YÖNETİM KURULLARINA DAHA FAZLA KADIN ÇAĞRISI

Kategori : Vakıf Dernek
Oluşturma Tarihi : 22 Aralık 2021 Çarşamba

Türkiye’de yönetim kurullarında daha fazla kadının rol almasını sağlamak amacıyla yola çıkan ve çalışmalarını yürüten Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD) Mentorluk Programının 5. dönemi, Esma Sultan Yalısı’ndaki lansmanla başladı.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gidermek ve yönetim kurullarında daha fazla kadının yer almasını sağlamak hedefiyle çalışan YKKD, mentorluk programını 10 yıldır sürdürüyor. Derneğin beşinci dönem çalışmalarına başlayacağı bu yılın lansmanı, 20 Aralık akşamı Esma Sultan Yalısı‘nda Türkiye’nin önde gelen iş liderlerinin katılımıyla gerçekleşti. YKKD Danışma Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, YKKD Eş Başkanları Hande Yaşargil ve Burçak Güven’in ev sahipliğinde gerçekleşen lansman toplantısında mentor-menti eşleşmeleri açıklandı.

Yönetim Kurulunda Kadın “Şirketler Arası Mentorluk ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Sertifika Programı”nın beşinci döneminde; 68 menti, 18 ay boyunca kendilerini yönetim kurullarında göreve hazırlayacak, iş dünyasının deneyimli isimleri olan mentorlarıyla eşleşti. Programdan mezun toplam 195 lider kadının 82’si son iki yılda; 43’ü bağımsız, 52’si grup şirketi ve 59’u sivil toplum olmak üzere toplam 155 adet yönetim kurulu koltuğuna atandı. Törende bu başarının altı çizildi ve iş dünyasına yönetim kurullarına daha fazla kadın yönetici atanması çağrısı yenilendi.

Etkinlikte, YKKD Mentoru, Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü’ye kurumunun bünyesindeki Yönetim Kurullarına gerçekleştirdiği ve tavsiye ettiği kadın YK Üyesi atamaları nedeniyle “altın Mentor” ödülü verilirken, Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan’a Doğtaş Kelebek Mobilya Grubu Yönetim Kuruluna atanan kadın YK Üyeleri nedeniyle teşekkür plaketi takdim edildi.

YÖNETİM KURULLARINA DAHA FAZLA KADIN ÇAĞRISI“Yönetim Kurulunda Kadın konusu liderlerin meselesidir!”

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin Türkiye’de cinsiyet eşitliği kavramının yaygınlaşması açısından öncü bir misyon üstlendiğini belirten YKKD Danışma Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, bu programı toplumsal eşitlik, kapsayıcılık, çeşitlilik, sürdürülebilirlik için yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini ifade etti. Geçen yıl dile getirdikleri çağrıyı takiben son dönemde Yönetim Kurullarına kadın atayan tüm kurumları ve liderlerini de kutlayan Özyeğin, “Geçen dönemin başlangıcından bu yana 82 mezunumuz toplam 155 adet Yönetim Kurulu koltuğuna atandı. 60 mentimiz ise pandemi döneminde mezun oldu. Ancak gidecek daha çok yolumuz var. Bu başarının devam edebilmesi için mevcut şirketlerin mentilerine bağımsız üyelik için izin vermesi büyük önem taşıyor. Yönetim kademesindeki cinsiyet eşitsizliğini gidermek bir kadın meselesi değil liderlik meselesidir. Dolayısıyla, bizim meselemizdir” şeklinde konuştu.

YÖNETİM KURULLARINA DAHA FAZLA KADIN ÇAĞRISI“Korkusuz kız heykellerimizi dikmeye devam edeceğiz”

YKKD Yönetim Kurulu Başkanı Hande Yaşargil yaptığı konuşmada, Amerikan şirketlerine yönetim kurullarına daha çok kadın atamalarını hatırlatmak amacıyla New York Borsası’nın karşısına konulan Kristen Visbal‘ın Korkusuz Kız Heykeli‘nin hikâyesinden bahsetti. Kadın ve erkek birlikte, dayanışmayla yeniden inşa edeceğimiz bir dünyanın mümkün olduğuna inandıklarını vurgulayan Yaşargil konuşmasına şu şekilde devam etti: “Yönetim Kurulunda Kadın Derneği olarak çıktığımız bu yolda kadınların tepe karar mercilerinde daha fazla rol almalarını sağlayarak, toplumsal cinsiyet eşitliğini iş dünyasının en üst noktasına taşımaya çalışıyoruz. YKKD olarak kararlıyız, yönetim kurullarında cinsiyet eşitliği sağlanana kadar ‘korkusuz kız heykelleri’mizi dikmeye devam edeceğiz.”

YÖNETİM KURULLARINA DAHA FAZLA KADIN ÇAĞRISI“Şirketlerin tepe yönetimde eşitliği görene kadar durmayacağız”

Yönetiminde ve kurullarında daha çok kadın olan, kültüründe çeşitlik ve kapsayıcılığı benimsemiş kurumların performanslarının, yenilikçiliklerinin, etik yaklaşımlarının, itibarlarının ve de sürdürülebilirliklerinin daha iyi olduğuna, tüm paydaşlarına ve ülkemize daha faydalı olacaklarının araştırmalarla netleştiğine dikkat çeken YKKD Eş Başkanı Burçak Güven son dönemdeki atamaların umut verici olduğunu dile getirdi. YKKD’nin oluşturduğu eğitimli, sertifikalı, güçlü aday havuzunun kurumlar tarafından tercih edilmesinden gurur duyduklarını ve her geçen gün bu çeşitliliğin yaratacağı değerin daha iyi anlaşılacağına kuvvetle inandıklarını ifade eden Güven, Türkiye’nin ekonomisini şekillendiren şirketlerin tepe yönetimlerinde eşitliği görene kadar durmayacaklarını sözlerine ekledi.

YÖNETİM KURULLARINA DAHA FAZLA KADIN ÇAĞRISI“Yeni dünyanın yeni bir akıl setine ihtiyacı var”

Yeni dünyanın yeni bir akıl setine ihtiyacı olduğunu belirten YKKD Başkan Yardımcısı Arzu Aslan Kesimer, masanın etrafında daha farklı ve ezberleri bozan seslere ihtiyaç olduğunu, bunun da ancak en tepe karar noktalarındaki çeşitlilikle olacağını dile getirdi. Kadın ve erkek aklının eşit oranda temsiline erişinceye kadar azimle çalışmaya devam edeceklerini de belirterek sözlerine son verdi.


0/(0)
22 Aralık 2021 Çarşamba
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler