ESAS SOSYAL, İSTİHDAMDA FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN ÇALIŞIYOR

Kategori : Holding
Oluşturma Tarihi : 05 Kasım 2021 Cuma

Esas Holding’in sosyal yatırım birimi Esas Sosyal, “Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı” kapsamında işverenlerce daha az bilinen devlet üniversitelerinden yeni mezun gençlere deneyim ve gelişim fırsatları sunuyor.

ESAS SOSYAL, İSTİHDAMDA FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN ÇALIŞIYOREsas Holding’in sosyal yatırım birimi Esas Sosyal; Holding’in değerlerini, merhum Şevket Sabancı ve ailesinin topluma geri verme vizyonu ile birleştirerek gençlere fırsat eşitliği yaratmayı hedefliyor. İlk sosyal yatırım alanını eğitimli genç işsizliği olarak belirleyen Esas Sosyal, 2016 yılında hayata geçirdiği Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı ile bugüne kadar 34 sivil toplum kuruluşunun özel sektörde de karşılığı olan fonksiyonlarında 200 yeni mezuna ilk iş deneyimi sundu. Her yıl artan başvuru sayısı, gençlerin bu tür fırsatlara ne kadar ihtiyaç duyduğunu gösterirken, katılımcıların tamamının 6 ay içinde bir sonraki işine geçiş yapması programın etkisini ortaya koyuyor.

Esas Sosyal, yaratılan sosyal faydanın sürdürülebilir olması için misyonuna inanan Kurumsal Destekçileri başta olmak üzere, oluşturduğu ekosistemde yer alan değerli kurum ve kişilerin katkılarını alıyor. Esas Holding ile programın vizyonunu paylaşan Kurumsal Destekçiler, katılımcıların maaşlarını Esas Holding’le birlikte karşılamanın yanı sıra, yönetim kadrolarıyla mentorluk programına ve İnsan Kaynakları birimleriyle prova mülakatlara dahil oluyorlar.

Gençlere farklı noktalarda yapılan yatırımların birbirine temas etmesiyle toplumsal faydanın katlanacağına inanarak 2019 yılında Kurumsal Destek Programı’nı başlatan Esas Sosyal’in ekosistemine, bu yıl 10 yeni kurumun katılmasıyla toplam destekçi sayısı 31’e ulaştı. Bu yıl  ise aralarında Agito Yazılım, Arzum, BLG Trusted Advisors S.A., DenizBank, Dimes,  Doğan Holding, ELİG Gürkaynak Avukatlık Bürosu, Esas Gayrimenkul, ETİ, FİBA Holding, Getir, Infina Yazılım, Kibar Holding, Korozo, LC Waikiki, Nobel İlaç, Pegasus Havayolları, QNB Finansbank, SANKO, Bee’o Propolis, Tahincioğlu Holding, Turcas Petrol, ÜNLÜ & Co, Volkswagen Doğuş Finansman ve Yataş’ın bulunduğu 25 kurum, gençlerin ilk iş deneyimlerini destekliyor

ESAS SOSYAL, İSTİHDAMDA FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN ÇALIŞIYOREsas Sosyal ile kolektif sosyal etki yaratma yolunda attıkları her bir adımda sosyal faydayı sürdürülebilir hale getirmeyi amaçladıklarına değinen Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı, bu amaç doğrultusunda 2.000 kişiyi aşan bir ekosisteme sahip olduklarını söyledi. Sabancı Kamışlı sözlerine şöyle devam etti:Bu geniş ekosistem içinde büyük bir alana sahip olan Kurumsal Destekçilerimiz de programlarımızın devamlılığı ve maksimum fayda sağlaması açısından çok kıymetli. Bu yıl Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı kapsamında 50 farklı pozisyona katılımcılarımızı yerleştirdik. Bu 50 pozisyonun 38’i, yani %76’sı Kurumsal Destekçilerimiz tarafından destekleniyor. Esas Sosyal’in kuruluşundan bu yana her zaman toplumsal sorunların topyekûn el ele verilerek çözüme kavuşacağına değindim. Bu noktada görüyoruz ki kurumların güçleri sosyal sorumluluk faaliyetini başka bir boyuta taşıyor. Bizim programlarımızın da destekçilerimizle büyüyeceğine, her geçen gün daha fazla gence fırsat eşitliği sağlayacağımıza inanıyorum.”

Sabancı Kamışlı son olarak gençlerin desteklenmesinin ülke geleceğine yapılan en güzel yatırım olduğu inancıyla şimdiye kadar vizyonlarını paylaşan kurumlara teşekkür ederken, Türkiye’nin önde gelen işveren kurumlarını da programa dâhil olmaya ve gençlere fırsatlar vermeye davet ettiğini ifade etti.

Esas Sosyal, Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’ndan elde edilen geri bildirimlerle yine az bilinen devlet üniversitelerinin öğrencilerini İngilizce eğitim imkânıyla buluşturan Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım Programı’nı da 2021 yılında hayata geçirdi. Böylece kolektif etkiyi artıracak çalışmalar ile gençlere destek olmaya devam eden Esas Sosyal, program katılımcıları arasında ekosistemindeki Kurumsal Destekçiler, sivil toplum kuruluşları ve diğer değerli kurumlardan burs alan, yatırım yapılmış gençlere yer vererek toplumsal faydaya yönelik yatırımların katma değerini de artırıyor. Bu programla, gençlerin okuldan işe geçiş sürecine bir adım geriden destek olmaya başlayarak donanımlı ve yetkin bireyler olarak profesyonel hayata kazandırılmaları hedefleniyor.


0/(0)
05 Kasım 2021 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler