UNDP, TÜRKİYE’DE KADINLAR İÇİN “İŞ BULUŞMALARI ve EŞLEŞTİRME” ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

Kategori : Kamu
Oluşturma Tarihi : 24 Mayıs 2022 Salı

UNDP önde gelen Türk şirketleri ve kadınların yönettiği işletmeler için “İş Buluşmaları ve Eşleştirme” etkinliği düzenledi. Japonya’nın da destek sağladığı etkinlik İstanbul’da gerçekleştirildi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) İstanbul’da “İş Buluşmaları ve Eşleştirme Etkinliği” düzenledi. Aralık 2021’den bu yana kadın girişimciler ve kadın kooperatiflerine iş geliştirme eğitimi ve danışmanlık desteği sağlayan projenin bileşenlerinden yalnızca birisinin olduğu B2B etkinliğinde eğitimlere ek olarak, proje katılımcılarının işletmelerini desteklemek amacıyla mentorluk ve hibe de sağlanıyor. Ayrıca, yerel çıkışlı ürünlerin pazarlanması ve tanıtılmasına yönelik bir çalışma da yürütülüyor. Bu amaçla, geleneksel ve yerel ürünleri tanıtan ve potansiyel alıcıları üreticilere yönlendiren bir internet sitesi geliştirilecek.

Kadın kooperatiflerinin ve kadın girişimcilerin, önde gelen Türk şirketleri ile ortak iş planlarını araştırma olanağı bulduğu etkinliğe, Japon Hükümeti 1,1 milyon ABD Doları finansman sağladı. UNDP ile T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından kadın girişimciliği konusunda yürütülen daha büyük bir iş birliğinin parçası olarak düzenlenen etkinliğe, Türkiye’de önde gelen perakendeciler, üreticiler ve e-ticaret platformlarından 40’dan fazla temsilci, Türkiye’nin 36 ilindeki kadın kooperatiflerinden 42 temsilci ve 19 Türk ve Suriyeli girişimci katıldı.

UNDP, TÜRKİYE’DE KADINLAR İÇİN “İŞ BULUŞMALARI ve EŞLEŞTİRME” ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

Etkinlikte söz alanlar arasında bulunan UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, amaçlarının, kendi işlerini kuran girişimci kadınların, büyük yurt içi ve yurt dışı pazarlara erişiminde hayati önem taşıyan tedarik zincirleriyle bağlantı kurmasını sağlamak olduğunu aktardı. Vinton, kadın kooperatiflerinin ve kadınların yönettiği şirketlerin, pazarda talep edilen ürünleri tedarik ediyor olmaları sayesinde, kendi üyelerinin geçim olanakları ve kendine yeterliğini artırmada büyük potansiyel taşıdığını ifade etti. Ancak bu potansiyelin gerçekleşmesi için bağlantıların kurulması gerektiğinin de altını çizen Vinton, düzenledikleri B2B eşleştirme etkinliğinde de bunu gerçekleştirmeyi istediklerini dile getirdi.

UNDP, TÜRKİYE’DE KADINLAR İÇİN “İŞ BULUŞMALARI ve EŞLEŞTİRME” ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

B2B eşleştirme etkinliğine dair açıklamaları arasında kadınların sadece istihdam edilmelerinin yeterli olmadığını, girişimci olarak da varlık göstermeleri gerektiğine inandığını aktaran Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Şimşek, bu inanç doğrultusunda kadın girişimciliği için özel uygulamalar yürüterek politikalar geliştirdiklerini ifade etti. Kapasite geliştirme faaliyetlerinden, markalaşmaya, pazarlamadan finansmana erişime kadar uçtan uca tasarlanmış bir çok destek programı uyguladıklarından söz eden Şimşek, UNDP işbirliğinde geliştirdikleri ve Japon Hükümeti tarafından desteklenen İşten Sosyal Uyuma Projesi’nin de bu tasarımlarını hayata geçirmek için büyük fırsat olduğunu söyledi. Bu sayede politika geliştirme süreçlerini de pratik hale dönüştürmüş olduklarını da sözlerine ekledi.

Etkinlik içeriği ve katılımcılar

Sektörlere özgü eşleştirme oturumlarında kadınlar, şirket temsilcileriyle tanışma, kendi ürün ve hizmetlerini tanıtma fırsatı buldular ve işbirliği olanaklarını araştırdılar.

Etkinlik içinde düzenlenen panelde tanınmış kadın girişimciler Demet Sabancı, Şehadet Çitil ve Sanabel Marandi kendi başarı öykülerini katılımcılarla paylaşarak onların gelecekteki iş yolculuklarına ilham verdiler. Aynı zamanda Kapital Medya Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan, Bebemoss kurucusu İzabela Erşahin, moda tasarımcısı Aslı Filinta ve Çiya Restaurant kurucusu Musa Dağdeviren de konuşmacı olarak katıldılar. Bugünkü küresel bağlamda karşılaşılan zorluklarla nasıl başa çıkılabileceğine ilişkin tavsiyelerin de sunulduğu programın tartışma konuları arasında, her biri iş dünyasında başarı için vazgeçilmez önemde olan yerelin gücü, tasarımın dönüştürücü etkisi, adil ticaret ve e-ticaretin ardındaki itici güç, müşteri ilişkileri yönetimi, dijitalleşme ve yeni medya ortamı yer aldı.


0/(0)
24 Mayıs 2022 Salı
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler