PUDUHEPA VE KIZ KARDEŞLERİ’NİN YENİ BEBEĞİ: HALİDE EDİP

Kategori : STK
Oluşturma Tarihi : 30 Mayıs 2023 Salı


Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı’nın (TOÇEV) destekçileriyle hayata geçirdiği Puduhepa’nın Yeni Kız Kardeşi projesinin 5. ilham veren kadın bebeği, bir Kurtuluş Savaşı kahramanı olan “Halide Edip Adıvar” olarak belirlendi.  

1683282334_Puduhepa_1Türkiye’nin doğal afet etkisi ile sarsıldığı bu dönemde hayata geçirilen sosyal sorumluluk projeleriyle çocukların ve eğitimlerinin desteklemesi konusunda çalışmalarını sürdüren TOÇEV, “Puduhepa ve Kızkardeşleri” projesi kapsamında, Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak 5. ilham veren kadın bebeğini bir Kurtuluş Savaşı kahramanına atfetti.

TOÇEV destekçisi Renan Tan Tavukçuoğlu’nun hayata geçirdiği ve 5 yıldır her yaştan kadına dokunan kapsamlı bir proje olan “Puduhepa ve Kızkardeşleri”; bez bebekler ve hikaye kitapları aracılığıyla 6-10 yaş arasındaki kız çocuklarının kendilerine güvenerek, tanıyarak, kaynaklarını öğrenerek güçlü bir şekilde büyümelerini ve ileride hem kendilerine hem topluma faydalı bireyler olmalarını hedefliyor. Proje kapsamında, TOÇEV bünyesinde 155 kız çocuğunun temel eğitimlerinin desteklenmesinin yanında elliden fazla kadına evinden çalışma imkanı sağlanıyor.

Deprem bölgesine de katkı sağlıyor

Cumhuriyetin 100. yılında 5. ilham veren kadın bebeği, Puduhepa’nın yeni kız kardeşi; bir Kurtuluş Savaşı kahramanı olan “Halide Edip Adıvar” olarak tasarlandı. Bu özel kahraman bebeğin kıyafet tasarımını Fırat Neziroğlu, kıyafetlerin dikimi ve el işçiliğini Nevruz Köyü Kadınları Kooperatifi emekçileri, kitabın yazar ve çizerliğini ise Demet Kılıç üstlendi. Bebeklerin üretimini ise deprem bölgesindeki kadınlara istihdam sağlama hedefiyle Antakya’da yaptırılıyor.

Ebru_Uygun“Kolektif bir çabayla toplumumuza değer katmaya çalışırken birbirimize destek olmanın her zamankinden çok daha kıymetli olacağına inanıyoruz” diyerek sözlerine başlayan TOÇEV Başkanı Ebru Uygun, “Puduhepa ve Kızkardeşleri” projesinin daha çok kız çocuğunun hak ettiği eğitimi almasını desteklemek hedefiyle yola çıktığının altını çizdi. Herkesi projeye katkı sağlayarak bu eğitim seferberliğinin bir parçası olmaya davet eden Uygun, “Değerlerimize sahip çıkarak kutlayacağımız nice 100 yıllar dilerken, projenin mimarı Sevgili Renan Tan Tavukçuoğlu’na ve emeği geçen tüm ekibine TOÇEV Ailesi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz” şeklinde konuşmasını tamamladı. 

Projenin nesiller boyu ilham vermeye devam etmesini, çocuklara yatırım yaparak daha iyi bir gelecek için çaba göstermek konusunda gönülden sorumlu olduklarını kaydeden TOÇEV destekçisi Renan Tan Tavukçuoğlu ise; “Bu topraklarda anlatılan hikayelerin güçlenmesi için desteklerinizi bekliyoruz. Bu projenin 5. yılında TOÇEV ile 155 kız çocuğunun eğitimi desteklenirken, 80 ilde 50’den fazla kadına da istihdam sağlandı ve toplamda 3,5 milyon kişiye ulaşıldı. Onlarca köy okuluna giderek, binlerce çocuğumuzun hayallerine dokunduk. Bugünün çocuklarına yatırım yaparak geleceği onların sağlam bir şekilde inşa etmesini için çalışmaya devam ediyoruz. Projemizin hayat bulması için can suyu olarak hazırladığımız paketlerimize verecekleri destek için herkese şimdiden teşekkür ederiz” dedi.

1683282364_Puduhepa_2Projenin hayata geçmesi ve kızların eğitimde fırsat eşitliği yakalamasına katkı sağlamak isteyenler, bireysel veya kurumsal olarak satışa sunulan destek paketlerine Fongogo platformu üzerinden ulaşabiliyor.

Puduhepa’nın hikayesiyle başlayan “Puduhepa ve Kızkardeşleri” projesinde; NASA'da çalışan ilk Türk bilim kadını Dilhan Ege Eryurt, tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi ve Botanik uzmanı Asuman Baytop kız çocuklarına ilham veren isimler arasında yer almıştı.


0/(0)
30 Mayıs 2023 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler