SOYL-GEL VE FONGOGO’DAN “GELECEK KADINLARIN BEREKETLİ ELLERİNDE YEŞERECEK” PROJESİ

Kategori : Tarım
Oluşturma Tarihi : 07 Mayıs 2022 Cumartesi

SOYL-GEL, kitle fonlama platformu Fongogo “Gelecek Kadınların Bereketli Ellerinde Yeşerecek” adında bir farkındalık projesine imza attı. Proje için 175 bin TL toplanması hedefleniyor.

Türkiye İş Bankası’nın Workup çatısı altında tarım girişimcilerine özel kurduğu WorkupAgri programı girişimlerinden olan ve tarımda sulama sıklığını yarı yarıya azaltan bir ürün geliştiren SOYL-GEL, kültür sanattan teknoloji ve çevreci oluşumlara kadar sayısız projenin finansmanına aracılık eden Fongogoile yeni bir proje başlattı. Fongogo bu proje ile sürdürülebilir tarım için kadın girişimcilerin projesine destek olmayı amaçlıyor.

Proje Katılımcıları

Türkiye İş Bankası, Adana İl Tarım Müdürlüğü, Meryem Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi, Güney Adana Kadın Girişimciler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Adana Tapaneli Kooperatif ve bireysel kadın üreticilerin yer aldığı proje kapsamında kadın çiftçiler 80 dekarlık arazide sürdürülebilir tarım için sulama sıklığını yarı yarıya azaltan SOYL-GEL ürünleri kullanacak. Kampanyaya destek olanlara kadın girişimcilerin ürünleri hediye edilecek.

SOYL-GEL VE FONGOGO’DAN “GELECEK KADINLARIN BEREKETLİ ELLERİNDE YEŞERECEK” PROJESİ

SOYL-GEL üreticilerin, elde edecekleri hasatın ön alımını da yapacak

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada, SOYL-GEL olarak inovasyona dayalı tarımsal üretimi ve kadın girişimciliği teşvik etmeyi amaçladıklarını belirten SOY A.Ş. Kurucu Ortağı Dr. Merve Senem Seven; SOYL-GEL ürününün kendi ağırlığının 600 katı kadar su emebilme potansiyeline sahip ve geliştirilmiş bir malzeme yapısında olduğundan emdiği suyu bir ay boyunca muhafaza ettiğini dile getirdi. Bu sayede bitkinin ihtiyacı olan suyu karşılanırken, sulama sıklığının ise yarı yarıya kadar azaldığına dikkat çeken Seven, ürünün aynı zamanda toprağa uygulanmış gübrelerin etkinliğini, onları daha uzun süreler boyunca kök bölgesinde tutarak artırdığını ifade etti.

SOY A.Ş.olarak tarım arazilerinin azaldığı ve su sıkıntısının yaşandığı bir ortamda çiftçilerin özelliklede kadın girişimcilerin inovasyona dayalı tarımsal üretimlerini desteklediklerini vurgulayan Seven, Fongogo’nun desteğiyle başlatılan kampanya sonucunda toplanan fon ile kadın çiftçilerin üretimlerini SOYL-GEL ürünleriyle yapmalarını sağlayacaklarını söyledi. Üreticilerin, ayrıca elde edecekleri hasatın ön alımını yapacaklarını da aktaran Seven, böylece kadınları girişimciliğe teşvik etmeyi, tarımsal üretimde teknolojik çözümler konusunda bilinçlendirmeyi, su tüketimi konusunda farkındalık yaratılmasına katkı sunmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

SOYL-GEL VE FONGOGO’DAN “GELECEK KADINLARIN BEREKETLİ ELLERİNDE YEŞERECEK” PROJESİ

“Geleceğe umut veren sosyal fayda içeren projelere can suyu olmaya devam edeceğiz”

Sürdürülebilir tarımda kadın girişimcilerin desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Fongogo Kurucu Ortağı Ali Tirkeş, 2013 yılından beri farklı alanlarda sosyal fayda sunan girişimlerin fon arayışına aracılık ettiklerini ifade etti. İnsanların hayallerini gerçekleştirmesine vesile olmanın şirket politikalarının en değer verdikleri taraf olduğunu vurgulayan Tirkeş, bu kez tarımsal alanlarda kadın girişimcilerin öne çıkmasını sağlayan SOYL-GEL’in “Gelecek Kadınların Bereketli Ellerinde Yeşerecek” projesine katkıda bulunmaktan duydukları gururu dile getirdi.Tirkeş son olarak, “Bu projenin Türkiye’ye örnek olmasını, yaygınlaşmasını ve bunun gibi projelerin çoğalmasını diliyoruz. Geleceğe umut veren sosyal fayda içeren projelere can suyu olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.


0/(0)
07 Mayıs 2022 Cumartesi
Yorum (0)


Yorum Yazınİçerik hakkında ki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Kategori'ye Ait Diğer Haberler