MEDIAMARKT, “KADININ HİKAYESİ YARININ HİKAYESİ” DEDİ

Kategori : Teknoloji
Oluşturma Tarihi : 31 Mart 2022 Perşembe

MediaMarkt Türkiye, elektronik perakendeciliği sektöründe kadın istihdam eşitsizliğini gidermek amacıyla “Kadının Hikayesi Yarının Hikayesi” projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında Satış Takım Lideri oranını yüzde 20’den 29’a, Müşteri Deneyimi Yöneticisi oranını ise 13’ten 33’e yükseltti. Bu yıl kadın çalışan oranını yüzde 40 olarak hedefleyen şirket 4 yıl sonra kadın – erkek çalışan oranını eşitleyecek.

Elektronik perakendeciliği sektöründeki, istihdamda erkek oranının yüksek olduğu gerçeğini değiştirmek için yola çıkan MediaMarkt, hem mağazalarında hem de genel müdürlüğünde kadın istihdamını artırmak üzere farkındalık projeleri gerçekleştiriyor. Bu projelerden biri de “Kadının Hikayesi Yarının Hikayesi” projesi…  Geliştirdiği vizyon ile kadın istihdamında eşitlik ve kadının iş hayatına katılımında farkındalığı sağlamak için çalışan MediaMarkt Türkiye; proje kapsamında önce yöneticiler için farkındalık eğitimleri düzenledi, ardından kadın çalışanlar için atölye çalışmaları ve kadın yönetici adayları için ise mentorluk programı gerçekleştirdi.

Bu girişimlerle kadın çalışan ve yönetici sayısını artıran MediaMarkt Türkiye, bu çalışmaların peşi sıra mağaza çalışanlarını odağına aldığı farklı projeler başlattı. Öncelikle kadın çalışanların kariyerlerinde ne gibi zorluklar yaşadığını öğrenme hedefiyle MediaMarkt Türkiye bünyesinde 9 farklı şehirden farklı kademelerdeki mağaza çalışanlarıyla odak grup kuruldu. Bu çalışmaların ışığında, kadınlar için tercih edilen bir iş yeri olmak, kadın çalışanların kariyer gelişimlerini desteklemenin ve çeşitliliği bir kültüre dönüştürmenin hedeflendiği “Kadının Hikayesi Yarının Hikayesi” projesi başlatıldı.

MEDIAMARKT, “KADININ HİKAYESİ YARININ HİKAYESİ” DEDİ

Farklı departmanlarda kadın istihdamı arttı

Bugün 13 ülkede bulunan MediaMarkt’ın faaliyet gösterdiği ülkeler arasında kadın çalışan oranına sahip en yüksek ülke Türkiye. Kadın istihdamını artırmaya yönelik yapılan çalışmalar neticesinde MediaMarkt Türkiye’de Satış Takım Lideri oranı yüzde 20’den 29’a, Müşteri Deneyimi Yöneticisi oranı ise 13’ten 33’e yükseldi. Satış departmanlarındaki işe alımlarda ise oran yüzde 29’dan 36’ya çıktı.

MediaMarkt Türkiye’nin bu yıl kadın çalışan hedefi yüzde 40

Bu yıl kadın çalışan sayısında kendilerine yüzde 40 hedef belirlediklerini belirten MediaMarkt Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Seçil Namruk, hali hazırda kadın istihdamında Türkiye ortalamasının üzerinde olduklarını ve önümüzdeki 4 yıl içerisinde bu oranı yüzde 50’ye çıkarmayı planladıklarını ifade etti. Bu çalışmaların hem Genel Müdürlüğü kapsıyor hem de ülke genelinde tüm mağazaları kapsadığını kaydeden Namruk, yeni açılan mağazalarda en az yüzde 40 kadın çalışan gibi bazı hedefleri olduğunu da dile getirdi.


0/(0)
31 Mart 2022 Perşembe
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler