ARAS KARGO’DAN FARKINDALIK HAREKETİ: JETİZZLİ KADIN KURYELER

Oluşturma Tarihi : 16 Nisan 2021 Cuma

Türkiye’nin en geniş erişim ağına sahip taşımacılık kuruluşları arasında yer alan Aras Kargo, güvenilirliğini ve tercih edilirliğini son dönemde arttırdığı kadın istihdamı ile de tescilliyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda özel bir farkındalık hareketine imza attığı bu yeni uygulama ile toplumda erkek işi olarak bilinen kuryelik mesleğini kadınların da layıkıyla icra ettiğini tasdikliyor.

Aras Holding bünyesinde faaliyete geçirilen ve başta e-ticaret olmak üzere B2C hizmet taleplerine farklı bir soluk getirmesi planlanan Jetizz, kadın istihdamına sağladığı destekle dikkat çekiyor. Mağazadan tüketiciye hızlı teslimat hizmetiyle sektöre giriş yapan kargo şirketi, yüzde 40 kadın çalışan oranıyla da farklılığını ortaya koyuyor.

Çağrı Merkezi’nden yönetim kadrosuna her kademede kadınların istihdamına olanak tanıdıklarını dile getiren Aras Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Elif İnci Aras, kadın kurye çalışan sayısını artırarak, bu mesleğin erkek mesleği olduğu algısını kırdıklarını söyledi. Pandemi döneminde, pek çok sektör eleman çıkarmak zorunda kalırken, kargo talebinin arttığına değinen Elif İnci Aras, lojistik sektöründe istihdam olanağının da arttığını kaydetti. Kadın kurye sayısında da büyük bir artış olduğuna dikkat çeken Aras, bu sektörde kadınların genellikle büro elemanı olarak çalıştığını ancak artan eleman talebinin de etkisiyle bu süreçte sahada daha fazla yer almaya başladıklarını dile getirdi.

ARAS KARGO’DAN FARKINDALIK HAREKETİ: JETİZZLİ KADIN KURYELERİşi yapmakta öncü olanların, yapabildiğini kanıtladıklarında çekincelerin azaldığını ve başkalarının da kurye olarak çalışmak için başvurduğunu söyleyen Aras, her zaman, her kademede kadın çalışan sayılarını yüksek tutmaya çalıştıklarını ve her kademedeki kadın çalışanlarının da şirketin büyümesine önemli katkı sağladığını belirtti.

“Sektöre adeta yeni bir soluk getirdiler”

Jetizz olarak özellikle bu dönemde işsiz kalan kadınları işe aldıklarını, onların ailelerine destek olmaları için fırsat sunmaya çalıştıklarını belirten Elif İnci Aras, şirketlerinin büyümesiyle birlikte kadın istihdamını yüzde 50’nin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı. Kadın, erkek çalışan oranını dengeleyen firmaların rakiplerine kıyasla daha çok gelişebileceğine ve büyüyebileceğine değinen Aras, kurye olarak işe girmek isteyenlere şans tanımaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Kadınların her işte olduğu gibi kuryelikte de iddialı olduklarını gösterdiklerine dikkat çeken Aras,  kadınların işlerinde hem çok dikkatli hem de çok titiz olduklarını özellikle belirtti.

Aras sözlerine şöyle devam etti: “Biliyorsunuz Covid-19 salgını sonrası, kuryeler hepimiz için çok önemli bir görevi yerine getirdi. Dış dünyayla evimiz arasında adeta köprü oldular. Pek çoğumuz bir dönem sadece onlarla iletişim kurduk. Virüsün yayılmaması için bu işte titiz çalışmak çok önemli. Tabii ki erkek kuryelerimiz de tüm kurallara uyuyor, bu konuda çok sıkı denetim yapıyoruz ama kadınlar her işte olduğu gibi bu işte de detaycı yaklaşımlarıyla dikkat çekiyorlar. Sektöre adeta yeni bir soluk getirdiler.”


0/(0)
16 Nisan 2021 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler