TÜRK EĞİTİM VAKFI GENÇ KADINLARIN KENDİ HİKAYELERİNİ YAZMALARINA DESTEK OLUYOR

Kategori : Vakıf Dernek
Oluşturma Tarihi : 22 Mart 2022 Salı

Türk Eğitim Vakfı (TEV), hayata geçirdiği ‘Yarıda Kalmasın’ projesi ile gençlerin eğitimlerini, hayallerini ve hikâyelerini devam ettirmelerine destek olmaya devam ediyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla TEV Bursu sayesinde eğitim hayatlarına devam eden ve eğitimlerini tamamlayan genç kadınların gerçek hikâyelerini dijital mecralarda paylaşan Vakıf, fırsat eşitliğinin genç kadınlar üzerindeki olumlu etkisine dikkat çekiyor. 

55 yıldır maddi olanakları sınırlı öğrencilere burs desteği veren Türkiye’nin en köklü ve öncü vakıflarından Türk Eğitim Vakfı (TEV), hayata geçirdiği “Yarıda Kalmasın” projesini 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bir farkındalık projesine dönüştürdü. TEV bursu sayesinde eğitimine devam etme fırsatı bulan, mezun olan ve iş hayatına atılan genç kadınların gerçek hikâyelerini kısa video filmler şeklinde dijital mecralarda takipçileriyle paylaşan TEV, fırsat eşitliği tanınan genç kadınların eğitim hayatlarının yanı sıra sosyal hayatları ve kariyerlerinin de olumlu anlamda değiştiğine dikkat çekiyor.

TÜRK EĞİTİM VAKFI GENÇ KADINLARIN KENDİ HİKAYELERİNİ YAZMALARINA DESTEK OLUYOR

Genç kadınların hikâyelerini Türk Eğitim Vakfı Mezun Bursiyerleri Ece Vahapoğlu ve Sarp Akkaya ile birlikte Zeynep Bastık, Oğuzkan Koç, Bennu Yıldırımlar, Hafsanur Sancaktutan ve Gözde Atasoy gibi ünlü isimler seslendirdi.

TEV mezunu olmak kadınların hayata katılımını kolaylaştırıyor

TEV’in Sosyal Etki araştırma sonuçlarına göre, TEV bursiyeri olmanın çalışma hayatına katılma konusundaki etkisi kadınlar üzerinde çok daha fazla görülüyor. TEV bursiyeri olmak iş yaşamına katılma eğilimini iki kata yakın artırıyor. TEV bursiyeri kadınların yüzde 70’i şu an aktif çalışma hayatında bulunuyor. Ayrıca TEV’den burs almak kadınların yüksek eğitim alma olasılığını 10 kat artırıyor. Güven Endeksi’ne göre ise TEV bursiyeri kadınların daha yüksek güven derecesine sahip.

“‘Yarıda Kalmasın’ projesiyle gençlerin eşit fırsatlarla hikayelerini yazmaya katkıda bulunuyoruz

Her bireyin cinsiyetinden bağımsız ve kendi potansiyeline sahip olarak dünyaya geldiğinin altını çizen TEV Genel Müdürü Banu Taşkın, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve fırsat eşitliği tanınmasının özellikle kız öğrencileri eğitim hayatlarından başlayarak sosyal ve iş yaşamında da zorlu engellerle baş başa bıraktığını dile getirdi. Konuşmasına devam eden Taşkın, Türk Eğitim Vakfı’nın bu geleneksel önyargıları ve bariyerleri ortadan kaldırmasının yanı sıra çeşitliliği, kapsayıcılığı ve eşitliği teşvik etme konusunda da her dönem her şartta üstüne düşen görevleri yerine getirmek için çalışmaya devam edeceğini belitti. Kadın erkek hiçbir gencin hayalleri, hikâyeleri yarıda kalmasın, hepsi eğitimlerini tamamlayarak Türkiye’nin aydınlık geleceğinin bir parçası olsun diye ‘Yarıda Kalmasın’ projemizi hayata geçirdiklerini belirten Taşkın, bu projeyle daha fazla gence ulaşmayı ve her gencin eşit fırsatlarla eğitimine katkıda bulunmayı hedeflediklerini ifade etti. Taşkın sözlerini, “Projede bize katkıda bulunan, bu farkındalığın daha geniş kitlelere yayılmasını sağlayan eğitim dostu sanatçılarımıza ve tüm destekçilerimize yürekten teşekkür ediyoruz” şeklinde tamamladı.


0/(0)
22 Mart 2022 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler