PAPARA’DAN KADIN İSTİHDAMINA ANLAMLI DESTEK

Kategori : Teknoloji
Oluşturma Tarihi : 11 Nisan 2023 Salı

Papara, kadın istihdamına katkı sağlamak amacıyla anlamlı bir farkındalık projesini hayata geçirdi. Marka, proje kapsamında düzenlediği eğitim programını başarıyla tamamlayan 7 kadın yazılımcıya kariyer fırsatı sundu.

Teknoloji ve yazılım sektörlerinde kadın çalışanlara eşit temsil hakkı vermek, toplumsal cinsiyet eşitliğini bir öncelik olarak benimseyen şirketlerin ortak gündemine dönüştü. 2021 verileri, Türkiye’de her 10 yazılımcıdan yalnızca birinin kadın olduğuna işaret ederken, Türkiye’nin önde gelen finansal teknoloji kuruluşlarından Papara, önemli bir projeye imza attı. Papara, eğitim ve kariyer platformu Patika iş birliğiyle düzenlediği bootcamp'in sonunda, aralarında daha önce diyetisyenlik, mimarlık gibi farklı sektörlerde çalışmış adayların da olduğu 7 kadın yazılımcıya kariyer fırsatı sundu.

Projeye katılım için 1000’e yakın başvuru yapıldı

Papara’nın Patika iş birliğiyle düzenlediği .Net Core Kadın Yazılımcı Bootcamp eğitim programına 3 hafta içinde 988 aday başvurdu. Ön eleme kriterlerini karşılayan 579 adaydan 376’sı gönderilen vaka çalışmalarını tamamladı ve bu adaylardan 69’uyla mülakat yapıldı. Papara İnsan ve Kültür ekibi, belirlenen 30 adayla tanışma görüşmeleri yaptı ve 6 haftalık eğitim sürecini başarıyla tamamlayan 7 aday, Papara’nın teknoloji ekibine tam zamanlı Yazılım Mühendisi olarak katıldı.

1681061914_Emre_Kenci_1"Teknoloji sektöründe kadın temsilini güçlendirmeyi önemsiyoruz”
Teknoloji sektöründe kadın temsilini güçlendirmeyi önemsediklerini dile getiren Papara CEO’su Emre Kenci, yaptıkları her işte alışılmış kabulleri değiştirmeye cesaret ettikleri vurgusunu yaptı.

Çalışanlarının 211’i, yani %45’i kadın olduğunu belirten Kenci, teknoloji ekibinde ise yaklaşık her 4 rolden birini kadın ekip arkadaşlarının üstlendiğini dile getirdi. Sektördeki kadın yazılımcı oranının %11,8 seviyesinde olduğu düşünüldüğünde, bu rakamlarla Türkiye ortalamasını ikiye katlarken, %22 olan Avrupa ortalamasını aşmayı başardıklarını da aktaran Kenci sözlerini şu şekilde tamamladı: “Devamlılığını sağlayacağımız .Net Core Kadın Yazılımcı Bootcamp programı da bu anlamda önemli bir adım.


5,0/(1)
11 Nisan 2023 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler