 kadına, 210 aileye dokunuldu, doğal bitki örücülüğü yapan kadınların ördüğü cimemler 20-30’lu yaşlarda ki kadınların nesillerine geçti. 4000 adet çantanın yapımı için ortalama 7 ton buğday ve 40 dönüm tarla hasadına denk gelen bir buğday tüketimi oldu ve hepsi geri dönüştürüldü.

Hatay’da bulunan buğday tarlalarından toplanan sap buğdayların el emeğiyle örülmesiyle elde edilen özel çantalar deprem bölgesindeki Hazek Kadın Kooperatifi’nin zanaatkarlık gücünü gösterme imkanı sağlarken, bu proje adına 4000 adet çanta üretildi.

“Elden ele, kalpten kalbe dokunarak biz olmanın çağını hep birlikte başlatacağız”

Anadolu kültürünün değerlerini ileri dönüştürerek yaşatmak ve kadın el emeği konusunda farkındalık yaratmak için çalışan ve bu projenin de önemli bir paydaşı olan Aslı Filinta, SkinCeuticals ve Hazek Kadın Kooperatifi iş birliğinde hayata geçirilen projeyi “Anadolu’nun geleneksel el işçiliğini ve değerlerini, yaşadığımız çağın ihtiyaçlarına karşılık gelecek şekilde kullanılır hale dönüştürürken; tasarımın gücünü kullanan bir iş birliği bu” şeklinde tanımladı.

Projenin daha fikir aşamasındayken fayda yaratmaya odaklanmış, kadını ve el emeğini desteklerken, doğal malzemelerle sahici sürdürülebilirliğe dokunan bir birliktelik olduğunu belirten Filinta, projenin detaylarını şu şekilde paylaştı: “Kök boya ile renklendirilen hakiki buğday sapı örücülüğü ile meydana getirilen Cimemler, Hazek Kadın Kooperatifi çatısı altında Antakyalı kadınlar tarafından çantalara dönüşüyor. Geleneği geleceğe taşırken; değerlerimize ve birbirimize sahip çıktığımız gönül çarptıran bir proje bu. Dönüşümün, değer yaratmanın ve bir olmanın sonsuz seçeneklerinden biri bu. Elden ele, kalpten kalbe dokunarak biz olmanın çağını hep birlikte başlatacağız. Bu projenin bir parçası olan bütün paydaşlarımıza gönülden teşekkürlerimizle.”

1696320263_DSC_4348Projeyle ilgili yaptığı konuşmada, projeye dair duyduğu güveni ve hislerini paylaşan SkinCeuticals Marka Lideri Melis Şahin, SkinCeuticals’in 35 yılı aşkın süredir 50’den fazla klinik çalışmayla yüksek performanslı ve kanıta dayalı patentli ürünleri ile kendi versiyonunu en iyisini dönüşmek isteyen tüketicileriyle buluştuğunu vurguladı. 10.000’den fazla dermatoloji ve plastik cerrahi kliğinde estetik işlemler ve işlemlerden sonra evde profesyonel bakıma devam eden sürdürülebilir bir fayda sağladıkları bilgisini veren Şahin, bugün 15 yılı aşkın süredir tutkuyla markaya bağlı tüketiciler yarattıklarından bahsetti.

Yaşanılan depremin ardından ülkemiz için nasıl faydalı bir iş yapabiliriz konusunu çok düşündüklerini ve yarattıkları marka değeri ile kol kola girecek ‘kolektif fayda’ kavramı üzerine bir süre çalıştıklarını aktaran Melis Şahin, bu noktada yollarının ilhamını Anadolu’dan ve kadının gücünden alan tasarımcı Aslı Filinta ile kesiştiğini ifade etti. Şahin, “Aslı Filinta’nın ileri dönüşüme öncülük ettiği ve sürdürülebilirlik üzerine yaptığı çalışmaları keyifle takip ediyorduk. Biz kendin olmanın gücüne inanıyoruz. Bizim hayalimiz dönüşümü başlatmak ve bu gücü daha büyük bir değere dönüştürebilmekti. Bugün belki de artık kullanılmayan bir geleneğin hayatımıza bir şekilde yeniden girmesini ve kadınlarımızın gücünü keşfetmelerini, farklı yaratımlarla gelecek nesillere aktarmalarına destek olacak bu projeyi geliştirdik. Anadolu’ya, kadına, el emeğine, doğal malzemelerin kullanımı ile sürdürülebilirliğe dikkat çeken bu ileri dönüşüm hikayesinde beraber olduğumuz için çok mutluyuz” diyerek sözlerini tamamladı.

1696320286_Display1Yaptığı konuşmada, 2019 yılı sonlarında kurulan HAZEK’in, tamamen dezavantajlı kadınlardan oluşan ve üretim yapmak isteyen ancak pazar bulamayan kadınlara hizmet etmek amacıyla kurulduğunu dile getiren Hazek Kadın Kooperatifi Başkanı Leyla Ayvazoğlu ise,Türkiye’nin en uç noktasında bu şehirde yaşayan herkesin evinde bulunan ürünleri yalnızca hediyeleşmek amacıyla kullanan kadınlar artık ürettiklerinin satışını ve pazarlamasını yapabilecek bir ortam bulabilmekteler. Hazek Kadın Kooperatifi olarak bizler Altınöz’ünde üretilen kültürel miras olan şehrin değer ve dinamiklerini ön plana çıkarıp üretim yoluyla Türkiye’nin dört bir yanına şehrimizi tanıtmak istiyoruz. Yeniden hayat bulan Cimemimizin nesiller boyu üretime devam etmesini gönülden arzuluyoruz” cümleleri ile projeden duyduğu mutluluğu aktardı.

Hatay Altınözü Zeytin Emeği ve Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi; zeytinin anavatanı olarak nitelendirdikleri ilçelerinde, bereketli ve verimli topraklarda ürettikleri hammaddeleri işliyor, üretiyor, sağlıklı, doğal gıda olarak ulaştırıyor. Gastronomi kenti Hatay'ın hammadde şehri Altınözü'nü tüm Türkiye'yi tanıtmayı şiar ediniyor, ilçe kadınlarına pazar yaratıyor ve yeniden kadına kazandırıyor. Kadın kazanırsa aile kazanır, çocuk kazanır diyen işletme kooperatifi SkinCeuticals x Aslı Filinta iş birliği için bu sefer buğday sapından el işçiliği ile örülen çanta tasarımını özel üretime geçirdi. Bu proje sayesinde nesilden nesile bir aktarım söz konusu olurken, genç yaştaki kadınlar buğday sapı örücülüğünü öğrendi ve bu pazarın bir parçası haline geldi. SkinCeuticals yetkili satış noktalarından yapılan CE Ferulic antioksidan serum alışverişlerinde hediye edilecek çantaların içerisinde 15ml Resveratrol B E Gece Antioksidan’ı bulunuyor.


0/(0)
05 Ekim 2023 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler