ANKA ÜRETEN KADIN DERNEĞİ “EŞİT BİR DİL” İÇİN ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Kategori : STK
Oluşturma Tarihi : 04 Şubat 2022 Cuma

Sabancı Vakfı’nın 15 yıldan bu yana yürüttüğü Hibe Programları kapsamında destek almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşlarından biri olan Anka Üreten Kadın Derneği, ‘Cinsiyetsiz Meslek ve Meslek Odalarının Toplumsal Cinsiyet Duyarlılığı’ projesi kapsamında eğitimlerine başladı.

Kadın, genç ve engellilerin eşit fırsatlara sahip olmalarını ve topluma aktif katılımlarını desteklemek amacıyla önemli ve toplumsal faydaya katkı sağlayan çalışmalar yürüten Sabancı Vakfı’nın destekleriyle projelerine devam eden Anka Üreten Kadın Derneği, bu proje ile Mersin’de bulunan meslek odaları aracılığıyla, farklı meslek gruplarındaki kişilerden başlayarak toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığının toplumun her kesimine yaygınlaştırılmasını amaçlıyor. Eşit bir dil, eşit hitap şekilleri, eşit bakış açısının öncelikle meslek grupları arasında yaygınlaştırılması gerektiğine inanan Dernek proje kapsamında, konuşma ve yazı dilinin toplumsal cinsiyet eşitliği süzgecinden geçirilerek cinsiyetsiz bir hale dönüştürülmesi ve özellikle yeni neslin bu konuda daha bilgili ve eşitlikçi bir bakış açısına sahip olması hedefiyle atölye ve eğitimler düzenliyor. İlk olarak Ekim ayında 10 meslek odasından sahada aktif olacak gönüllü 20 temsilci ile eğitici eğitimlerinin tamamlanmasının ardından, meslek odaları ile atölyeler de başladı.

Bu kapsamda; Mersin Gazeteciler Cemiyeti, Mersin Barosu, Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Mersin Tabip Odası, Mersin Eczacı Odası, Mersin TMMOB (Makine Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası), Mersin Diş Hekimleri Odası, Mersin Mali Müşavirler Odası ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile düzenlenecek atölye çalışmalarında, meslek odaları üyeleri kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş içerikteki eğitimlerden yararlanabilecekler.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Meslek Örgütü Rehberi

Projenin etki alanını genişletmek için aynı zamanda tüm meslek odalarının faydalanabilecekleri temel bilgilerin bulunduğu “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Meslek Örgütü Rehberi” hazırlandı. Meslek odaları ile yapılacak çalışmalar sonucunda ortaya çıkan bilgi ve deneyim ile de ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği’ ve ‘Cinsiyetçi Söylem’ konularını içeren animasyon belgeselin hazırlıklarına başlanacak.


0/(0)
04 Şubat 2022 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler