TOYOTA TÜRKİYE’DEN “GELECEĞE KADIN ELİ” PROJESİ

Oluşturma Tarihi : 19 Ekim 2022 Çarşamba

Yarınlara yaşanılabilir bir dünya bırakmak hedefiyle farkındalık projelerini hayata geçirmeye devam eden Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, “Geleceğe Kadın Eli” sosyal sorumluluk projesini hayata geçiriyor. Proje kapsamında kadınların güçlendirilerek evden de olsa işgücüne katılımıyla birlikte, çocuklarının da eğitimine ve geleceğine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Sürdürülebilir bir gelecek için Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini destekleyen ve kadınların iş yaşamındaki rolünü arttırmayı amaç edinen Toyota Türkiye, kadının güçlendirilmesine destek olmakla birlikte, temiz tarımın öneminin altını çizen ‘’Geleceğe Kadın Eli’’ projesini başlatıyor. Proje kapsamında kadınların evden de olsa işgücüne katılarak hem kendilerinin hem de çocuklarının yarınlarını şekillendirmesi amaçlanıyor.

Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan olan, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Nitelikli Eğitim, İklim Değişikliği ve Eşitsizliklerin Azaltılması’nı destekleyen ve bu kapsamda çalışmalarını sürdüren Toyota, proje ile çiftçi kadınların güçlendirilmesi ve aynı zamanda gıda güvenliği konusunda da yarının dünyasının yaşanılabilir olmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

“Geleceğe Kadın Eli” projesi kapsamında İlçe Tarım Müdürlüğü, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Ziraat Fakültesi ve Sodexo ile iş birliği protokolü imzalandı. Protokol doğrultusunda belirli kriterlere uygun 10 kadın çiftçi, sınıf ortamında SUBÜ’den eğitim aldı. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından kurulup, okula hibe edilen serada kadın çiftçilere temiz ve sürdürülebilir tarıma ilişkin eğitimler verildi. Projede yer alan çiftçi kadınlara kendilerine ait alanlarda kurulan seralar Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından hibe edilerek, tohum, fide, gübre, ilaç gibi zirai malzeme destekleri verildi. Önümüzdeki aylarda ilk hasat ile ürünler toplanacak ve projenin diğer partneri Sodexo, ürünleri satın alıp işleyerek, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye fabrikasının yemekhanesinde çalışanlara sunacak.

“Geleceğe Kadın Eli, çok yönlü bir proje”

toyotaadammmmmProjeye ilişkin yaptığı açıklamada, Sakarya’da büyük bir istihdam yaratmaya devam ettiklerini ve kadın istihdamını geliştirmek için de çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ Genel Müdür ve CEO’su Erdoğan Şahin, kadınların güçlendirilmesi ve işgücüne katılmasının oldukça önemli olduğunu dile getirdi. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ilkesine duyarlı bu anlayış doğrultusunda geliştirdikleri “Geleceğe Kadın Eli” projesinin, çok yönlü olduğunun ve her anlamda sürdürülebilirliğe hizmet ettiğinin altını çizen Şahin, proje ile kadınların evden de olsa işgücüne ve sosyal hayata katılabileceklerini ifade etti. Bu durumun kadınların da aile hayatına yansıyacağını ve çocuklarının geleceğine etki edeceğini aktaran Şahin sözlerini şu şekilde tamamladı; “Kadınların aynı zamanda yine çocuklarının geleceği için temiz ve sürdürülebilir tarımı sahiplenerek, öncüsü olmalarını hedefliyoruz. Projenin, diğer firmalara da örnek olmasını ve tüm ülkeye yayılmasını arzu ediyoruz.”


0/(0)
19 Ekim 2022 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler