GEDİK SANAT “KADININ SÖZÜ VAR” DİJİTAL PROJESİYLE SAHNEDE

Kategori : Projeler
Oluşturma Tarihi : 17 Haziran 2021 Perşembe

Gedik Sanat’ın kadınların ifade biçimlerini, kendini gerçekleştiren lider kadınları ve koro kültürünün bu çerçevedeki rolünü ortaya çıkaran projesi “Kadının Sözü Var” 28-29-30 Haziran tarihlerinde Gedik Sanat Youtube kanalından yayınlanacak.

GEDİK SANAT “KADININ SÖZÜ VAR” DİJİTAL PROJESİYLE SAHNEDEGedik Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Gedik Sanat, İstanbul Gedik Üniversitesi ile birlikte 2020’nin kasım ayında “Kadının Sözü Var” isimli bir farkındalık projesi için adım atmış fakat dijital platformlarda birçok alanda uzman konuklarla zenginleşen proje için bestelenmiş olan üç eser pandemi koşulları sebebiyle seslendirilememişti.

Kadının adını başta sanat olmak üzere her alanda duyuracak olan bu proje kapsamında üç kadın şairin dizelerini besteleyen üç bestecinin koro eserleri 28-29-30 Haziran tarihlerinde Gedik Sanat Youtube kanalından yayınlanacak.

Üç kadın şairin dizeleri ödüllü koro Sirene ile dünya prömiyeri yapacak

Gedik Sanat tarafından sipariş edilen Koro eserleriyle projede; Ayten Mutlu’nun “Telefonda” adlı şiirini Oğuzhan Balcı, Didem Madak’ın “ Ay Işıl’a Sığışmıştı” adlı şiirini Enver Yalçın Özdiker ve Gonca Özmen’in “Belki Sessiz”  adlı şiirini Mesruh Savaş besteledi. 28 – 29 – 30 Haziran tarihlerinde saat 21.00’da üç seans halinde bu eserlerin dünya prömiyerleri, Volkan Akkoç yönetiminde 10. J. Brahms ve 8. R.Schumann Koro Yarışmalarından iki altın madalya alan, Türkiye’nin ilk ve tek Kadın Korosu Sirene yorumuyla izlenebilecek.

Gedik Sanat’ın “Fabrikada Koro” başlığı devam ediyor

Gedik Sanat, ilk etkinliğini 8 Kasım 2018 tarihinde “Fabrikada Koro” başlığıyla Roboweld Robot Eğitim ve Araştırma Alanı’nda gerçekleştirmişti. Sanayinin üretim alanlarında sanatsal üretimleri sergileyen ve çağdaş sanatların örneklerini sanatseverlerle paylaşan oluşum, “Kadının Sözü Var” projesiyle de “Fabrikada Koro” başlığını devam ettiriyor. Gedik Kaynak üretim alanlarında çekimleri gerçekleştirilecek yeni proje, sanatseverlere alışılmışın dışında görsel ve işitsel bir tecrübe sunacak.

“Kadının Sözü Var” Projesine Kadın Dostu Markalar Platformundan Ödül

GEDİK SANAT “KADININ SÖZÜ VAR” DİJİTAL PROJESİYLE SAHNEDETeknolojiden sanata, spordan siyasete her alanda kadının sesinin duyurulması ve kadın istihdamının artırılması yörüngesinde KAGİDER, KASFAD, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Yöneticileri, Koro Kültürü Derneği, Semiha Berksoy Opera Vakfı Yöneticileri, Sanat Tarihçileri, Şairler, Besteciler ve Sanatçılarla gerçekleşen keyifli sohbetleri Kasım 2020 boyunca Gedik Sanat Instagram adresi üzerinden takip edilmişti. Bununla beraber Gedik Sanat, edebiyatı koro müziğinin birleştirici yönüyle bir araya getirip üç eserin yaratılmasına sebep olmuştu. Bu projedeki çok disiplinli duruşu ve sanata Toplumsal Cinsiyet Eşitliği anlamında getirdiği yaklaşımla Kadın Dostu Markalar Platformu tarafından 2020 yılı Farkındalık Ödülü’ne layık görülen Gedik Sanat, önümüzdeki sene Tiyatro alanında gerçekleştireceği bir dijital projeyle bu platforma destek olmaya devam edecek.

ÜÇ DÜNYA PRÖMİYERİNİN PROGRAMI

* Oğuzhan Balcı “ Telefonda “  Şair: Ayten Mutlu

28 Haziran 2021 Pazartesi saat 21:00 Gedik Sanat Youtube Kanalı

* Enver Yalçın Özdiker “ Ay Işıl’a Sığışmıştı” Şair: Didem Madak

29 Haziran 2021 Salı saat 21:00 Gedik Sanat Youtube Kanalı

* Mesruh Savaş  “ Belki Sessiz”  Şair: Gonca Özmen

30 Haziran 2021 Çarşamba saat 21:00 Gedik Sanat Youtube Kanalı


5,0/(1)
17 Haziran 2021 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler