“KADIN LİDERLER PROGRAMI” İLK MEZUNLARINI VERDİ

Kategori : Sigorta
Oluşturma Tarihi : 07 Temmuz 2023 Cuma

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunu temeline alarak sürdürülebilirlik çalışmalarına yön veren Anadolu Sigorta, bu alandaki adımlarını güçlendirmek için yeni bir farkındalık projesine imza attı. Bu adımlardan olan ve kadın çalışanların iş hayatında potansiyellerini daha iyi gerçekleştirebilmelerine olanak sağlamak amacı taşıyan “Kadın Liderler Programı” ilk mezunlarını verdi.

Sigorta sektöründe en fazla kadın istihdamı sağlayan ve toplumsal cinsiyet eşitliği bilincini öne çıkaran projeler geliştiren şirketlerden biri olan Anadolu Sigorta, bu bakış açısıyla kadın çalışanların iş hayatında potansiyellerini daha iyi gerçekleştirebilmeleri için çok sayıda proje hayata geçiriyor. Önemli farkındalık projelerinden biri olan ve geçtiğimiz mart ayında başlatılan Kadın Liderler Programı ilk mezunlarını verdi.

Program süresince 22 katılımcı, küresel bakış açısı ile iş hayatına ilişkin trendler ve vaka çalışmaları ekseninde ilham alınabilecek deneyimleri kapsayan birbirinden zengin ve farklı birçok içerikle buluştu. Harvard Business School’a ait orijinal makaleler üzerinden ilerlenen program, iş dünyası buluşmaları, fiziksel buluşmalarla network etkinlikleri gibi farklı planlamalarla da zenginleştirildi. Bunun yanı sıra programın tamamında Koç Üniversitesi’nin uzman akademisyenleri modüllere liderlik etti.

3 ay süren Kadın Liderler Eğitim Programı’nın ardından düzenlenen törenle katılımcılar sertifikalarını aldı. Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Tuğtan, Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı İdil Pamir ve Anadolu Sigorta Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Berna Semiz Ergüntan’ın katıldığı törenin kapanış oturumuna Prof. Dr. Aytül Erçil konuk oldu.

“Program, toplumsal cinsiyet eşitliğini önceliklendiren bakış açımızın sonucu”

zekai mehmet tugtanTörende yaptığı konuşmada, içinde bulundukları sektörde en fazla kadın istihdamı sağlayan şirketlerden biri olduklarını ve cinsiyet eşitliğini önemsediklerini belirten Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Tuğtan, bu konuda öğrenmeye ve yenilikçi uygulamalar geliştirmeye devam ettiklerini dile getirdi.

Kadın çalışanlarının iş hayatında potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için çok sayıda proje hayata geçirdiklerini aktaran Tuğtan, “2 yıl önce #DahaEşit diyerek başladığımız Eşitlik Komitemiz bu alanda çok değerli çalışmalara imza atıyor. Diğer taraftan Birleşmiş Milletler “Kadının Güçlenmesi Prensipleri”nin imzacısı ve UN Global Compact’ın hayata geçirdiği Hedef Toplumsal Cinsiyet Eşitliği programının katılımcısı olarak toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunların yanında Sabancı Üniversitesi’nin önderliğindeki İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı platformunun da katılımcısıyız. Kadın çalışan ve yönetici oranımızı sistematik olarak artırarak ve kadınların ekonomiye katılımını teşvik eden çalışmalara destek vererek sektörün öncü ve örnek şirketi kimliğimizi daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bugün ilk mezunlarını verecek olan programımız da bu konudaki adımlarımızı destekler niteliğiyle bizim için oldukça kıymetli” şeklinde konuştu.

“İçerikler kadın liderlerin ihtiyaçlarına göre hazırlandı”

anadolu sigorta atamaKadın Liderler Programı’nın sektörde ve iş yaşamında örneğine az rastlanır bir içeriği olan özel bir çalışma olduğunun altını çizen Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı İdil Pamir “100. yılına yaklaşan şirketimizin temel değerlerinden olan "Öncülük" ilkemiz kapsamında Anadolu Sigorta Akademi tarafından hayata geçirilen program ile böyle önemli ve hassas bir başlıkta öncü olmak gurur verici. Programın içeriği kadın liderlerimizin ihtiyaçlarına göre, tamamen bize özel hazırlandı. Yönetsel fonksiyonlarda yer alan kadın çalışma arkadaşlarımızın kariyerlerini desteklemeye yönelik yapılan bu programın sunduğu global bakış açısının yanında, yeni networkler kazandırması bakımından da çok değerli olduğunu düşünüyorum” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

berna semizAnadolu Sigorta Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Berna Semiz Ergüntan ise imzacısı oldukları Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın Toplumsal Cinsiyet Eşitliği hedefi kapsamında, iki yıl önce bu alandaki çalışmalarını #DahaEşit adını verdikleri bir komitede yürütmeye başladıklarını dile getirdi. Kadın çalışanlarını iş ve sosyal yaşamlarında desteklemek için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini aktaran Ergüntan, çalışma hayatında farkında olmadan kullanılan ayrımcı ifadeleri tüm ofis programlarında otomatik olarak değiştiren otomatik düzelti uygulamasını hayata geçirdiklerini ifade etti. Pazarlama ve reklam faaliyetlerinde toplumsal cinsiyet rollerinden arındırılmış, ayrımcılığa yer vermeyen bir iletişiminin yapılmasına özen gösterdiklerini de vurgulayan Ergüntan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Genel Müdürlüğümüzde ve bölge müdürlüklerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği temalı kitaplardan oluşan Eşitlik Kitaplıkları kurduk. Bunların yanında, Mutlu Anne Mentörlüğü ile doğum izninden dönen çalışanlarımızın yeniden uyum süreçlerine ve kariyer planlamalarına destek sunuyoruz. Kadın Liderler Programımız da bu bakış açısının sonucu olarak hayata geçirilen bir program, programı başarıyla tamamlayan arkadaşlarımızı kutluyoruz.”


0/(0)
07 Temmuz 2023 Cuma
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler